Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 3.4.

Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou

Aktualizované: 9. 8. 2019

Hlavné mesto aj v tomto roku podporí malé projekty udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou, teda na zmiernenie dopadov meniacej sa klímy. Vyhlásilo preto výzvu na podávanie žiadostí o finančný príspevok. Záujemcovia sa tak môžu uchádzať o príspevok do výšky 50 percent preinvestovaných nákladov, maximálne však do výšky tisíc eur.

Zvýšiť svoju vodnú „sebestačnosť“ a zároveň šetriť pitnú vodu môžu obyvatelia napríklad už len jednoduchým zachytením zrážkovej vody zo strechy domu do zberných nádob tzv. retenčných nádrží, ktorú môžu využiť následne na polievanie.

Retenčné- zadržiavacie nádrže na dažďovú vodu
Retenčné- zadržiavacie nádrže na dažďovú vodu

Ďalšou možnosťou je, ak sa umožní zrážkovej vode vsiaknuť do zeme, čím zabezpečíme ochladzovanie okolitého vzduchu pri jej vyparovaní. Vítané je to najmä počas horúcich letných mesiacov.

Zelená strecha vo Fakultnej nemocnici v Plzni, ktorá získala tohtoročnú cenu verejnosti v súťaži Zelená strecha roku
Zelená strecha vo Fakultnej nemocnici v Plzni, ktorá získala tohtoročnú cenu verejnosti v súťaži Zelená strecha roku

„O finančný príspevok môže požiadať vlastník alebo správca nehnuteľnosti, na ktorej sa projekt bude realizovať. Ale aj iný subjekt, ak tento so súhlasom vlastníka alebo správcu nehnuteľnosti preukáže vzťah k nehnuteľnosti a jeho súhlas s realizovaním prvkov hospodárenia so zrážkovou vodou,“ priblížil hovorca mesta Peter Bubla.

Výška príspevku

Príspevok môže byť poskytnutý do výšky 50% z preinvestovaných nákladov, maximálne však do výšky 1000,- eur na jedného žiadateľa

Príspevok sa poskytuje po zrealizovaní projektu na základe skutočne vynaložených nákladov. Termín vyúčtovania nákladov je najneskôr 15. 12. 2019.

Príklady podporovaných opatrení

Vodozádržné opatrenia na vsakovanie zrážkovej vody na pozemkoch vlastníkov (drenážne a vsakovacie systémy – povrchové, podpovrchové, dažďové záhradky)

Zadržiavanie zrážkovej vody zo striech a jej následné využitie na zavlažovanie alebo jej zachytávanie ako úžitkovej vody pomocou zberných nádob (nákup produktov a zariadení na vsakovanie a filtrovanie, zásobníky dažďovej vody, retenčné nádrže, čerpadlá)

Realizácia vodopriepustných povrchov, nahradenie nepriepustných spevnených plôch za priepustné (napr. zatrávňovacia dlažba a pod.)

Realizácia vegetačných striech alebo „zelených“ stien na fasádach budov

Vytvorenie systémov pre využívanie zrážkovej vody pre ďalšie činnosti (úžitková voda v domácnosti – sprchovanie, pranie, WC)

Viac o finančnom príspevku sa dočítate: TU.

Súvisiace články:

Dažďová voda - cesta k úspore aj nezávislosti
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Vegetačné panely pre zelené strechy
Krásne ozelenenie fasády
Zelená steny v interiéri
Nádrže na dažďovú vodu

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock, Archív redakcie
reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Zverejnené 3.4. V Česku sa s novými stanicami doslova roztrhlo vrece. Po modernizácii pražskej hlavnej stanice či plzenskej stanice prichádza na rad Brno. Druhé najväčšie mesto Českej republiky sa tak konečne dočká nového dopravného srdca, ktoré spojí rýchle… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 31.3. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

reklama