Okrem domu samotného získala obec demoláciou pôvodnej stavby a zmenou pôdorysnej stopy nového objektu doposiaľ chýbajúci verejný priestor. Synergiou s okolitými stavbami zbrojnice dobrovoľných hasičov, klubovňou miestnych spolkov a areálom „výletiska“ s vonkajším tanečným parketom a detským ihriskom vzniklo nové ťažisko obce. Jej rozpočet objekt svojou prevádzkou príliš nezaťaží vďaka aktívnemu energetickému štandardu.
Meradlom objekt zodpovedá či už veľkosti obce, tak okolitým drobnejším stavbám predovšetkým rodinných domov. Dom je navrhnutý tak, aby nebol len solitérom, ale najmä súčasťou mozaiky stavieb dôležitých pre život obce. Forma odvodená ako zo všeobecného archetypu dedinskej stodoly, tak zo susediacej hasičskej zbrojnice oba tieto objekty prepája. Význam novej, medzi nimi vytvorenej plochy, potvrdzuje hruška vysadená pri dokončení stavby, ktorá v budúcnosti poskytne priestranstvo tieň a stane sa jeho prirodzenou dominantou a znakom. Na dláždenú plochu nadväzuje v minulosti nevyužitá záhrada rozvoľňujúca sa do okolitej krajiny. Spoločne so záhradou tak areál ponúka veľmi pestré možnosti využitia.
Prevádzkové a dispozičné riešenie objektu je jednoduché a funkčné. Pozostáva z viacúčelovej spoločenskej sály, dvoch kancelárií a príslušného prevádzkového a hygienického zázemia. Podkrovie je určené technickému zázemiu, skladom a archívu. Sála je navrhnutá tak, aby slúžila nielen všetkým spoločenským aktivitám obce a súkromným akciám jej obyvateľov, ale vďaka stolárskej vstavbe tiež poskytovala zázemie miestnej knižnici a spolkom. Dom je tak maximálne využitý v priebehu celého týždňa, čo súčasne napomáha jeho úspornej prevádzke.
V súlade s jednoduchým tvarovým a dispozičným riešením bola konštrukcia navrhnutá ako murovaná z keramických tvárnic s hambálkovým krovom a plošnými základmi. Vďaka priaznivej orientácii domu na pozemku, kvalitnému zatepleniu a dostatočnému technologickému vybaveniu spĺňa dom aktívny štandard, tzn. vyrobí viac energie, než spotrebuje. Vykurovanie objektu zaisťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda, na streche je inštalovaný fotovoltický systém s výkonom 19,38 kWp zásobujúci batérie s kapacitou 21,32 kWh. Nevyhnutným prvkom energetickej koncepcie je nútené vetranie s rekuperáciou.
Pozitívna energetická bilancia nie je zďaleka jediným udržateľným princípom stavby. Kde to bolo možné, boli použité lokálne zdroje a materiály - vonkajšia kamenná dlažba je z blízkeho lomu, drevo na krov bolo vyťažené z miestneho lesa. Do výstavby a predovšetkým do sprevádzkovania objektu, sa tiež akokoľvek mohli zapojiť obyvatelia Rudimova.
Objekt bol postavený s prispením EÚ. Obecný dom získal ocenenie Zlatá tehla v Programe obnovy vidieka Ministerstva pre miestny rozvoj za technickú a energetickú úroveň stavby a jej začlenenie do prostredia obce a jej krajinného rázu a podstatne prispel Rudimovu k oceneniu Najinovatívnejšia obec Zlínskeho kraja v súťaži Dediny roka vyhlasovanej Ministerstvom pre miestny rozvoj.
Štúdio: Mimosa architekti, Ateliér Mur
Umiestnenie projektu: Rudimov 81
Krajina projektu: Česká republika
Rok dokončenia: 2024
Zastavaná plocha: 295 m²
Úžitková plocha: 340 m²
Fotografie: Petr Polák, petrpolakstudio.cz
Čítajte tiež: