S regulovaným odvádzaním vody do povrchových vtokov či do dažďovej kanalizácie pomôžu správne stavebné materiály, ktoré dokážu absorbovať vodu. Overené riešenie stavebníci nájdu napríklad u značiek Semmelrock a Pipelife od Wienerbergeru. „Ponúkame ekologické dlažby, ktoré umožňujú vsakovanie dažďovej vody späť do pôdy. Dlažba Semmelrock Citytop Eko kombi sa vyznačuje širokými škárami a umožňuje vodu vrátiť späť do prirodzeného obehu. Na účely absorbovania dažďovej vody je vhodná aj moderná dlažba Semmelrock Punto, vegetačný kameň a zatrávňovacie tvárnice. Všetky tieto typy dlažieb sú odolné proti posypovým soliam, UV žiareniu, mrazu a vhodné pre spevnené povrchy. Navyše je ich pokládka jednoduchá,” vysvetľuje Martin Brádka, produktový manažér značky Semmelrock.
Spotreba vody na zalievanie záhrady sa v slovenských podmienkach môže značne líšiť podľa veľkosti pozemku, spôsobu závlahy, využívania alternatívnych zdrojov, typu rastlín a klimatických podmienok. Napríklad pre bežnú záhradu sa udáva priemerná spotreba okolo 15 litrov vody na meter štvorcový týždenne v období bez dažďov. Záhrada s rozlohou 100 m² tak môže za týždeň spotrebovať až 1 500 litrov vody, čo v priebehu celej sezóny znamená až 30 000 litrov, pokiaľ sa zalieva od jari do jesene. Vďaka využívaniu efektívnych systémov na zadržanie dažďovej vody sa šetria zásoby pitnej vody. Tieto opatrenia nielenže prinášajú investorovi ekonomické úspory v prevádzke domácnosti, ale sú šetrné k životnému prostrediu.
Vsakovacie boxy
So zadržaním a postupným vsakovaním vody pri rodinných domoch a ďalších objektoch pomôže modulárny systém Stormbox skladaný z PP boxov od značky Pipelife. „Základným prvkom systému Stormbox je stavebný box, ktorý v kombinácii s ďalšími prvkami vsakovacieho systému umožňuje retenciu, riadené vsakovanie, alebo reguláciu zrážkovej vody na odtoku zo systému. Systém funguje ako stavebnica, ktorú je možné prispôsobiť najrôznejším požiadavkám, intenzite zrážok, vlastnostiam zeminy i priestoru,“ dopĺňa Michal Zálešák, produktový manažér za Pipelife Czech. Pipelife tiež ponúka na účely zberu a opätového využitia dažďovej vody ďalšie riešenie v podobe filtrácii, podzemnej retenčnej nádrže alebo čerpadla s možnosťou automatizácie a monitoringu. Pre strechy je možné využiť systém podtlakového odvodnenia.
Je možnosť dotácie?
Implementácia funkčného systému zachytávania dažďovej vody môže byť finančne náročná. Existuje ale možnosť, ako tieto náklady aspoň z polovice pokryť z dotačných prostriedkov. Wienerberger sa ako líder v oblasti stavebných materiálov pre novostavby aj rekonštrukcie zameriava na ponuku riešení, ktoré spĺňajú nielen zákonné požiadavky, ale predovšetkým prispievajú k udržateľnej výstavbe. Vďaka komplexným systémom dokáže ponúknuť inovatívne materiály, ktoré pomáhajú efektívne využívať prírodné zdroje, ako je dažďová voda, a tým šetriť náklady na prevádzku domácnosti aj chrániť životné prostredie.