Členovia vedeckého tímu pôsobiaceho na Národnej univerzite v Singapure zverejnili v januárovom vydaní odborného časopisu Nature Energy svoju štúdiu, v ktorej predstavili nové flexibilné, ľahké, lacné a ultratenké fotovoltické články. Tieto tandemové články kombinujú perovskitový materiál s organickými zlúčeninami a ponúkajú rekordnú účinnosť premeny energie. Prezentovaných 23,6 percent je veľkým skokom z doterajších priemerných 20 percent, pričom hodnotovo sa tak vedci novo priblížili aj konvenčnejšej kremíkovej solárnej technológii, ktorá v súčasnosti vykazuje maximálnu efektivitu 26,7 %.
Súčasnosť a budúcnosť
Výskum solárnych článkov je na vzostupe a nepretržitý rast tohto odboru úmerne ovplyvňuje spoľahlivosť, účinnosť, životnosť aj cenu výsledných produktov, ako sú fotovoltické elektrárne. Za účelom maximalizácie účinnosti solárnych článkov, ktorá je pri najdrahších kremíkových článkoch teraz asi 27 percent, je však potrebné ďalej posúvať hranice solárnych technológií a to si vyžaduje nové riešenia. K ďalšiemu zvýšeniu efektivity premeny energie bude potrebné rozvíjať a uvádzať do praxe viacvrstvové čiže tandemové články (takzvané multi-junction). Práve aj výsledok singapurských vedcov je v tomto ohľade výrazne nápomocný.
Tandemové alebo ak chcete hybridné solárne články obsahujú vždy dva alebo viac typov vzájomne prepojených vrstiev. Kľúčovú úlohu pri zvyšovaní výkonu fotovoltických zariadení pritom zohráva spôsob prepojenia týchto vrstiev, ktorý by mal byť chemicky inertný, vodivý a opticky transparentný. Práve taký, ktorý znižuje napätie aj optické a elektrické straty v solárnom článku, sa v Singapure po novom podarilo vyvinúť. Účinnosť perovskitových článkov tak mohla byť navýšená až na spomínaných 23,6 percent, čo podľa autorov vynálezu zlepšuje potenciál ich budúceho využitia v komerčnej sfére.
1) Zdroj: https://news.nus.edu.sg/nus-research-team-sets-new-efficiency-record-for-solar-cell-technology/
Čítajte tiež: