Čo presne znamená budova s takmer nulovou potrebou energie? Ide vlastne o budovu s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou. Takáto budova musí mať zabezpečenú efektívnu tepelnú ochranu a vo vysokej miere použité obnoviteľné zdroje. Podľa §5 vyhlášky č. 364/2012 pre všetky nové budovy postavené po 31.12.2020 je minimálnou požiadavkou pre globálny ukazovateľ horná hranica energetickej triedy A0. Pre novostavby rodinných domov je povinné spracovať Projektové energetické hodnotenie (PEH) k stavebnému povoleniu a Energetický certifikát budovy (ECB) ku kolaudačnému rozhodnutiu.
Rodinný dom, ktorý získa stavebné povolenie od 1.1.2021, musí byť podľa novej legislatívy postavený ako budova s takmer nulovou potrebou energie a mal by spĺňať podmienky pre zaradenie do energetickej triedy A0. Dom s takmer nulovou potrebou energie sa vyznačuje vysokou energetickou hospodárnosťou, v ktorej potreba primárnej energie nesmie prekročiť 54 kWh/m2 za rok.
Aký je rozdiel medzi spôsobom stavby v minulom a v tomto roku?
Požadované tepelnoizolačné vlastnosti stien, striech a stropov pre obdobie od roku 2021 pre budovy s takmer nulovou potrebou energie – čiže v energetickej triede A0 – sú stále na úrovni požiadaviek platných od roku 2016. Požiadavky tejto normy plnia napríklad už tvárnice Ytong Lambda YQ s hrúbkou 450 mm, ale ak máte záujem o ešte výrazne lepšie parametre, k dispozícii sú tvárnice Ytong Lambda YQ s hrúbkou 500 mm. Nezmenili sa ani požadované hodnoty tepla na vykurovanie (energetické kritérium). Výrazne – na polovicu – sa však znížila hodnota primárnej energie.
Ako efektívne dosiahnuť požadovanú hodnotu potreby energie na vykurovanie?
Z definície budovy s takmer nulovou potrebou energie vyplýva, že musíme zabezpečiť efektívnu tepelnú ochranu.
Tepelné straty a zisky môžeme ovplyvniť najmä:
- tepelnoizolačnými vlastnosťami konštrukcií tvoriacich obálku stavby
- vhodným tvarom budovy
- vhodnou orientáciou na svetové strany
- spôsobom vetrania
Zníženie primárnej energie pod hranicu triedy A0 môžeme dosiahnuť v jednom extréme veľmi výrazným znížením potreby energie, alebo v opačnom extréme vysokým podielom použitia obnoviteľných zdrojov energie (fotovoltika, biomasa a pod.) pri zachovaní spôsobu výstavby ako do roku 2020. Efektívne riešenie sa väčšinou nachádza niekde medzi týmito extrémami. Optimálne riešenie je vždy individuálne. Všeobecne však platí, že sa vypláca vyváženosť a komplexnosť.
Myslite na vhodný tvar budovy
Pri rodinných domoch zo stavebných systémov Ytong, Silka a Multipor je vhodné znížiť tepelné straty použitím konštrukcií o niečo lepších ako normové požiadavky. V prípade stien teda zvoliť Ytong Lambda YQ s hrúbkou 450 mm a kombinovať toto zníženie s vykurovaním tepelným čerpadlom alebo na vykurovanie použiť kondenzačný kotol a rekuperačné vetranie. Treba prihliadať i na tvar domu a jeho orientáciu. Napríklad pri dvojpodlažnom dome obdĺžnikového pôdorysu nebudeme potrebovať také výrazné zlepšenie konštrukcií a techniky ako pri bungalove.
Pozor na tepelné mosty
Výrazné zvyšovanie hrúbok tepelných izolácií na stenách domov navrhnutých v A0 ale nebude tým správnym. Pri zlepšovaní izolačných vlastností konštrukcií sa zamerajte na miesta, kde to má najväčší efekt v pomere k cene a zložitosti realizácie. Tepelnotechnické parametre musia byť vyhovujúce v nielen v ploche stien, ale v každom detaile. Inak vznikajú tepelné mosty. Tie majú za následok zvýšenú potrebu energie a niekedy aj plesne na ochladzovanom mieste alebo degradácie konštrukcie vplyvom vlhkosti.
Orientácia na svetové strany pomáha využívať energiu zo slnka
Otočenie domu o 180° môže mať taký vplyv, ako pridanie tepelnej izolácie na fasádu domu v hrúbke 50 mm. Ideálny rodinný dom dotovaný teplom zo slnka je z hľadiska tvaru a orientácie kváder s dlhšou stranou s veľkou presklenou plochou otočenou na juh. Pri návrhu ale treba myslieť aj na nechcené prehrievanie domu a zabezpečiť regulovateľné tienenie.
Štruktúra fasády domu s tvárnicami Ytong Lambda YQ:
- tepelnoizolačné tvárnice Ytong Lambda YQ
- prvá vrstva vonkajšej tepelnoizolačnej omietky Ytong
- výstužná mriežková tkanina Ytong
- druhá vrstva vonkajšej tepelnoizolačnej omietky Ytong
- finálna vrstva z bežnej minerálnej, silikátovej alebo silikónovej štrukturálnej omietky
Spôsob vetrania
Vetranie je pri návrhu rodinného domu často podceňované. Treba si však uvedomiť, že pri výpočte sa predpokladá výmena polovice objemu vzduchu v dome za 1 hodinu. Tento vzduch treba v zime ohriať. V minulosti, pri veľkých únikoch tepla cez obálku, nebol podiel vetrania na celkových stratách tepla taký významný ako dnes. A ako teda dosiahnuť požadovanú hodnotu primárnej energie? Zásadný vplyv na hodnotu vypočítanej primárnej energie má výber zariadení na prípravu tepla, najmä to, aký zdroj energie (energonosič) používajú.
Všetky potrebné funkcie v jednom výrobku
Bez ohľadu na to, aký dom máte v pláne postaviť, pre jeho správne fungovanie je nevyhnutná individuálna optimalizácia riešení a kvalitná realizácia stavieb. Systémy Ytong, Silka a Multipor ponúkajú realizačne jednoduché a zároveň trvanlivé konštrukcie. V jednom výrobku sú skryté všetky potrebné funkcie. Nosnosť, tepelná a zvuková izolácia, akumulácia tepla, regulácia vlhkosti a požiarna odolnosť. To sú vlastnosti, ktoré z murovaného domu robia príjemné miesto pre život.
Viac na: https://www.ytong.sk/sk/docs/Ako-stavat-domy-v-energetickej-triede-A0.pdf
Súvisiace články:
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe