Zástupcovia Európskej únie na prelome minulého kalendárneho roka schválili smernicu, ktorá si kladie za cieľ dosiahnuť nulové emisie pri všetkých budovách do roku 2050. Dokumenty obsahujú niekoľko záväzných opatrení, ako napríklad zníženie priemernej spotreby energie v nasledujúcich desiatich rokoch až o pätinu alebo koniec dotácií na inštaláciu samostatných kotlov na fosílne palivá. A pasívne domy by mali byť jedným z hlavných nástrojov, ako tento cieľ dosiahnuť. Podľa aktuálneho znenia by mali byť všetky budovy bezemisné už od roku 2030, stavby spadajúce pod verejný sektor dokonca už o dva roky skôr.
Pri rozhodovaní o spôsobe vykurovania v pasívnych domoch je jednou z najčastejších volieb podlahové kúrenie, ktoré predstavuje významný prvok energetickej efektivity v týchto budovách. Systém rovnomerne rozvádza teplo po celej podlahovej ploche s cieľom udržať príjemnú a stabilnú teplotu v celom dome. „Podlahové vykurovanie sa v množstve pasívnych domov vhodne kombinuje napríklad s klimatizáciou. Tá pritom slúži ako ekologická a k životnému prostrediu šetrná alternatíva, podobne ako tepelné čerpadlo,“ vysvetľuje Martin Prísečan, produktový manažér zo spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá sa okrem iného zaoberá aj riešeniami v oblasti vykurovacej a chladiacej techniky.
Kombinácia vytvára samostatný vykurovací okruh
Klimatizácia môže byť v nízkoenergetických domoch alternatívou k tepelným čerpadlám hneď v niekoľkých faktoroch. Okrem ochladzovania interiéru v horúcich letných mesiacoch funguje aj ako zdroj, ktorým sa dá v tomto type budovy kúriť. „Klimatizácia pomáha v kombinácii s podlahovým vykurovaním vytvoriť plnohodnotný vykurovací systém, ktorý umožňuje individuálne nastavenie teploty v jednotlivých miestnostiach,“ vysvetľuje Prísečan. Zarytí odporcovia klimatizačných jednotiek môžu namietať, že prevádzka zariadenia je príliš nákladná. Podľa odborníka sa ale tento rozdiel postupom času stiera. „V nízkoenergetických domoch, a predovšetkým v prechodnom období, sa dá elektrina použiť na vykurovanie veľmi efektívne. V režime chladenia potom pri významnom podiele tvorenom zelenou elektrinou, ktorá môže byť vyrobená ideálne vo vlastnej fotovoltickej elektrárni, sa tento systém javí ako ekonomicky perspektívne riešenie,“ tvrdí Prísečan.
Rovnako ako tepelné čerpadlo, aj klimatizačné jednotky využívajú na svoju činnosť energiu z okolia, teda vzduchu. „V nízkoenergetických domoch majú svoje miesto a môžu byť práve k tepelným čerpadlám efektívnou alternatívou, a to ako po stránke energetickej úspory, pretože ide o menšie zariadenia s nižšími nárokmi na príkon elektrickej energie, tak z hľadiska optimálneho komfortu pre bývanie. Z pohľadu sezónnej účinnosti sa pohybujú ich hodnoty v rozmedzí od 4-5, teda podobne alebo aj lepšie ako pri niektorých typoch tepelných čerpadiel,“ vysvetľuje Prísečan a dodáva, že je dôležité vybrať kvalitné zariadenie, ktoré disponuje vysokým chladiacim aj vykurovacím faktorom pri extrémnych teplotách. Klimatizáciu možno ľahko použiť aj počas prechodných ročných období, kedy nie je potrebné púšťať podlahové kúrenie, a tiež v niektorých prípadoch aj ako hlavný tepelný zdroj počas vykurovacej sezóny.
Regulácia teploty aj ochrana alergikov
Klimatizácie a tepelné čerpadlá sú dôležitými prvkami na reguláciu teploty v interiéri. V letných mesiacoch, keď môžu teploty vystúpiť na nepríjemne vysoké hodnoty, zabezpečuje klimatizácia príjemné prostredie bez toho, aby bolo nutné otvárať okná a zvyšovať tak riziko prenikania tepla. V kombinácii s efektívnou izoláciou pasívneho domu to znamená, že klimatizácia nemusí pracovať na plný výkon, čo šetrí energiu a znižuje prevádzkové náklady.
„Súčasné klimatizačné jednotky vracajú do interiéru čistý a odvlhčený vzduch. Ich použitie je teda zároveň prevenciou proti plesniam,“ vysvetľuje Prísečan. Moderné systémy sú vybavené filtrami, ktoré odstraňujú prach, alergény a ďalšie nečistoty z ovzdušia, čo je najviac prínosné pre osoby trpiace alergiami alebo respiračnými problémami. Moderná a kvalitná klimatizačná jednotka navyše nie je ani hlučná a neruší pri práci. V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj ekonomické aspekty. Inštalácia klimatizačného systému predstavuje zvyčajne nižšiu počiatočnú investíciu ako v prípade tepelného čerpadla. „Pasívne domy s klimatizáciou môžu byť atraktívnejšie tiež pre potenciálnych kupcov, ktorí hľadajú moderné a energeticky efektívne bývanie,“ tvrdí Prísečan.
Prečítajte si tiež:
Hlučnosť vonkajších jednotiek tepelných čerpadiel
Tepelné čerpadlo a ako mu porozumieť
Pravda a nepravda o tepelných čerpadlách