Dupot susedov, hlasná práčka alebo hra na hudobný nástroj môžu premeniť bývanie na poriadne peklo. Dlhodobo pôsobiaci hluk potom môže mať za následok nielen vašu podráždenosť a nesústredenosť, ale aj nekvalitný spánok a s tým súvisiace bolesti hlavy až poruchy imunity [1]. Mnoho staviteľov pritom stále akustiku stavby podceňuje, či už v rámci šetrenia nákladov, alebo „len“ z neznalosti. Dobrá akustika bytu vyžaduje úzku spoluprácu developerov, stavebných firiem a odborníkov na akustiku.
Čo je jeden decibel
Decibel je jednotka používaná pri meraní hladiny intenzity zvuku. Jedná sa o všeobecné meradlo podieľu dvoch hodnôt, ktoré sa využíva v mnohých odboroch. Je fyzikálne bezrozmernou mierou, podobne ako napríklad percento, avšak na rozdiel od neho je decibel logaritmická jednotka, ktorej definícia súvisí s objavením Fechner-Weberovho zákona, že totiž ľudské telo vníma podnety logaritmicky ich intenzite (aj veľké zmeny veľkých podnetov spôsobujú len malé zmeny počitkov).
Nástup industriálneho bývania neprospieva akustike
Na vine ale nemusí byť len snaha maximálne ušetriť. Zatiaľ, čo predtým bolo v domácnostiach dostatok zvukopohltivých materiálov (koberce, závesy, čalúnený nábytok) zaisťujúcich dobrú a prirodzenú akustiku nielen „zahlučnenej” miestnosti, ale aj susedných miestností prirodzeným spôsobom, dnes je situácia iná. S nástupom módnych, moderných či industriálnych prvkov či štýlov bývania, ktoré využívajú zvukoodrazivé materiály, je potrebné sa zaoberať akustikou miestností bytov a domov viac ako inokedy. Zodpovednosť je teda aj na dizajnéroch, aby sa snažili premyslieť a reflektovať aj funkčnú stránku bývania [2].
Každý decibel sa počíta
Nahliadnime do tejto problematiky detailnejšie. Zvuky sa v dome šíria predovšetkým dvoma spôsobmi – vzduchom a stavebnými konštrukciami. Prvým ukazovateľom udávajúcim schopnosť konštrukcie zachytiť a preniesť hluk šíriaci sa vzduchom (napríklad hlasy či krik) je vzduchová nepriezvučnosť (Rw), pričom najľahšie prenikajú do konštrukcie nižšie frekvencie (tzv. basy). V niektorých nových bytových domoch sa však objavujú problémy aj s druhým typom nepriezvučnosti – s tzv. kročajovou (Lnw), ktorá udáva schopnosť odolávať prenosu kročajového hluku (napr. kroky, pád predmetov, posúvanie nábytku, zatĺkanie).
Normy sa sprísnili
V prípade bytových a rodinných domov s viac ako jednou bytovou jednotkou došlo pred 2 rokmi k zvýšeniu požiadaviek na zvukovú izoláciu stropov medzi bytmi. Požiadavka na minimálnu váženú stavebnú nepriezvučnosť sa sprísnila z 53 dB na 54 dB a požiadavka na maximálnu váženú normovanú hladinu akustického tlaku kročajového zvuku sa sprísnila z 55 dB na 53 dB [3]. Treba však podotknúť, že splnenie normy nie je synonymom pre akustický komfort. Pre porovnanie: bežný hluk z ulice má hladinu 50 decibelov, hlasný hovor 60 a krik 80 decibelov.
Najčastejšie príčiny akustickej nepohody novostavieb
Za akustickú nepohodu môže (okrem už vyššie vymenovaných príčin) celý rad faktorov. Ide napríklad o nedotiahnutý projekt vzduchotechniky (ventilátory), kedy z dôvodu technickej náročnosti pri riešení akustiky dochádza v praxi k nedostatočnému utlmeniu akustickej energie pri vetraní. Ďalšou častou príčinou je zle akusticky izolovaná podlaha: odhlučnenie podláh sa ponúka v prípade, ak ste zdrojom hluku vy a obťažujete ním svojich susedov. Pri opačnom probléme, tj. keď hluk od susedov pod vami obťažuje vás, je lepšie odhlučňovať strop suseda ako vašu podlahu. Pri strope sa väčšinou inštalujú podhľady s minerálnou izoláciou vyrobené na báze skla, prípadne akustické sadrokartónové dosky. [3, 5].
Najrýchlejším riešením sú nové okná aj akustická priečka
Ak už sa akustické problémy v dome vyskytli, treba ich riešiť konkrétne podľa zistených príčin. Pomerne rýchle riešenie, ktoré vás ochráni pred hlučnými susedmi, je dodatočná stavba akustickej priečky zo špeciálnych sadrokartónových dosiek. Pre ešte vyšší efekt je možné vykonať dvojité opláštenie steny. Pokiaľ počujete hluk z vonku, pomôže osadenie zvukovo izolačných dverí a okien, pričom optimálne riešenie spočíva vo vyrovnaných hodnotách nepriezvučnosti zasklenia, rámu a škár [5].
Rozdiely v riešení akustiky podľa typu konštrukcie
Riešenie akustickej pohody v dome ide samozrejme ruka v ruke s materiálmi, z ktorých je dom postavaný. Zjednodušene možno povedať, že pri monolitických konštrukciách masívnych stavieb závisí vzduchová nepriezvučnosť najmä od hmotnosti stavebného dielu. Tieto konštrukcie kmitajú ako celok a platí pre nich, že čím vyššia je hmotnosť stavebného dielca (steny), tým lepšieho útlmu sa dosahuje. Naopak ľahké sendvičové konštrukcie vykazujú oproti jednovrstvovým konštrukciám lepšiu vzduchovú nepriezvučnosť. V drevostavbách závisí kvalita akustiky na vlastnostiach jednotlivých vrstiev, spôsobe spojenia jednotlivých vrstiev a prevedení dutého priestoru medzi vrstvami (vyplnenie zvukovou izoláciou). Pri kročajovej nepriezvučnosti sa k vyššie uvedenému radí ešte vplyv vrchnej vrstvy položenej na nosnej stropnej konštrukcii [6].
Počas prehliadky sa zamerajte na technický stav
Zlá akustika nie je „výsadou” len nových developerských projektov – ideálnu akustiku často nemajú ani staršie domy. Ak plánujete kúpiť byt v novostavbe, zaujímajte sa aj o stavebno-technické parametre. Pred kúpou nehnuteľnosti si tiež môžete objednať odborníka na odhaľovanie technických nedostatkov. Ten vykoná detailnú kontrolu nehnuteľnosti, zistí chyby a overí výmery. Čím viac si nehnuteľnosť preveríte, tým lepšie. V technických podkladoch stavebných materiálov sa totiž uvádzajú hodnoty platiace za ideálnych podmienok v laboratóriu [7]. V praxi potom stačí, keď developer použije materiály, ktorých vlastnosti sa pohybujú na hranici noriem, nekvalitné prevedenie výstavby, k tomu hluční susedia - a problém je na svete.
Na záver...
Dobrou správou je, že developeri v SR začali v posledných rokoch vnímať akustiku domov ako vec, ktorú treba riešiť. Na problémy s hlukom reaguje aj stavebný priemysel. Na trhu sú napríklad akustické tehly alebo odhlučnené systémy kanalizácie [8]. V závere dodajme, že nie vždy môže za zlú akustiku developer, architekt alebo stavebná firma. Problémy môžu vznikať aj pri individuálnych úpravách majiteľa bytu.
Zdroje:
[1] What are the health effects of noise pollution?. Medical News Today [online]. [cit. 2023-06-10].
[2] Máte doma hluk? Veletrh For Interior v září přinese akustická řešení v interiérech pro domov i kancelář. ČTK [online]. [cit. 2023-06-10].
[3] Ing. Pavel Rubáš, Ph.D.: Nové požadavky ve stavební akustice v revizi ČSN 73 0532:2020. tzb-info.cz [online]. [cit. 2023-06-10].
[4] VLČEK, Petr: Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů. tzb-info.cz [online] [cit. 2023-06-10]
[5] Ing. David Sýkora, Ph.D., CSc.: Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů. tzb-info.cz [online] [cit. 2023-06-10]
[6] Jak dosáhnout dobré akustické pohody v dřevostavbě, a proč je dobré do ní investovat. drevostavby.cz [online] [cit. 2023-06-10]
[7] BEČKA, Jiří: Vzduchová neprůzvučnost: od teorie k praxi. Bakalářská práce. ČVUT Praha
[8] Jak dosáhnout dobré akustické pohody v dřevostavbě, a proč je dobré do ní investovat. wawin.cz [online] [cit. 2023-06-10].
Čítajte tiež: