,,Zástupcovia THERMO|SOLARU budú mat prednášku o tom, ako správne navrhnúť solárny systém pre bytový dom, aké sú jeho možnosti a obmedzenia. Okrem prednášky na tému Solárny systém pre bytový dom – ako na to, budú aj vo výstavnom stánku k dispozícii počas konania konferencie. Záujemcovia tak budú mať možnosť prekonzultovať s nimi svoj zámer týkajúci sa termického využitia slnečného žiarenia a to na bytových domoch, rodinných domoch, ale aj iných objektoch ako sú hotely, penzióny a pod. Dozvedia sa o princípoch návrhu solárnych systémov na bytové domy, príkladoch z realizačnej praxe a úsporách nákladov,“ vysvetľuje T.Jančařík.
Ďalej poukazuje na to, že bytové domy sú jedným z najlepších objektov na inštaláciu solárnych systémov, v ktorých sa používajú predovšetkým na ohrev vody, čím šetria náklady na energie.
Očakávania versus realita
Pri navrhovaní solárnych systémov sa často stretávame s nerealistickými očakávaniami investorov alebo projektantov, čo sa týka úspor energie na ohrev TÚV. ,,Solárny systém sa dá dimenzovať z rôznych hľadísk a záleží na mnohých faktoroch a obmedzeniach. Keďže rôzne bytové domy majú rôzne stavebno-technické parametre, nie je možné výpočty univerzálne aplikovať. Pre každý bytový dom sa robí individuálny výpočet.
Pre správny návrh solárneho systému sú potrebné nasledujúce relevantné informácie z dvoch oblastí:
Návrhové:
- lokalita – meteo údaje
- vyúčtovanie domu za posledné 1-2 roky
- režim spotreby teplej vody (denný / ročný)
- počet obyvateľov domu (počet bytových jednotiek)
- možnosti umiestnenia kolektorov – orientácia, sklon, využiteľný priestor pre kolektory
- nová krytina / záruky / zaťažiteľnosť strechy
- uváženie strát v rozvodoch (50% až 66%)
Realizačné:
- potreba projektu áno/nie?
- návrh a statický posudok k pomocným konštrukciám
- technická miestnosť – dispozícia (rozmery, otvory)
Koľko sa dá ušetriť slnečnými kolektormi v bytovom dome
Zvyšovaním počtu kolektorov stúpa percento pokrytia energie zo slnka, ale klesá energetický zisk z jedného kolektora (kWh/m² za rok). Ekonomicky zmysluplné pokrytie ohrevu pitnej vody pomocou solárneho systému v bytovom dome je maximálne 50-60%. Počet kolektorov sa však môže líšiť v závislosti od stavebno-technických parametrov bytového domu a režimu prevádzky. Napríklad úspešne realizovaný solárny systém od THERMO|SOLARU v Detve dosahuje takúto úsporu už s 35 kolektormi TS500.
Účel použitia slnečných kolektorov
Slnečné kolektory sa pri bytových domoch používajú najmä na prípravu teplej vody. Pri rodinných domoch ich vieme použiť aj pri podpore vykurovania alebo ohreve bazéna, no pri bytových domoch ich vzhľadom na rôzne obmedzenia (prírodné a fyzikálne zákony, priestorové možnosti, …) využívame spravidla len na prípravu teplej vody. Solárny systém sa dá dimenzovať z rôznych hľadísk a záleží na mnohých faktoroch a obmedzeniach. Zdvojnásobenie počtu kolektorov sa automaticky nerovná zdvojnásobeniu solárnych ziskov, a tým pádom aj úspory. Oplatí sa inštalovať aj menší solárny systém, ktorý celoročne zabezpečí len predohrev vody (limitované financie, dotačná politika, obmedzené miesto na umiestnenie kolektorov,…). Menší solárny systém je tiež možné predpripraviť na prípadné budúce rozšírenie, čo sa týka napríklad dimenzovania potrubia.
,,Prvou komplikáciou spravidla býva získanie súhlasu dostatočného počtu majiteľov bytov žijúcich v bytovom dome. Druhou prekážkou býva získanie súhlasu súčasného dodávateľa tepla k inštalácii solárneho systému. Doterajšieho dodávateľa tepla odporúčame kontaktovať ešte pred oslovením realizačnej firmy,“ hovorí T.Jančařík.
Čo dostanete od THERMO|SOLARU?
Kompletný návrh solárneho systému s predpokladaným ročným energetickým ziskom a očakávanou úsporou. Spravidla THERMO|SOLAR pripraví pre zákazníkov niekoľko variantov (minimálna investícia, maximálny energetický zisk alebo tzv. zlatá stredná cesta – technicko/ekonomické optimum), z ktorých si zákazník podľa svojich možností vyberie. Na požiadanie je možné zabezpečiť kompletný projekt na realizáciu solárneho systému vrátane výpočtu hydraulických pomerov, statického posúdenia a ďalších nevyhnutných dokumentov. Firma poskytuje na kolektory a nosné konštrukcie záruku 12 rokov, čo je najdlhšia záruka na európskom trhu. ,,Na ostatné komponenty poskytujeme záruku podľa záruk poskytovaných dodávateľmi, čo je spravidla 2 alebo 5 rokov. Ako referencia môžu poslúžiť naše najstaršie kolektory, ktoré fungujú k spokojnosti majiteľa už vyše 40 rokov,“ povedal T.Jančařík.
Výška investície
V závislosti od veľkosti solárneho systému sa najčastejšie pohybuje v rozpätí od 20.000 € do 60.000 €. V prípade nízkopodlažného bytového domu môže byť táto čiastka aj nižšia a naopak, pri zásobovaní väčšieho počtu objektov, môže dosiahnuť aj vyššiu hodnotu. Spravidla sa návratnosť takejto investície (aj bez podpory štátu) pohybuje na úrovni cca 10 rokov.
Čítajte tiež: