V 17-tich rokoch počas prvej svetovej vojny upadol na štyri roky do ruského zajatia. Neskôr bol pre svoje ľavicovo orientované politické zmýšľanie väznený päť mesiacov v koncentračnom tábore v Magdeburgu, odkiaľ sa po prepustení navrátil do protektorátu. Tu sa chtiac nechtiac uchýlil v Mělníku. Po skončení vojny ho čakalo úporné dokazovanie svojich protinacistických politických postojov, aby získal československé občianstvo a nakoniec dostál po rokoch svojho práva vrátenie rodného domu aj majetku, ktorý mu bol zabavený ako pôvodne nemeckému občanovi.
Príbeh „novej búdy“, ktorú na počesť pôvodného majiteľa nazývame Adolfka, sa začal v novembri roku 2017. Stáli sme s Hankou na opustenom mieste s krásnym výhľadom. Nepriazeň počasia, chladný opar a pôvodný skromný objekt na nás zapôsobil milo a útulne, svoj podiel na tom mala bezpochyby aj termoska horúceho čaju a polomáčané sušienky a tiež zvláštna vôňa, ktorá sa v podobných chalupách často vyskytuje. Konštrukčný stav pôvodného domu bol bohužiaľ žalostný a preto sme následne v spoločnej debate otvorili tému výstavby novej chalupy.
Spoločne s TFH sme zrealizovali stavbu, ktorá s maximálnym rešpektom ctí pôvodné merítko aj usadenie ľahko nad terénom, ponúka takmer identické rozloženie miestností na prízemí, vstup do obnovenej pôvodnej pivnice. A zároveň novo poskytuje komfortné využitie podkrovia. Všetko s autorskou interpretáciou tradičných prvkov miestnej ľudovej architektúry a jej výnimočných detailov v podobe podstávkových domov. Tradičnú nosnú drevenú konštrukciu tzv. podstávky sme využili súčasným pohľadom. A tak vytvára tzv. prirodzene kryté priedomie, ktoré v lete poskytuje tieň a chráni proti nepriaznivému počasiu. Zo zápražia je krásny výhľad na malebnú krajinu Labských pieskovcov a v diaľke tiež Lužických hôr. Vnútorný priestor je vidiecky prostý a odkazuje aj k tradičným farbám a materiálom. Tzv. setnicu prehrejú kachle od Tomáša Jíra a všetky stolárske prvky dodal majster stolár Miroslav Zapletal.
Miesto od počiatku vznikalo s víziou rodinných a priateľských stretnutí, ako útek od všedných pracovných starostí a povinností. Miesto, kde často stačí len pohľad bez slov a všetci dobre vedia, ako sa kto cíti, na čo myslí. Súčasťou krajiny okolo domu je útulňa, sauna či drevník a v neposlednom rade v spolupráci s Kristýnou Gotvaldovou jemná modelácia terénov a čiastočná obnova aj doplnenie pôvodnej výsadby. S Wolfsbergom je spätá nejedna osudová udalosť. Príbeh Adolfa Geilerta je však nádejou, že aj cesty, ktoré osud často nečakane pretrhne, sa raz opäť spoja.
Autor: A1Architects | Lenka Křemenová, David Maštálka, Jan Kropík
Adresa: Wolfsberg, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2021-22
Úžitková plocha: 180 m2
Zdroj: https://www.archiweb.cz/b/adolfka