vyhľadávanie
Dnes je 22.12.

Mrazuvzdornosť pórobetónu Ytong: veľmi dobrá

Zverejnené: 24. 3. 2014

Tak znie výrok akreditovanej skúšobne TZÚS Plzeň, ktorý pokračuje: Nemusíme sa báť skladovať pórobetónové tvárnice cez zimu na stavbe, ak nestoja priamo v kaluži. Po záplavách a opadnutí vody nedôjde v zime k citeľnému zníženiu pevnosti pórobetónového muriva. Nie je potrebné ponáhľať do zimy s fasádou; pórobetónové murivo zimu jednoducho prečká a na jar, v ideálnych podmienkach sa fasáda spraví.

Systémová skúška mrazuvzdornosti pórobetónu Ytong prebehla v roku 2010 a prebiehala podľa harmonizovanej normy ČSN EN 15304 – Stanovenie odolnosti autoklávovaného pórobetónu proti zmrazovaniu a rozmrazovaniu, ktorého česká verzia bola novelizovaná v auguste 2010. Test a jeho citovaný záver je odpoveďou na občasné špekulatívne otázky o únosnosti pórobetónu a vlastne nie len jeho.

Otázky sa v súčasnosti stále otáčajú hlavne okolo vplyvu a nedisciplinovanosti až lajdáctva pri skladovaní všeobecne všetkých stavebných materiálov priamo na stavenisku pod šírym nebom, kedy materiál niekoľkokrát na zimu premrzne, zasneží, roztopí sa a premáča sa dažďom. Alebo na bezstarostnosť vo fáze hrubej výstavby, kedy stavbára prekvapia mrazy uprostred rozpracovaného murovania a následne sa odohrá popísaný zimný dej. Samozrejme bez provizórneho zakrytia rozostavaných stien a k ich ochrane pred dažďom a snehom.

Bez toho, aby to malo vyznieť ako obhajoba nedbalosti a nedisciplinovanosti na stavbách, pre stavebný pórobetónový systém Ytong vyšiel test veľmi dobre. To je veľmi dôležité nielen pre priaznivcov pórobetónu, ale pre všetkých stavbárov aj investorov.

Kvôli stabilizácii vlhkosti bola jedna sada vzoriek vložená do igelitových vreciek
Kvôli stabilizácii vlhkosti bola jedna sada vzoriek vložená do igelitových vreciek
Tlaková skúška pevnosti
Tlaková skúška pevnosti

Princíp skúšky

Jeho popis je zaujímavý preto, lebo nám ukáže, čo sa vlastne meralo, a umožní urobiť si obrázok, či je test dosť vypovedajúci, teda náročný. Podmienky testu by mali byť prísnejšie, než aké sa vyskytujú reálne na stavenisku. Tak, aby sme potom mohli konštatovať, že strata meraných vlastností v teste je väčšia, než ako tomu bude či je v skutočnosti.

Skúška porovnáva vlastnosti dvoch sád porovnateľných vzoriek, vyrezaných z troch rovnakých tvaroviek. Jedna sada (hlavná) je pred skúšaním 48 hodín ponorená do vody pri teplote 20 °C, potom vložená do polyethylénových vreciek a nakoniec podrobená 15tim zmrazovacím cyklom –15 °C / +20 °C s 8hodinovou výdržou pri každej teplote.

Druhá sada (vzťažná) zostáva uložená pri izbovej teplote 20 °C a relatívnej vlhkosti nad 95 %. Vzorky obidvoch sád – zaťaženej mrazom a porovnávacej – sú potom premerané na tlakovú pevnosť. Po nej sa vzorky obidvoch sád vysušia pri teplote 105 °C na ustálenú hmotnosť a zvážia sa.

Detaily skúšky sú prepracovanejšie a sú uvedené v referáte [1], konaného v roku 2012 v rámci turné Ytong Dialog.

Vzorka po tlakovej skúške
Vzorka po tlakovej skúške
Vysúšanie vzoriek po tlakovej skúške
Vysúšanie vzoriek po tlakovej skúške

Vzorky

Z troch tvárnic Ytong P2–500 boli vyrezané 3 × 4 kocky o rozmeroch 100 × 100 × 100, všetko v mm. Celkom 12 kociek. Šesť kociek tvorilo jednu sadu, ostatné druhú. V každej sade boli rovnomerne – po dvoch – kocka z každej tvárnice. Vzorkou sa v ďalšom texte myslí štvorica z jedinej tvarovky, z ktorej boli dva kusy (hlavné) podrobené zmrazovacím cyklom a dva (vzťažné) zostali nezaťažované.

Vyrezaná vzorka pórobetónu Ytong P2-500
Vyrezaná vzorka pórobetónu Ytong P2-500

Výsledky

Porovnávali sa zistené hodnoty hmotnosti a pevnosti v tlaku medzi hlavnými (zmrazovanými) a porovnávacími (ničím nezaťažovanými) telesami. Kritériá pre vyhodnotenie nie sú pevne stanovené – podľa štandardných zvyklostí, občas spomínaných v dostupnej odbornej literatúre, sa ako vyhovujúce považuje cca 20% pokles pevnosti v tlaku a maximálne 5 % úbytku hmotnosti.

Opakované skúšky mrazuvzdornosti na troch sadách vzoriek pórobetónu triedy P2 – 500 je možné zhrnúť do tabuľky 1.

Celá séria troch skúšok by sa dala zhrnúť do dvoch konštatovaní. A to takých že 15 zmrazovacích cyklov –15 °C / +20 °C s 8hodinovou výdržou pri každej teplote viedli:

  • k úbytku hmotnosti priemerne o 1,6 % pri „povolenej” miere 5 % a
  • k úbytku pevnosti v tlaku priemerne o 3,9 % pri „povolenej” miere 20 %.

Tab. 1: Výsledky testu mrazuvzdornosti pórobetónu Ytong P2-500

Vlastnosť vzorka 1 vzorka 2 vzorka 3
zmena hmotnosti -1,1 % -2,6 % -0,4 %
zmena pevnosti v tlaku -2,3 % -8,4 % -1,1 %

Komentár k výsledkom

Veľmi dobré výsledky zmrazovacích cyklov na pórobetóne Ytong triedy P2 – 500 pričítavajú experimentátori jeho vysokej a otvorenej pórovitosti. Veľké množstvo makropórov s obsahom vzduchu podľa nich vyrovnáva tlak vody a ľadu a skracuje dĺžku kapilár.

Ďalším dôvodom môže byť veľký špecifický povrch pórobetónu (plocha povrchu pórov a kapilár vztiahnutá k jednotke hmotnosti porézneho materiálu v m²/kg), ktorý je navyše veľmi hydrofilný. Veľké množstvo molekúl vody viazaných slabými, mechanickými silami priamo k povrchu pórov, alebo na už takto viazané molekuly, netvorí kryštalickú štruktúru typickú pre ľad. Inými slovami nezamŕza, alebo až pri podstatne nižšej teplote. Tieto molekuly vody môžu tvoriť v blízkosti povrchu pórov prechodovú vrstvu. Tú, ani silikátovú štruktúru pod nimi, nemá prípadný čistý ľad v hĺbke pórov „silu“ narušiť.

Aj po 25tich rokoch bez omietnutia nevykazujú tvárnice chyby
Aj po 25tich rokoch bez omietnutia nevykazujú tvárnice chyby

Ytong znamená sucho a teplo

Pórobetón Ytong je striktne odporúčaný pre nadzemné časti stavby, kde nemôže dôjsť k jeho navlhnutiu kvapalnou zemnou vlhkosťou, či už vzlínajúcou alebo tlakovou.

V extrémnych mrazoch v ňom môže dochádzať ku kondenzácii difúznej vlhkosti, čo však platí skoro pre každú obvodovú stenu. Po opadnutí mrazov sa pórobetón, difúzne otvorený materiál, začína rýchlo vysúšať. Tým, že sa približne 9/10 roku nachádza v režime vysúšania (hoci sa nemá čo vysúšať), patrí Ytong k najsuchším murivám. A sucho, spoločne s vysokou tepelnou izoláciou, znamená príjemné teplo domova.

Záver

Jednou z veľmi príjemných vlastností je aj to, že si zachováva potrebné mechanické vlastnosti (a samozrejme aj tepelné a ďalšie) aj vtedy, ak je po celú zimu vystavený dažďu, snehu a mrazom. Je úplne jedno, či je to v rozostavanej hrubej stavbe či v provizórnom staveniskovom skladisku. Po povodni môžeme bez obáv nechať stavbu z pórobetónu cez zimu vysychať. Je to ďalší z kladov systému Ytong, a pre prax významný.

Literatúra a zdroje:

[1] Kabát, Josef: Zkoušky mrazuvzdornosti pórobetonu, cyklus přednášek Ytong Dialog 2012.

¹) Čerpané z prednášky Ing. Jozefa Kabáta, TSÚS Praha, s.p. - Pobočka Plzeň, konanej v rámci turné Ytong Dialóg 2012

Autor: ¹)
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Premena bývania na čarovnú zimnú rozprávku. Ako na to?

Premena bývania na čarovnú zimnú rozprávku. Ako na to?

Zverejnené 15.12. Zima so sebou neprináša len mrazivé počasie, ale aj rozprávkovú atmosféru plnú svetielok, tepla a útulných zákutí. Na to, aby ste sa doma cítili ako v malebnej horskej chalúpke, stačí len pár dekorácií. ísť na článok

Čarovné miesta kde sa natáčala Popoluška. Hrady Moritzburg a Švihov

Čarovné miesta kde sa natáčala Popoluška. Hrady Moritzburg a Švihov

Zverejnené 20.12. Tri oriešky pre Popolušku patria k vianočným sviatkom rovnako neodmysliteľne ako vôňa cukroviniek. Viete ale, kde sa táto rozprávka natáčala? Je všeobecne známe, že filmári si pre svoje projekty vyberajú tie najmalebnejšie a najzaujímavejšie miesta… ísť na článok

Premena interiéru očami skúsenej dizajnérky

Premena interiéru očami skúsenej dizajnérky

Zverejnené 18.12. Zariadiť domov tak, aby bol nielen krásny, ale aj praktický, môže byť poriadnou výzvou. Práve v týchto chvíľach sa vyplatí osloviť interiérového dizajnéra, ktorý vám pomôže nájsť štýl dokonale odrážajúci vašu osobnosť a zároveň spĺňajúci všetky… ísť na článok

reklama