Dopady koronakrízy na projektové spoločnosti mali rôzne prejavy. Štúdie potvrdili, že najväčšia časť firiem sa stretla s odložením zákazky, menšia časť bola dokonca nútená prepúšťať. Najčastejším dôvodom prepúšťania bolo očakávanie nižšej výkonnosti firmy.
Zaujímali sme sa aj o konkrétne dopady koronakrízy na projektové spoločnosti. Najväčší podiel opýtaných spoločností sa stretol s požiadavkou na odloženie zákazky (69%). V priemere bolo spoločnostiam z tohto dôvodu odložených 24 % zákaziek. Viac ako polovica projektantov potom zaznamenala zníženie zisku (52 %). Tu sa v priemere jednalo o pokles 21 %. Necelá polovica opýtaných potom čelila situácii, kedy bola zrušená celá zákazka (46 %). V priemere sa jednalo o 16 % zrušených objednávok vplyvom koronakrízy.
Pozitívnou správou je, že štvrtina opýtaných nepocítila žiadny z dopadov uvádzaných vyššie. Roman Voráč, riaditeľ technického rozvoja spoločnosti Sudop Group a.s., zdieľa svoju skúsenosť: „Z technického hľadiska sa nám podarilo s krízou vysporiadať bez zjavného problému. SW nástroje aj spôsob organizácie pracovnej činnosti, ktorý v rámci skupiny využívame, umožňujú bezproblémovú vzdialenú spoluprácu, ktorá je navyše zabezpečená na najvyššej úrovni. Každý pracovník tak mohol naďalej bez problémov pracovať na zákazkách, ktorým sa musel venovať. Väčší problém bol v rámci spolupráce s ostatnými subjektmi projektu, ktorí pripravení neboli. Po ľudskej stránke bol samozrejme cítiť psychický tlak u každého z nás a obdobie to bolo náročné. Avšak všeobecne sa nám podarilo krízu v dobrej kondícii prekonať a dnes sa z tejto skúsenosti snažíme poučiť do budúcnosti, aby sme vedeli reagovať na akúkoľvek budúcu vlnu korona či inej krízy."
Jedným z dopadov krízy bolo aj prepúšťanie zamestnancov. K tejto možnosti sa ale priklonila len desatina projektantov (9 %). Tí v priemere prepustili 14 % svojich zamestnancov. Ako dôvod k znižovaniu stavov potom dve tretiny spoločností uviedli očakávanie nižšej výkonnosti firmy a s tým spojený menší objem práce (67 %). Pre viac než desatinu bola dôvodom úspora nákladov či horšia finančná situácia, prípadne iné dôvody než vyššie uvedené (všetko zhodne 11 %).
1) štúdie projektových spoločností H2/2020 spracované analytickou spoločnosťou CEEC Research. Dostupná na www.ceec.eu.