Je príjemné žiť v dome, ktorý sa teší verejnému potlesku a má oficiálnu známku nízkoenergetický, či pasívny. Ešte lepšie je, keď má dom aj nízke náklady nielen na vykurovanie, ale aj na celkovú prevádzku, takže energiu z verejnej siete potrebuje len v decembri a v januári. Ako ale takýto dom realizovať?
Základom je myslieť na celý rok a predovšetkým na leto
To najdôležitejšie, na čo by každý stavebník a projektant mal pamätať, nie je zima, ale zabezpečenie príjemnej klímy v lete. V zime si totiž v najhoršom prípade „prikúrime”, alebo oblečieme sveter; v lete pred horkom nie je úniku a niekedy ani je možné použiť klimatizáciu.
Bohužiaľ na vyššie uvedené zabúdajú aj stavebné predpisy a leto neriešia. Traduje sa totiž predstava, že aj historicky najvyššiu teplotu v SR vyrieši nočné otvorenie okien a chladný nočný vzduch. Lenže vnútornú klímu a energetiku budov neriadi vzduch, ale silné sálavé deje, hlavne slnečné žiarenie a chladivý efekt oblohy. Hovorí o tom aj tabuľka na konci článku: na dom, jeho strechu, obvodové múry a okná dopadá podľa tvrdých klimatických dát až 500× viac žiarivej energie, než sú straty tepla podľa teplovzdušných výpočtov. Oslnené povrchy sa na Slnku rýchle ohrievajú, čierne strechy až k 80 °C! Do budovy potom prechádza oveľa viac tepla, než odvodzujeme z teplôt vzduchu. Oknami vstupuje slnečná energia do interiéru priamo a ohrieva ho. Slnko ohrieva aj vnútorné plochy okna: to potom účinkuje ako plošné vykurovanie. Po niekoľkých slnečných letných dňoch sa v dome môže „zabývať” horko, čo nočné otvorenie okna už nevyrieši.
Príklad
Oficiálna tepelná technika pripisuje všetkým vnútorným povrchom teplotu slabo pod 21 °C (= teplota vnútorného vzduchu) a vonkajším slabo nad úrovňou vonkajšieho vzduchu. Tá dňa 3. Apríla 2019 okolo 10. hodiny bola 14 °C (merané v redakcii nášho vydavateľstva v Hradci Králové, ČR).
Avšak teplota oslnenej fasády nášho vydavateľského domu bola v tomto čase 46 °C. Svetlá fasáda vykazovala na Slnku len 30 °C. Pozoruhodné bolo aj správanie okien, kedy Slnko ohrialo vonkajšiu stranu na 22 °C a jeho vnútornú na 28,8 °C. Toto okno potom sálavo vykurovalo exteriér aj interiér, podobne ako plošné vykurovanie. Dalo by sa pokračovať, urobme však nasledujúce konštatovanie: Oficiálna tepelná technika tým, že nepracuje s relatívnymi okrajovými podmienkami (tj. povrchovými teplotami), sa hlavne počas jasného počasia nezhoduje s realitou.
Aktívny dom
Dom je možné realizovať aj tak, aby okrem „boja s prírodou” – spočívajúcom v izolovaní múrov, respektíve znižovaní tepelných strát – tiež aktívne riešil využívanie slnečného žiarenia, vyrábal z neho energiu a bránil prehrievaniu. Tomu podriadime aj architektúru domu, tzn. jeho tvar, orientáciu voči svetovým stranám a farby (svetlej či bielej strechy aj fasády).
Aktívny dom totiž využíva slnečné žiarenie nielen na vykurovanie, ale aj pre ohrev vody (solárne panely) a výrobu elektriny (fotovoltaické elektrárne, najlepšie schopné pracovať aj ako ostrovné). Môže byť teda aj cestou k úplnej energetickej slobode, ktorej sa v našom časopise (Stavebnictví a interiér) a následnej aj na tomto webe venujeme.
Najlepšia cesta k perfektnému výsledku je, keď dom navrhne skúsený projektant. Dôležité tiež je, aby mal pochopenie pre Vaše potreby a orientoval sa v tepelnej technike budov na takej úrovni, že pracuje s tepelným žiarením.
Tehlový systém ako vhodný základ
Výstavba z tehál ponúka takmer neobmedzené možnosti vytvárania tvarov a priestorových dispozícií. Montovaný dom z panelov vzniká možno rýchlejšie, možno je lacný. Avšak pokiaľ si vyberiete z katalógových riešení, sú len dve možnosti. Buď budete odmietnutí, alebo si počkáte, než paneláreň špeciálne pre Vás navrhne a vyrobí vhodné dielce. To zaberie čas aj úsilie, ktoré nakoniec zaplatíte...
Rodinná tehliarska spoločnosť HELUZ, ktorá našim čitateľom prináša myšlienky v tomto článku, má k rodinným domom a individuálnym riešeniam veľmi blízko. Najdôležitejší pre ňu je spokojný zákazník, ktorý sa v novom dome vždy cíti dobre. A to aj v lete, ktorému sa projektanti aj stavbári, ako už bolo spomenuté, často vyhýbajú. Pri použití tehlového systému HELUZ získate množstvo výhod:
• Dokonalé previazanie prvkov zabezpečí jednoduchú, rýchlu, odolnú a dobre izolovanú stavbu.
• Stavba po dokončení nepracuje, nehrozí praskanie omietok ani deformácie. Murivo odolá počasiu aj rôznym organizmom. Dom dobre poslúži ešte deťom našich detí.
• Žijete v zdravom prostredí. Žiadne plesne z nahromadenej vlhkosti a toxické látky. Neobťažuje Vás ani hluk z vonku či z okolitých miestností. Dom bude mať tepelnú stabilitu.
Podstatné pre náš aktívny dom je predovšetkým to, že sa nejedná o samotnú tehlu, ale o systém hrubej stavby aj v najpriaznivejšom energetickom štandarde. V priebehu projektovania a výstavby tak máme už vyriešené všetky konštrukčné detaily, tepelné mosty atď., takže sa môžeme venovať slnečnej energii a predovšetkým jej aktívnemu využívaniu. Tehlový systém zahŕňa nasledujúce:
- tehly pre obvodové a vnútorné murivo,
- keramické stropy,
- nadokenné a dverné preklady,
- komíny,
- ostatné tehlové výrobky,
- materiály a pomôcky na murovanie,
- pokyny k realizácií.
Výrobky HELUZ vzhľadom ku svojim kvalitám pritom cenovo nepresahujú konkurenčné materiály. Zákazník získa trvalo špičkové jednovrstvé murivo, ktoré dlho vydrží, je pevné a odolné na pripevňovanie nábytku či obrazov.
Vysoká tepelná izolácia a teplotná stabilita
V súčasnosti sa na trhu vyskutuje množstvo tehlových systémov a preto sa krátko zastavme pri jednom z kľúčových prvkov ponuky HELUZ – brúsenej tehly FAMILY 50 2in1. Tento výrobok totiž zatiaľ nenašiel vo svojej kategórií konkurenta pre svoju výnimočnú tepelnoizolačnú schopnosť na úrovni U = 0,11 W/(m2K).
Ďalšou pozoruhodnosťou je schopnosť tehly stabilizovať vnútornú teplotu v priebehu dňa aj noci. O tom vypovedá hodnota relaxačnej doby obvodovej steny z týchto blokov na úrovni τ0 = 881 hodín. Túto hodnotu a zároveň vysokú teplotnú stabilitu nanapodobí žiadna iná tehla, akokoľvek zateplená do hrúbky FAMILY 50 2in1. Zaujímavé sú tiež tenšie bloky FAMILY 2in1 v hrúbkach 25, 30, 38 a 44 cm.
Základy slnečnej architektúry
Špičkový stavebný systém: Základom môžu byť napríklad spomenuté tehlové bloky Family 2in1 pre obvodové murivo na úrovni U = 0,11 W/(m2K), keramické stropné dielce HELUZ, z ktorých je možné realizovať aj ťažkú šikmú strechu, ďalej nadokenné preklady, stenové vnútorné murivo vrátane akustických stien. To všetko umožní hrubú výstavbu na špičkovej energetické úrovni.
Okná: Tie, vrátane strešných, je možné voliť s trojsklom (Uw cca 0,7 W/(m2K)). Málokto však vie, že z pohľadu celoročných ziskov a strát energie sú zaujímavé aj okná s izolačným dvojsklom (Uw cca 1,2 W/(m2K)). Aj tie dokážu počas väčšiny roka slnečného tepla viac prijať, než nimi uniká von. Ich výhodou potom nie je len cena, ale predovšetkým nižšia hmotnosť.
Tieniace predmety: Strešné aj fasádne okná väčšinou dopĺňame vonkajšími tieniacimi predmetmi (žalúzie, rolety striebornej alebo bielej farby). Tie slúžia ako ochrana pred letným oslnením a zimnými stratami sálavého tepla.
Biele farby: Fasádne steny a hlavne strechy v bielej farbe udržiavajú celoročne príjemnú vnútornú klímu. V lete odrážajú intenzívne slnečné žiarenie a zostávajú tak chladné.
Zeleň: Hlavne listnaté stromy v lete príjemne tienia dom a tiež skvelo „pracujú” s vlhkosťou: Pri odparovaní vody z korún stromov za slnečného počasia uniká s parou obrovské množstvo výparného tepla. S tým je ochladzované celé okolie stromov, vrátane domu. V zime, keď strom opadá, pôsobia na budovu hrejivé slnečné lúče.
Obvodové konštrukcie v zime
Nasledujúca tabuľka ukazuje, že obvodovými múrmi a strechou uniká prechodom radovo menej tepla, než na povrch týchto konštrukcií doručí slnečné žiarenie. Väčšina tejto energie ale neprejde dovnútra.
Na okná dopadá rovnaká slnečná energia v prepočte na plochu, avšak zhruba jej polovina prejde dovnútra. To v zime vyrovná, s výnimkou dvoch najstudenších mesiacov v roku, tepelné straty prechodom okna.
Obvodové konštrukcie v lete
Nezatienené okná a tmavé plochy obvodových stien a striech rozpálené Slnkom prispievajú súbežne k prehrievaniu interiéru.
Záver
Aj s využitím len zlomku dopadajúcej slnečnej energie je v dnešnej dobe možné postaviť dom s minimálnymi nákladmi na celkovú prevádzku. Hrubá stavba z produktov popredného výrobcu tehál HELUZ a reálne tepelná technika, ktorá pracuje s relatívnymi teplotami, môže byť jeho najlepším základom.
Kto je HELUZ?
„Nie sme bežná firma, sme oveľa viac – sme rodina. Vyrábame tehly už od roku 1876. Vtedy Jan Řehoř v Dolnom Bukovsku postavil prvú žiarovú pec a z vyťaženej hliny vypálil prvé tehly,” dozvieme sa na webových stranách tejto firmy. „O viac než štyridsať rokov neskôr ju potom potomkovia zakladateľov zverili svojmu zaťovi Vladimírovi Heluzovi. Postupne pribudli podniky v Hevlíne a Libochoviciach. Držať sa na špičke medzi nadnárodnými firmami však vyžaduje viac, než len kupovať najmodernejšie vybavenie a rozširovať výrobu. Chce to výborný tím, ktorí svojou prácou žije. Skrátka rodinu.”