vyhľadávanie
Dnes je 22.12.

5 mýtov o údržbe plastových okien. Je potrebné nastaviť okná na zimný režim?

Zverejnené: 22. 12. 2024

Hoci sa môže zdať, že plastové okná si nevyžadujú veľa pozornosti, ich pravidelná údržba je kľúčová na udržanie ich funkčnosti a vzhľadu. Správnou starostlivosťou totiž možno výrazne predĺžiť životnosť okien.

Údržba o plastové okná nie je náročná a väčšinu základných úkonov môžete urobiť aj svojpomocne. Ak si však nie ste istí, ako k starostlivosti okien pristúpiť, obráťte sa na odborníkov. „Poradíme vám, ako sa o okná správne starať, ale zároveň vás upozorníme aj na činnosti, do ktorých sa svojpomocne púšťať neoplatí," hovorí Ľuboš Solčani, vedúci montáži a servisov zo spoločnosti INCON, ktorá sa zaoberá výrobou okien a dverí. V prípade starostlivosti o okná existuje viacero mýtov a niekoľko z nich sa pokúsime v tomto článku vyvrátiť.

Mýtus 1: Údržbe okien sa stačí venovať raz za niekoľko rokov

Plastové okná sú síce známe svojou odolnosťou a nenáročnosťou na údržbu, to však neznamená, že sú úplne bezúdržbové. Zo starostlivosti o okná si urobte rutinu. Je to najlepšia cesta, ako udržať okná v skvelej kondícii dlhé roky. Investícia do pravidelnej starostlivosti vám môže ušetriť peniaze a čas potrebný na prípadné opravy okien alebo ich výmenu. Základná údržba, ako je čistenie skiel, kontrola tesnenia a mazanie kovania, by sa mala robiť aspoň raz, ideálne dvakrát ročne.

Mýtus 2: Okná je nutné nastaviť na zimný režim

V internetových diskusiách a medzi domácimi majstrami sa často spomína letný/zimný režim plastových okien. Táto funkcia spočíva v tom, že jednoduchým nastavením kovania okien je možné zmeniť tlak, ktorým sa okno pritláča k rámu. Odborníci však hovoria jasne a uvádzajú, že letný/zimný režim neexistuje. „Kovanie okien je navrhnuté tak, aby zabezpečilo optimálnu tesnosť po celý rok, bez ohľadu na sezónu. Zmena nastavenia kovania môže viesť k nesprávnemu fungovaniu okien, zníženiu ich izolačných vlastností či k ťažšej manipulácii, najmä, ak sa vykoná neodborne,“ vysvetľuje Ľ. Solčani. Existuje množstvo typov kovaní a s každým typom treba zaobchádzať trochu inak. Všeobecne však platí, že raz ročne treba všetky pohyblivé časti a uzatváracie miesta kovania premazať silikónovým olejom alebo špeciálnym prostriedkom, ktorý je na to určený. Je potrebné používať iba také čistiace a ošetrovacie prípravky, ktoré neobsahujú kyseliny a nenarušia ochranu proti korózii. V žiadnom prípade nie je možné použiť kuchynský olej a kyslé oleje s prídavkom živice. V prípade potreby je nutné dotiahnuť skrutky, ktorými sú pripevnené jednotlivé diely kovania.

Mýtus 3: Kým okná tesnia, tesnenie kontrolovať netreba

Tesnenie na oknách sa odporúča skontrolovať 2x ročne, a to ideálne pred prvými mrazmi a pred letom. Je totiž kľúčové na udržanie optimálnej teploty v interiéri. Tesnenie by malo byť dostatočne pružné a malo by priliehať k okennému rámu a krídlu po celom obvode, nemalo by byť viditeľne poškodené alebo vypadnuté z drážky profilu. „Tesnenie sa odporúča očistiť a umyť mydlovým roztokom a odstrániť z neho nečistoty. Následne ho treba premazať silikónovým olejom, čím obnovíte pružnosť tesnenia, zastavíte povrchovú koróziu a zabránite jeho primŕzaniu,“ vysvetľuje Ľuboš Solčani. Vyhnúť sa treba použitiu rozpúšťadiel, kyselín či iných abrazívnych látok. Vplyvom nefunkčného tesnenia môže vznikať netesnosť funkčnej škáry, čím môže dochádzať k zatekaniu, prievzdušnosti alebo k zhoršeniu zvukovej izolácie. Ak ste zistili poškodenie tesnenia, kontaktujte firmu, ktorá vám okná dodala alebo oslovte priamo výrobcu. S nimi výber vhodného tesnenia skonzultujte. Keďže každé okno má iné tesnenie, je potrebné ho vyberať podľa profilového systému okna.

Mýtus 4: Čistenie odtokových kanálikov je zbytočné

Pri údržbe plastových okien je taktiež potrebné skontrolovať odvodňovacie kanáliky. Sú pomerne nenápadné, a tak je jednoduché ich prehliadnuť a zabudnúť na ne. Ak sú totiž tieto otvory upchaté, môžu poškodiť okno alebo vyvolať nepríjemné zarosenie. Čistenie odvodňovacích kanálikov je jednoduché a nezaberie vám viac ako pár minút. Nečistoty z kanálikov môžete vysať vysávačom alebo vybrať vatovou tyčinkou, ktorú prepcháte cez drážku a nahromadené nečistoty odtiaľ uvoľníte. Následne kanálik prepláchnite trochou vody, aby ste zistili, či bez problémov odtečie. Pri prednom odvodnení môžete z vonkajšej strany na odtokový kanálik dať krytku, ktorá zabráni spätnému prieniku vody do rámu okna pri prudkom daždi či vetre. V prípade spodného odvodnenia nie je krytka potrebná, keďže otvor je vyfrézovaný zo spodnej strany okna, kadiaľ voda vyteká priamo na parapetu.

Mýtus 5: Sklá okien nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť

Zabudnúť netreba ani na samotné sklá plastových okien. Pred ich umytím však najprv očistite rámy, a to najskôr zvonka a potom zvnútra. Na profily stačí použiť čistú vodu, prípadne môžete pridať trochu jemného čistiaceho prostriedku, napríklad na umývanie riadu. Používajte iba mäkké handry a hubky. Následne sú na rade sklá, ktoré treba najprv poriadne pretrieť vlhkou handričkou, aby ste z nich odstránili najväčšiu špinu. Na čistenie skiel môžete použiť elektrickú aku stierku, ktorej výhodou je, že okno už netreba dolešťovať. Alternatívou je klasická stierka, ktorá však nesmie mať ostré kovové hrany, ktoré by mohli okno poškriabať. Ak stierky nemáte, vhodné sú aj mikrofázové utierky, ktoré sklá dokonale vyleštia. Určite sa vyhnite parným čističom, ktoré produkujú paru s teplotou vyššou ako 60 °C. Tie môžu vážne poškodiť tesnenie. „Pri čistení okien používajte čistiace prostriedky na báze vody alebo jemné čistiace roztoky. Vyhýbajte sa abrazívnym prostriedkom, nepoužívajte na umývanie rozpúšťadlá (benzín, acetón), výrobky s kyslým PH na báze kyseliny sírovej, zásadité výrobky, riedidlá a iné agresívne látky," upozorňuje Ľuboš Solčani. Okná neumývajte, ak vonku mrzne. V prípade, že na umývanie chladného skla použijete horúcu vodu, sklo môže dostať tepelný šok a prasknúť. Mokré tesnenie by sa zas vďaka pôsobeniu mrazu mohlo prilepiť a pri ďalšom otvorení okna odtrhnúť.

TIP na okno: INCON Komfort EVO

Súčasťou okna je 6-komorový plastový profil s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm. Obsahuje o 25 % viac materiálu ako bežné plastové okno, preto sa nekrúti, nepraská a nedá sa ľahko vypáčiť. Uzavretá rámová výstuha s hrúbkou 2 mm zvyšuje pevnosť rámov a podporuje tak bezchybnú funkčnosť, stabilitu a životnosť okien. Hlbšie uloženie izolačného skla v profile obmedzuje rosenie okien. Súčasťou plastového okna INCON Komfort EVO je aj stredové tesnenie a tri tesniace roviny, vďaka čomu poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu. Súčiniteľ prechodu tepla celým oknom je Uw = od 0,71 W/m2K.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy INCON

Tématické odbory

reklama

Nové

Čarovné miesta kde sa natáčala Popoluška. Hrady Moritzburg a Švihov

Čarovné miesta kde sa natáčala Popoluška. Hrady Moritzburg a Švihov

Zverejnené 20.12. Tri oriešky pre Popolušku patria k vianočným sviatkom rovnako neodmysliteľne ako vôňa cukroviniek. Viete ale, kde sa táto rozprávka natáčala? Je všeobecne známe, že filmári si pre svoje projekty vyberajú tie najmalebnejšie a najzaujímavejšie miesta… ísť na článok

5 mýtov o údržbe plastových okien. Je potrebné nastaviť okná na zimný režim?

5 mýtov o údržbe plastových okien. Je potrebné nastaviť okná na zimný režim?

Zverejnené 22.12. Hoci sa môže zdať, že plastové okná si nevyžadujú veľa pozornosti, ich pravidelná údržba je kľúčová na udržanie ich funkčnosti a vzhľadu. Správnou starostlivosťou totiž možno výrazne predĺžiť životnosť okien. ísť na článok

Premena interiéru očami skúsenej dizajnérky

Premena interiéru očami skúsenej dizajnérky

Zverejnené 18.12. Zariadiť domov tak, aby bol nielen krásny, ale aj praktický, môže byť poriadnou výzvou. Práve v týchto chvíľach sa vyplatí osloviť interiérového dizajnéra, ktorý vám pomôže nájsť štýl dokonale odrážajúci vašu osobnosť a zároveň spĺňajúci všetky… ísť na článok

reklama