Zatiaľ, čo s outdoorovým vybavením existuje množstvo volieb, na meranie v podzemných úložiskách rádioaktívneho odpadu, pri ostrých požiarnych skúškach s vysokými teplotami alebo v prašnom a stiesnenom prostredí elektrostatických odlučovačov v tepelných elektrárňach prichádza na rad prakticky jediné riešenie s názvom AIRFLOW.
Prístroje, ktoré to nielen zvládnu, ale aj vydržia
Nevyhnutným predpokladom každého merania vzduchotechnických parametrov je garantovaná kvalita a presnosť meracích prístrojov, pretože len tak je možné naplniť literu zákonných noriem a vykonávacích predpisov. Pokiaľ ale vykonávate meranie v extrémnych podmienkach, zaujíma vás ešte jedna dôležitá vlastnosť: robustnosť a odolnosť meracej techniky. Na trhu je totiž viacero meracích techník, ktoré prácu v extrémnych podmienkach zvládnu, ale len niektoré prístroje vydržia a zachovajú si svoju integritu aj nabudúce. A to je už citeľný rozdiel. Vybrali sme pre vás niekoľko príkladov z praxe, pri ktorých skúsení technici podrobili meraciu techniku AIRFLOW tvrdým skúškam.
Meranie v podzemnom úložisku rádioaktívneho odpadu
Odborný technik Správy úložísk rádioaktívnych odpadov využil termický anemometer TA430 na meranie rýchlosti prúdenia vzduchu v podzemnom úložisku rádioaktívnych odpadov v hlbinnej bani Richard. Dôvod jeho voľby bol prozaický: nielenže technické parametre prístroja umožňujú presné meranie veľmi nízkych rýchlostí prúdenia vzduchu, ale v stiesnených podmienkach podzemných chodieb a za zníženej viditeľnosti môže ľahko dôjsť k mechanickému poškodeniu termických senzorov, ktoré predstavujú vôbec najdrahší komponent celého prístroja. A toto riziko pri prístrojoch Airflow odpadá. Použité termické senzory značky TSI predstavujú nielen jedny z najpresnejších termických čidiel na svete, predovšetkým ale prekvapujú svojou robustnosťou. Náhodné zavadenie teleskopickej sondy o stenu chodby dole, pád na zem, údery, to všetko by väčšinu bežne používaných termických senzorov nenávratne poškodilo. Vysoká odolnosť snímača termického anemometra TA430 však zaistí, že aj v náročných podmienkach podzemných priestorov budeme môcť takmer bezstarostne merať.
Meranie rýchlostného profilu v elektrostatickom odlučovači tepelnej elektrárne
Technici z firmy Wallstein Rothemühle sa popri dodávkach elektrostatických odlučovačov (ďalej EO) zaoberajú aj ich sprevádzkovaním a servisom. Súčasťou komplexných skúšok EO je aj meranie rozloženia rýchlostného profilu medzi jednou a druhou sekciou EO, pretože rovnomerné rozloženie rýchlostí je podmienkou dosiahnutia správnej účinnosti daného filtra. Toľko teória. V praxi sa ale jedná o pomerne náročné meranie v stiesnených a vysoko prašných podmienkach, ktoré kladú tie najvyššie nároky či už na technikov vo vnútri odlučovača, tak na použitý merací prístroj.
Za všetko hovorí fotografia obstaraná pri meraní v tepelnej elektrárni Počerady na bloku 6, kde bol použitý multifunkčný prístroj TA465-P s lopatkovou hlavou 100 mm. Vysoká citlivosť sondy umožňuje snímať rýchlosti od 0,25 m/s, multifunkčný prístroj zase ukladať namerané hodnoty do pamäte a rýchlo a efektívne vyhodnotiť rýchlostné pole. To všetko značne zrýchli a uľahčí náročné meranie, kľúčová je ale opäť odolnosť a robustnosť prístroja, vďaka ktorej môžete presne a bez obáv merať v extrémnych podmienkach aj nabudúce.
Vizualizácia prúdenia a merania v skúšobni Technického ústavu požiarnej ochrany
Počas skúšok vzduchotechniky, realizovaných na skúšobni Technického ústavu požiarnej ochrany (TÚPO) v Prahe 4, bolo okrem štandardného merania prietoku a tlaku v potrubí testované aj odsávanie vzduchu priamo v priestore pod „zvonom“, teda v mieste, kde bežne prebiehajú ostré skúšky pri vysokých teplotách. Cieľom bolo zviditeľniť prúdenie a tým preukázať správnu funkciu odsávania a následného dovetrania skúšobne po ukončení náročných testov. Popri vizualizácii samotnej prebiehali aj ďalšie merania, napríklad určenie prietoku v odsávacom potrubí. Jasnou voľbou meracieho technika sa stal multifunkčný prístroj TA550 prepojený s teplotne odolnou prandtlovou dynamickou rýchlostnou sondou.
A nakoniec späť do čistého, alebo kontrola stropného filtra laminárneho boxu
Neoddeliteľnou súčasťou komplexnej kontroly stavu laminárneho boxu je kontrola jeho stropného filtra spočívajúca v stanovení rýchlosti prúdenia vo vopred definovaných bodoch v zhode so STN EN ISO 14644-3. Vzhľadom na hodnoty meraných rýchlostí, ktoré sa pre požadované jednosmerné prúdenie majú pohybovať v rozmedzí 0,36-0,54 m/s, je jediným možným riešením použiť vysoko presný termický anemometer alebo multifunkčný prístroj s vhodnou termickou sondou. V prípade takto náročných meraní používa popredná česká firma BLOCK a.s. multifunkčný prístroj TA550 so sondou 962, ktorá je vhodná nielen vďaka svojej presnosti (± 3 % z meranej hodnoty alebo ± 0,015 m/s, pričom platí vždy vyššia hodnota), ale aj vďaka teleskopu s integrovaným kĺbom, pomocou ktorého odborný technik dokáže nastaviť senzor sondy presne kolmo na smer prúdenia vzduchu zo stropného filtra.
Extrémne podmienky majú mnoho podôb, od stemneného prostredia banských dolov po vysoké teploty požiarnych skúšobní, od vysoko prašných odlučovačov tepelných elektrární po ultra-čisté priestory výskumných laboratórií. V každom z nich ale môžete presne a spoľahlivo merať vďaka prístrojom Airflow, pri ktorých máte záruku, že tieto zmerania nielen zvládnu, ale aj vydržia. A to nie je jedno a to isté. Viac info na: www.airflow.cz
Čítajte tiež: