Mnohým obyvateľom našej planéty nie je aktuálna situácia (suchá, otepľovanie, úbytok vody) ľahostajná a tak sa snažia o to, aby v tomto smere začalo dochádzať k zmenám. K týmto ľuďom patria aj niektorí architekti, ktorí o využití tejto životodarnej tekutiny začali viac premýšľať a robiť veci inak, než bolo doteraz zvykom. Nielen v zahraničí, ale už aj u nás teda vznikajú stavby, ktoré s vodou vedia dômyselne hospodáriť, zadržiavať ju v krajine, čistiť ju a ktoré by podľa nás mali byť inšpiráciou pre tých, ktorí pri navrhovaní stavieb kolobeh vody doteraz nijako nezohľadňovali. Jedným z projektov, ktorý by si zasluhoval nasledovanie, je aj zelená hala LIKO-Vo, o ktorej sa môžete v desiatom čísle časopisu INTRO dočítať viac. Dozviete sa tiež, ako v Holandsku predchádzajú záplavám a aké projekty vznikajú v okolí tamojších riek. "Keď sa začnete baviť s nejakým holandským urbanistom, prvé, čo vám povie je, že ich vodný systém je základnou kostrou všetkých urbanistických plánov," hovorí v rozhovore profesor Zdeněk Zavřel, bývalý dekan Fakulty architektúry ČVUT.
Predstavíme vám nielen projekty súvisiace s revitalizáciou krajiny, ale aj ďalšie fascinujúce stavby, ako napríklad plávajúce observatórium, "neviditeľný" Mojžíšov most vyvolávajúci dojem rozostupujúcej sa vodnej hladiny alebo svetovo unikátnu lávku, ktorá leží na území Čiech a spája brehy Dřetovického potoka. "Išlo nám o to, aby sme lávku v tomto rozpätí odliali v hrúbke len troch centimetrov," prezrádza Petr Tej, jeden z autorov projektu, ktorého realizácii predchádzalo množstvo experimentov.
Pokiaľ patríte medzi našich predplatiteľov, nájdete desiate vydanie INTRA vo svojich schránkach už začiatok novembra. A máte sa na čo tešiť!
Viac na www.introonline.cz