Energetici tak v reálnom prostredí zisťujú vlastnosti nosných plavákov a solárnych panelov v kombinácii s každodennou prevádzkou elektrárne. V lete sa inštalácia rozšíri do regulárnej elektrárne využívajúcej energiu zo slnečného žiarenia s výkonom 100 kWp. Celkovo by horná nádrž mohla pojať solárne panely s výkonom až 2,5 MW.
„Fotovoltika má vďaka neustále sa zvyšujúcej efektivite solárnych panelov obrovský potenciál a my nechceme podceniť žiadnu z oblastí jej využitia. Veľké očakávania sú od jej umiestnenia na vhodných vodných plochách, ale až realita ukáže, čo si môžeme dovoliť v českých podmienkach. Pokiaľ nás pilotná inštalácia v Štěchoviciach presvedčí, v lete by sme chceli dosiahnuť jej päťnásobný výkon a začať ho štandardne dodávať do siete,“ povedal Jan Kalina, člen predstavenstva ČEZ.
Štěchovická prečerpávacia elektráreň bola spustená už v roku 1947 a komplexnej modernizácie sa dočkala v roku 1996. Plávajúca elektráreň v jej hornej nádrži má podobu štyroch radov monokryštalických fotovoltických panelov.
Tzv. striešky s orientáciou východ-západ drží nad hladinou viac ako tridsať vzduchom plnených plavákov s nosnosťou cez 6 ton. Na ochranu voči rozmarom počasia a neustálemu pohybu hladiny, ktorý spôsobuje prevádzka elektrárne, konštrukciu fixujú pojazdové lyžiny pripevnené na steny nádrže.
Energetická spoločnosť vníma potenciál vodných plôch pre rozvoj fotovoltiky, ale nechce stavať na číslach, ktoré by boli „na vode“. Preto teraz testuje, čo je možné v tuzemských podmienkach realizovať. Do roku 2030 chce prispieť k transformácii českej energetiky do bezemisnej podoby vybudovaním obnoviteľných zdrojov s výkonom až 6 GW.