Recyklácia vody, či už prostredníctvom zberu dažďovej vody alebo opätovného využívania sivej vody z domácností, je veľmi dôležitá. Dostupnosť pitnej vody sa totiž celosvetovo znižuje. Vzhľadom na to, že zdroje sladkej vody sa v dôsledku nadmernej spotreby, znečistenia a zmeny klímy vyčerpávajú alarmujúcim tempom, každá kvapka sa počíta. „Zavedením systémov recyklácie vody môžeme výrazne zmierniť tlak na existujúce zásoby vody a zabezpečiť, aby sa pitná voda zachovala na základné použitie. Opätovným využívaním vody na zavlažovanie, splachovanie a iné nepitné potreby môžeme vytvoriť udržateľný cyklus, ktorý šetrí pitnú vodu a chráni tento životne dôležitý zdroj pre budúce generácie,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.
Pradávna múdrosť zabudnutá časom
Zber zrážkovej vody pomáha šetriť vodu tým, že znižuje závislosť od podzemných vôd a mestských vodovodov. Zároveň tiež znižuje spotrebu energie na úpravu a distribúciu vody. Ďalšou významnou výhodou je úspora nákladov, pretože využívanie dažďovej vody môže výrazne znížiť účty za vodu, najmä v oblastiach s vysokou spotrebou vody na zavlažovanie. Okrem toho dažďová voda neobsahuje chemikálie a soli, ktoré sa bežne nachádzajú vo vode z vodovodu, takže je vhodnejšia pre rastliny a podporuje ich zdravší rast.
Zachytená voda môže tiež slúžiť ako núdzový zdroj počas období sucha alebo prerušenia dodávok vody, čím poskytuje spoľahlivú zálohu pre základné potreby. „Dôležité je spomenúť aj to, že zachytávanie dažďovej vody znižuje odtok, čo môže zabrániť erózii pôdy a znížiť riziko záplav. Takéto efektívne hospodárenie môže zmierniť vplyv na odvodňovacie systémy,“ hovorí odborník.
•Ako na jej zber a využitie
Zber dažďovej vody možno realizovať rôznymi metódami, od jednoduchých až po pokročilé systémy. Základný spôsob zahŕňa použitie zberných sudov umiestnených pod odkvapom. Tento zber predstavuje jednoduché a nákladovo efektívne riešenie na zavlažovanie záhrady. Na komplexnejší zber možno nainštalovať integrované systémy na zber dažďovej vody zo striech aj zo spevnených plôch, ktoré ju odvádzajú cez filtre do veľkých zásobníkov. „Pozor ale treba dávať na kvalitu strešnej krytiny, pretože nie každý materiál je na zber vody vhodný,“ upozorňuje David Benda. Ekologická vonkajšia dlažba s priepustným povrchom umožňuje dažďovej vode presakovať priamo späť do zeme, alebo zhromažďovať sa v podzemných nádržiach. Takéto dlažby dokážu efektívne znížiť odtok a podporujú dopĺňanie podzemných vôd.
Dažďová voda sa môže využívať v rôznych prípadoch v exteriéri aj interiéri. Je ideálna na zavlažovanie kvetinových a zeleninových záhrad či trávnikov. V interiéri sa môže používať na splachovanie toaliet. Pri správnej filtrácii je vhodná aj na pranie. „Okrem toho je dažďová voda ideálna na čistiace práce, ako je umývanie áut, vonkajšieho nábytku a čistenie terás a príjazdových ciest. Možno ju použiť aj na dopĺňanie jazierok a okrasných fontán, a udržiavať tak hladinu vody,“ radí odborník z Hornbachu.
Biela, sivá a čierna voda. Kto sa v tom vyzná?
Hospodárenie s vodou sa však nekončí pri zrážkovej vody. Recyklácia vody použitej v domácnosti je ďalším relevantným postupom pre udržateľný život. Jej opätovným využívaním na účely, ako je zavlažovanie, splachovanie toaliet a čistenie, môžu domácnosti výrazne znížiť celkovú spotrebu vody.
•Sivá voda
Je to voda odtekajúca z umývadiel, vaní a práčok. Tá sa zhromažďuje v zásobníku, ktorý je ideálne umiestnený v zemi alebo v pivnici, aby bol chránený pred svetlom a teplom. Veľkosť nádoby závisí od systému a technológie čistenia, ktorá môže byť chemická, mechanická, biologická alebo prírodná. Sivá voda by sa nemala skladovať dlhšie ako 24 hodín, takže veľkosť nádrže by mala byť úmerná tomuto času.
•Biela voda
Ide o sivú vodu, ktorá už prešla čistiacim procesom a je pripravená na opätovné využitie, napríklad na splachovanie, pranie a zavlažovanie záhrad.
•Čierna voda
Odpadová voda z toaliet, kuchýň a umývačiek riadu, ktorá je kontaminovaná patogénmi a tukmi. Na jej opätovné využitie v domácnosti či na záhrade je potrebné využívať výlučne chemické alebo biologické čistenie a následná dezinfekcia.
Existujú aj iné možnosti?
Spôsobov, ako šetriť vodu v domácnosti existuje ešte o čosi viac. „V kúpeľni môžete na sprchovú batériu veľmi jednoducho namontovať napríklad sprchový šetrič. Na kuchynskú alebo kúpeľňovú batériu môžete tiež namontovať perlátor, ktorý reguluje tečúcu vodu prevzdušnením. Pre toaletu zas odporúčam namontovať splachovací ventil, ktorý je k dispozícii vo verzii Start Stop alebo ako dvojtlačidlový panel,“ dodáva David Benda z Hornbachu.
Súvisiace články:
Zelených striech by malo byť viac
V Holandsku vybudovali viac ako 300 autobusových zástaviek so zelenými strechami
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou