GROHE RAPID SLX – PRIPRAVENÝ NA ZAJTRAJŠOK. UŽ DNES.
vyhľadávanie
Dnes je 23.11.

Projekt ekologicky šetrnej dopravnej siete v Karpatoch získal celoeurópsku cenu za ochranu prírody

Aktualizované: 10. 12. 2020

Rozvoj ekologicky šetrnej a bezpečnej dopravnej siete, ktorý umožní zachovanie neprerušovaných ekologických koridorov a tak zaručí pohyb voľne žijúcich živočíchov nielen vnútri chránených území, získal európsku Cenu Natura 2000. Projekt „Joint efforts for safe and wildlife-friendly transportation networks in the Carpathians" ocenila Európska komisia v kategórii "Cezhraničná spolupráca". Na jeho príprave sa podieľala Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR a vychádza z výstupov medzinárodného projektu TRANSGREEN. Vedúcim projektu bol Dunajsko-karpatský program WWF.

Rozvoj siete diaľnic a železníc naprieč horským systémom Karpát znamená, že budú prechádzať cennými ekosystémami. V rámci projektu vzniklo vďaka cezhraničnej spolupráci množstvo nástrojov pre zavedenie ochrany biodiverzity do dopravného plánovania a rozvoja v Karpatoch. Jedným z výstupov projektu je Príručka k obmedzovaniu vplyvu rozvoja dopravy na prírodu v karpatských krajinách.

Projekt bližšie predstavuje Martin Strnad z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR: „Karpaty sú jedinečné pohorie, ktoré je ako jedno z mála v Európe domovom troch druhov veľkých šeliem - rysa, medveďa a vlka. Nešetrná stavba diaľnic a železníc naprieč horami môže tunajšiu prírodu ohroziť. Projekt, na ktorom sme spolupracovali s mnohými miestnymi partnermi, by mal pomôcť tomu, aby sa tu prírodné bohatstvo zachovalo. Sledovali sme, kadiaľ sa veľké šelmy krajinou pohybujú a na základe toho sme vyznačili koridory a kritické miesta na vybraných dopravných stavbách, ktorá by nemali byť zastavané. To by malo rysom, medveďom a vlkom zaručiť priechod krajinou bez rizika stretu s autom či vlakom a dostatok priestoru pre ich život. Kľúčové však je, aby sa náš návrh premietol do dopravných a územných plánov."

Na projekte TRANSGREEN sa podieľalo 10 partnerov z Českej republiky, Rakúska, Maďarska, Rumunska a Slovenska a tiež 9 pridružených partnerov, vrátane Ministerstva životného prostredia ČR. Partnerstvo je súčasťou spolupráce v rámci Karpatského dohovoru, ktorý sa téme veľkých šeliem a všeobecne udržateľnému rozvoju regiónu dlhodobo venuje. V súčasnej dobe kooperácia pokračuje projektom ConnectGreen, ktorého výstupom by mala byť mapa jadrových území a migračné koridory pre veľké cicavce v Karpatoch.

Natura 2000 Award udeľuje každoročne Európska komisia za úspechy v ochrane európskeho prírodného dedičstva v sústave území Natura 2000. Súťaží sa v piatich kategóriách "Ochrana prírody", "Socio-ekonomické prínosy", "Komunikácia", "Zjednotenie záujmov / pohľadov" a "Cezhraničná spolupráca a vytváranie osobných kontaktov ". Tento rok sa do finále dostalo 27 projektov z celej Európy.

1)Zdroj Ministerstvo životného prostredia ČR

Autor: Tlačová správa
Foto: Denis Belitsky, Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Vonkajšia sudová sauna  - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Vonkajšia sudová sauna - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Zverejnené 21.11. Ak ste niekedy vyskúšali saunu, určite viete, aká relaxačná a terapeutická môže byť a aké má výhody pre vaše fyzické či duševné zdravie. Vďaka barelovým alebo tzv. sudovým saunám môžete tento zážitok prežiť vo svojej záhrade a to kdekoľvek, kam si… ísť na článok

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Zverejnené 18.11. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa domy, existujúce kancelárie a priemyselné budovy dostávajú nový účel, zastarané komerčné budovy sa modernizujú. A spoločnosť Xella na tento trend reaguje a… ísť na článok

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zverejnené 23.11. Údolie zvané ľudovo Jabloneček je prírodne, geologicky a historicky cenné územie uprostred chladných listnatých lesov v Ralsku (neďaleko Prahy). Ľudia tu sídlili po stáročia, hospodárili na pôde priľahlých polí, lúk, sadov a pastvín. Až nepriazňou… ísť na článok

reklama