„Fotovoltické panely sme už začali realizovať na základných školách na Atómovej, Gorkého a Spartakovskej. Momentálne prebieha verejné obstarávanie na polikliniku a malometrážne byty a minulý týždeň sme poslali finančný transfer aj na všetkých šesť ostávajúcich základných škôl. Prvé tri školy budú mať nainštalované fotovoltické panely v najbližších dňoch, pokrytie všetkých objektov očakávame do dvoch mesiacov,“ uviedla prednostka mestského úradu Katarína Koncošová.
Cena týchto fotovoltických panelov je približne 920-tisíc eur. Návratnosť investície by mala byť za tri roky, realita však bude závisieť od aktuálnych cien energie a ďalších okolností. „Napríklad spotreba na ZŠ Vančurova bola v minulom roku 52,955 MWh, fotovoltika na nej vyrobí za rok 45,78MWh pri výkone 40,50 FWE/kp. To znamená, že za rok môže táto škola ušetriť približne osemdesiat percent dovtedajšej spotreby,“ informovalo mesto.
Vyrobená elektrická energia bude spotrebovávaná v budovách a prebytky sa majú ukladať prostredníctvom distribučnej siete do virtuálnej batérie. „Od nášho členstva v pracovnej skupine Únie miest Slovenska (ÚMS) očakávame nielen koordinovaný postup, výmenu skúseností a zdieľanie opatrení, ale aj asistenciu štátu pri povolení zdroja na výrobu elektriny a jeho následné pripojenie do distribučných sietí,“ doplnila Koncošová.
Mesto má zámer umiestniť fotovoltickú elektráreň s výrazne vyšším výkonom aj na časť zrevitalizovanej skládky odpadu, ale povoľovací proces na realizáciu tohto projektu a jeho pripojenie do siete je veľmi náročný.
Čítajte tiež: