Pri súčasnom spôsobe života trávia dospelí aj deti vo vnútorných priestoroch asi deväťdesiat percent svojho času. „Vnútorné prostredie významne ovplyvňuje naše fyzické zdravie a duševnú pohodu. Pritom sa tu vyskytuje mnoho faktorov, ktoré môžu predstavovať zdravotné riziká. Vyplýva to predovšetkým z kombinácie vnútorných zdrojov a prenikania škodlivín z vonkajšieho prostredia. Zásadný význam majú aj mikroklimatické faktory prostredia ako teplota, vlhkosť a nevyhovujúca úroveň vetrania," uviedol vedúci oddelenia hygieny ovzdušia a odpadov Štátneho zdravotného ústavu v ČR Bohumil Kotlík.
Zlá vnútorná klíma v budovách môže viesť k sérii zdravotných komplikácií. „Môžeme sa stretnúť s pocitmi pálenia očí, bolesťami hlavy či poruchami spánku a tiež môže zlá vnútorná klíma prispievať aj k prepuknutiu alergie, astmy či ekzému, najmä u malých detí," oznámila detská lekárka Milada Dražanová. Základným preventívnym opatrením je časté vetranie a odstránenie starších textílií z interiéru.
Murovaný alebo drevený dom?
Pre vnútornú klímu je rozhodujúca voľba stavebného materiálu. Je možné postaviť dom napríklad aj zo slamy či z hlinených drnov, ale väčšina stavebníkov teraz vyberá medzi murovanou a drevenou stavbou. Pri drevostavbách je najväčšou výhodou rýchlosť výstavby. Tesári dovezú už pripravené diely na parcelu a za niekoľko dní či týždňov je hrubá stavba hotová. Ľahká konštrukcia stavby však so sebou nesie aj nevýhody v podobe vyššej hlučnosti a nižšieho teplotného komfortu.
Drevostavby rýchlo reagujú na okolitú teplotu. V lete sa vo vnútri rýchlo ohrievajú a v zime zasa rýchlo vychladnú. S tým sú spojené náklady na vykurovanie a ochladzovanie domu, ktoré stavbu z dlhodobého pohľadu predražujú. Do úvahy je potrebné brať práve aj zdravotné hľadisko. Drevo je síce prírodný materiál, ale aby sa predĺžila jeho trvanlivosť, ošetruje sa chemickými nátermi s obsahom terpentínu. Ten sa z dosiek pomaly uvoľňuje do okolitého prostredia.
Pórobetón
Naopak moderné materiály pre murované stavby vynikajú tepelno-izolačnými vlastnosťami a pomáhajú zabezpečiť vyrovnanú mikroklímu s priaznivou vlhkosťou vzduchu v interiéri. Jedným z príkladov je pórobetón, ktorý sa skladá len zo základných prírodných látok, po dostavaní sa z neho neuvoľňujú žiadne chemikálie do ovzdušia.
„Vyrába sa zo zmesi kremičitého piesku, vápna a vody a patrí tak medzi najčistejšie a hygienicky najpriaznivejšie stavebné materiály. Ytong dosahuje toho najvyššieho štandardu sám o sebe - vďaka samotnej povahe materiálu, ktorý obsahuje milióny uzavretých vzduchových pórov. Práve tieto drobné póry zaisťujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, napomáhajú k regulácii vlhkosti a nedochádza v nich ku kondenzácii vodných pár," vysvetlil Michal Vavřínek zo spoločnosti Xella.
Pre zaistenie zdravého vnútorného prostredia a trvanlivosti konštrukcií sú popri tepelno-technických vlastnostiach nemenej dôležité tiež tepelno -vlhkostné pomery v konštrukcii. Difúzne vlastnosti hmoty Ytong umožňujú bezproblémové vyrovnanie vlhkosti vnútorného a vonkajšieho prostredia.
Súvisiace články:
Trend súčasného stavania - ochrana proti prehrievaniu
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe