Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 4.4.

V nemeckom Franhoferovom inštitúte vyvinuli solárne články zo stopercentne recyklovaného kremíka

Zverejnené: 26. 3. 2022

Len v Nemecku končí na vyhradených skládkach ročne až desaťtisíc ton kremíka pochádzajúceho z vyradených fotovoltických modulov, pričom toto číslo každoročne rastie. Ostatné materiály, ktoré sú v solárnych paneloch obsiahnuté, ako je meď, hliník a sklo, sú už dlhodobo recyklované a opakovane využívané, avšak kremíka sa to ešte donedávna netýkalo. Vedci z Fraunhoferovho inštitútu pre solárne energetické systémy ISE však v spolupráci s najväčšou nemeckou spoločnosťou zaoberajúcou sa recykláciou fotovoltiky predstavili priemyselné riešenie recyklácie kremíka z vyradených modulov.

Možno očakávať, že okolo roku 2029 (dvadsať rokov od vypuknutia prvej veľkej vlny inštalácie fotovoltických systémov v Nemecku) dôjde k výraznému nárastu objemu vyradených panelov. Už teraz je preto potrebné plánovať, akým spôsobom budú tieto produkty likvidované a ako je možné prípadne jednotlivé suroviny, z ktorých sú zostavené, ďalej využiť. Týka sa to aj kremíkového materiálu, ktorý je ako polovodičový materiál hlavnou zložkou solárnych článkov.

Na základe spolupráce, ktorú viedla pracovná skupina Franhoferovho inštitútu so spoločnosťou Reiling GmbH & Co. KG, sa podarilo vyvinúť inovatívny postup, s ktorého prispením je možné kremík z vyslúžilých solárnych modulov spracovať a využiť na výrobu nových článkov. Nová technológia je pritom funkčná bez ohľadu na výrobcu alebo pôvod modulov. Profesor Peter Dold z Fraunhoferovho inštitútu je navyše presvedčený o tom, že sa nový proces, vykonávaný zatiaľ len v laboratóriu, osvedčí aj v samotnej praxi recyklačného priemyslu.

A ako nová technológia funguje?

Jednotlivé fragmenty solárnych článkov sú najskôr pri procese mechanického drvenia separované. Následne prebieha trojstupňové čistenie častíc o veľkosti 0,1 až 1 milimeter - tie sú zbavované zvyškov skla a plastov či ďalších prvkov. Ošetrený kremík je ďalej upravený do podoby ingotov, ktoré sú porciované na plátky, ktoré je už možné využiť pri výrobe nových solárnych panelov.

Výskumníci z Fraunhoferovej inštitúcie navyše vykonali aj úspešnú skúšku výroby nových panelov z tohto recyklátu, a to úplne bez pridania komerčného ultračistého kremíka. Pri prvom testovaní vykázali panely s kremíkovým recyklátom efektivitu 19,7 percent, čo je síce menej, než v prípade úplne nových článkov, ktoré ponúkajú účinnosť okolo 22,2 percent, ale ide o rozhodne vyššiu hodnotu, než ktorú vykazujú solárne články vyraďovaných starších modulov.

1) Zdroj: https://www.ise.fraunhofer.de/en/press-media/press-releases/2022/solar-cells-from-recycled-silicon.html

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE

Tématické odbory

reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Obecný dom v Rudimove

Obecný dom v Rudimove

Zverejnené 4.4. Obecný dom v Rudimove vyrástol na mieste svojho predchodcu. Prevádzkovo a technicky nevyhovujúcu stavbu nahradil funkčný objekt ponúkajúci potrebné zázemie pre spoločenský život a potrebnú administratívu malej dediny v Bielych Karpatoch. ísť na článok

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Zverejnené 3.4. V Česku sa s novými stanicami doslova roztrhlo vrece. Po modernizácii pražskej hlavnej stanice či plzenskej stanice prichádza na rad Brno. Druhé najväčšie mesto Českej republiky sa tak konečne dočká nového dopravného srdca, ktoré spojí rýchle… ísť na článok

reklama