Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 4.4.

Projekt ekologicky šetrnej dopravnej siete v Karpatoch získal celoeurópsku cenu za ochranu prírody

Aktualizované: 10. 12. 2020

Rozvoj ekologicky šetrnej a bezpečnej dopravnej siete, ktorý umožní zachovanie neprerušovaných ekologických koridorov a tak zaručí pohyb voľne žijúcich živočíchov nielen vnútri chránených území, získal európsku Cenu Natura 2000. Projekt „Joint efforts for safe and wildlife-friendly transportation networks in the Carpathians" ocenila Európska komisia v kategórii "Cezhraničná spolupráca". Na jeho príprave sa podieľala Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR a vychádza z výstupov medzinárodného projektu TRANSGREEN. Vedúcim projektu bol Dunajsko-karpatský program WWF.

Rozvoj siete diaľnic a železníc naprieč horským systémom Karpát znamená, že budú prechádzať cennými ekosystémami. V rámci projektu vzniklo vďaka cezhraničnej spolupráci množstvo nástrojov pre zavedenie ochrany biodiverzity do dopravného plánovania a rozvoja v Karpatoch. Jedným z výstupov projektu je Príručka k obmedzovaniu vplyvu rozvoja dopravy na prírodu v karpatských krajinách.

Projekt bližšie predstavuje Martin Strnad z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR: „Karpaty sú jedinečné pohorie, ktoré je ako jedno z mála v Európe domovom troch druhov veľkých šeliem - rysa, medveďa a vlka. Nešetrná stavba diaľnic a železníc naprieč horami môže tunajšiu prírodu ohroziť. Projekt, na ktorom sme spolupracovali s mnohými miestnymi partnermi, by mal pomôcť tomu, aby sa tu prírodné bohatstvo zachovalo. Sledovali sme, kadiaľ sa veľké šelmy krajinou pohybujú a na základe toho sme vyznačili koridory a kritické miesta na vybraných dopravných stavbách, ktorá by nemali byť zastavané. To by malo rysom, medveďom a vlkom zaručiť priechod krajinou bez rizika stretu s autom či vlakom a dostatok priestoru pre ich život. Kľúčové však je, aby sa náš návrh premietol do dopravných a územných plánov."

Na projekte TRANSGREEN sa podieľalo 10 partnerov z Českej republiky, Rakúska, Maďarska, Rumunska a Slovenska a tiež 9 pridružených partnerov, vrátane Ministerstva životného prostredia ČR. Partnerstvo je súčasťou spolupráce v rámci Karpatského dohovoru, ktorý sa téme veľkých šeliem a všeobecne udržateľnému rozvoju regiónu dlhodobo venuje. V súčasnej dobe kooperácia pokračuje projektom ConnectGreen, ktorého výstupom by mala byť mapa jadrových území a migračné koridory pre veľké cicavce v Karpatoch.

Natura 2000 Award udeľuje každoročne Európska komisia za úspechy v ochrane európskeho prírodného dedičstva v sústave území Natura 2000. Súťaží sa v piatich kategóriách "Ochrana prírody", "Socio-ekonomické prínosy", "Komunikácia", "Zjednotenie záujmov / pohľadov" a "Cezhraničná spolupráca a vytváranie osobných kontaktov ". Tento rok sa do finále dostalo 27 projektov z celej Európy.

1)Zdroj Ministerstvo životného prostredia ČR

Autor: Tlačová správa
Foto: Denis Belitsky, Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Obecný dom v Rudimove

Obecný dom v Rudimove

Zverejnené 4.4. Obecný dom v Rudimove vyrástol na mieste svojho predchodcu. Prevádzkovo a technicky nevyhovujúcu stavbu nahradil funkčný objekt ponúkajúci potrebné zázemie pre spoločenský život a potrebnú administratívu malej dediny v Bielych Karpatoch. ísť na článok

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Zverejnené 3.4. V Česku sa s novými stanicami doslova roztrhlo vrece. Po modernizácii pražskej hlavnej stanice či plzenskej stanice prichádza na rad Brno. Druhé najväčšie mesto Českej republiky sa tak konečne dočká nového dopravného srdca, ktoré spojí rýchle… ísť na článok

reklama