Tienenie
Z funkčného aj estetického hľadiska sa jedná o dôležitú vec. Vďaka jeho správnemu výberu vytvoríte v priestore príjemné prostredie. Jeho ponuka je široká, vyberať môžete zo žalúzií, roliet a plissé. Niektoré prvky môžu byť aj na diaľkové ovládanie.
Žalúzie patria medzi najpopulárnejšie zatienenie v exteriéri aj interiéri. Ich výhodou je to, že do priestoru prepúšťajú určité množstvo svetla, ktoré si určíte ich nastavením. Nevýhodou exteriérových žalúzií môže byť hlučnosť v prípade veterného počasia. Žalúzie môžu byť vo vertikálnom aj horizontálnom prevedení.
Rolety poskytujú takisto ochranu proti slnečnému žiareniu. Sú praktickým aj elegantným doplnkom bytu. Chcete úplné či čiastočné zatemnenie? Vnútorné rolety sa o to postarajú. Zaujímavou novinkou sú striedavé rolety. Nastavte si zatemnenie aj priesvitnosť presne podľa svojich predstáv.
Plissé a duette sú nielen zaujímavým, ale aj veľmi funkčným riešením. Sú dostupné v mnohých dizajnoch aj ovládaniach. Jedná sa o typ látky so štruktúrou včelieho plástu, ktorý vďaka vzduchovým komorám medzi pásmi látky zvyšuje izolačné schopnosti. Ochráni pred slnkom a oslnením, zatemní, izoluje hluk aj teplo.
Naše odporúčanie: Chcete výrazne ušetriť za energie bez použitia vonkajších hliníkových roliet? Vyskúšajte systém dvojitého plissé s hliníkovou vrstvou medzi látkami.
Vnútorné parapety
Keď ich zladíte s oknami, bude celý priestor vyvolávať dojem čistoty a harmónie. Môžete na nich položiť kvetináče a zútulniť tak svoj byt. Dôležité je ich kvalitné prevedenie s odolnou povrchovou úpravou. Vyberať môžete medzi plastovými alebo drevotrieskovými parapetmi.
Vonkajšie parapety
Vonkajšie parapety chránia murivo domu pred účinkami vlhkosti. Mal by byť dostatočne odolný voči poškodeniu koróziou, mechanickým poškodeniam a stálofarebný. Vekra dodáva vonkajšie parapety v hliníkovom prevedení a vo dvoch hrúbkach. Presah vonkajších parapetov cez omietku by mal byť okolo 3–4 cm, aby nedochádzalo k priamemu stekaniu vody na omietku.
Sieť proti hmyzu
Nezabudnime ani na komárov a iný nepríjemný hmyz. Hlavne v lete sa hodí na okná osadiť sieťky proti hmyzu. Zlaďte ich s oknami a ani nepoznáte, že tam nejakú sieť máte.
Vyberať môžete medzi pevnou, otváracou, plisovanou alebo posuvnou sieťou, ktorá sa hodí hlavne pre atypické okná. Pevné okenné sieťky sa ľahko vymieňajú a sú nenáročné na údržbu. Vďaka tepelnej rozťažnosti skleného vlákna sa sieťovina nijako tvarovo nemení. Plisované siete sa ľahko montujú a výborne vyzerajú. Odolajú dažďu, vetru aj slnečnému žiareniu.
Súvisiace články:
Aký materiál vybrať na rám okien?
Je lepšie dvojsklo či trojsklo?