Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 7.4.

Rekonštrukcii kamenného domu na Šumave korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá sa tej pôvodnej

Zverejnené: 7. 4. 2025

Na okraji malebnej šumavskej obce stojí chalupa, ktorá vďaka citlivej rekonštrukcii získala nový život. Pod taktovkou architektov Vojtecha Hyblera a Davida Dvořáka z pražského ateliéru Archport sa z domu, ktorého základy tvoria pozbierané kamene z okolitých polí, stalo autentické a funkčné rodinné útočisko. Projekt priniesol nielen novú životnú etapu starej šumavskej stavbe, ale aj množstvo nečakaných objavov a inšpirácií, ktoré určili výsledný charakter stavby.

Rekonštrukcia sa začala starostlivým dialógom medzi architektom a investorom, ktorí spoločne hľadali spôsob, ako dom pretvoriť v priestor, ktorý by rešpektoval históriu stavby a zároveň spĺňal požiadavky moderného bývania a rodinnej rekreácie. "Po začatí rekonštrukcie som buď ja, alebo niektorý z mojich kolegov boli na stavbe osobne prítomní prakticky každý týždeň. Vďaka tomu sme mohli reagovať na situácie, ktoré priniesli nečakané objavy, a zároveň sme mohli dotvárať detaily, ktoré by inak zostali zrejme zabudnuté," vysvetľuje David Dvořák.

Architekti sa rozhodli zachovať čo najviac autentických prvkov, ktoré odrážajú históriu domu a jeho premeny v priebehu rokov. Napríklad rôzne veľkosti a umiestnenie okien zostali nezmenené, rovnako ako niektoré zamurované stavebné otvory, ktoré autori návrhu ponechali priznané. V interiéri priťahuje pozornosť betónový veniec, ktorý pôsobí industriálnym dojmom a kontrastuje s prírodnou pieskovou omietkou. Práve použitie jadrových omietok na báze piesku bolo jedným z nečakaných nápadov, ktoré vznikli vďaka častej prítomnosti architektov na stavbe a ich neustálemu dialógu s remeselníkmi.

Strecha a strešné okná - kompromis medzi tradíciou a súčasnými trendmi

V podkroví, ktoré slúži ako obytný priestor, boli osadené strešné okná. Napriek tomu, že ide o prvok, ktorý do šumavských chalúp tradične nepatrí, investor si ich praktickosť obľúbil. Riešenie je tak kompromisom medzi historickou vernosťou a potrebami moderného bývania. Pri hľadaní ideálnej strešnej krytiny architekti zohľadnili či už vzhľad okolitých domov v obci, ako aj historickú podobu krytín, ktoré sa v tejto časti hôr používali v minulosti. „Strechy domov v tejto oblasti bývali tradične pokrývané eternitom. Na tomto dome bol eternit v deväťdesiatych rokoch minulého storočia nahradený strešnou krytinou podobného vzhľadu i veľkosti, aký mali tradičné šumavské šablóny. Uvažovali sme o tom, že krytinu ponecháme a iba ju natrieme, ale zistili sme, že vzhľadom na zateplenie stavby by túto zmenu mikroklímy v dome najskôr nezvládla a rýchlo by degradovala,“ vysvetľuje Vojtech Hybler a dodáva: „Keď už sa strecha robila nanovo, rozhodli sme sa pojať ju viac. Vybrali sme plechovú krytinu od spoločnosti PREFA. Šablónu mali trocha väčšiu, než aká sa pri eternitových strechách používala kedysi, ale táto drobná zmena domu pristane. Vybrali sme odtieň šedej, ktorá na svoj boom ešte len čaká – aktuálne najpoužívanejšou farbou je totiž antracitová, tá však na náš účel bola príliš tmavá. Rovnakú farbu ako na strechu sme použili aj na ostatné kovové technické doplnky pri dome, ako sú opláštenie komína, oceľoplechové dvierka rozvádzača aj zaujímavý technický sud na odber dažďovej vody."

"Architekti zvolili hliníkovú falcovanú strešnú šablónu 44 × 44 vo farbe P.10 svetlo šedá - krytinu s minimálnou hmotnosťou, dlhou životnosťou a extrémnou klimatickou odolnosťou, čo sa na Šumave určite hodí," vysvetľuje Karin Alexandrová zo spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. "Vďaka integrovaným upevňovacím lištám sa remeselníkom s touto krytinou dobre pracuje, montáž strešných a fasádnych prvkov býva rýchla a pre investora je teda menej nákladná," dodáva.

Ukážková spolupráca s remeselníkmi

„Som rád, že sme aspoň s pokládkou strešnej krytiny PREFA mohli remeselníkom pracujúcim na tomto projekte trochu uľahčiť prácu. Pretože keby som mal z priebehu tejto stavby vyzdvihnúť jednu vec, bola by to práve naša spolupráca s remeselníkmi. Na všetkých sme mali naozaj veľké šťastie a naša spolupráca bola priam ukážková. Často už v okamžiku, kedy sme s kolegami zo štúdia debatovali o svojich predstavách, remeselníci hneď začali spriadať plány, ako naše nápady uskutočniť,“ približuje David Dvořák. Dôkazom toho, aké sú remeselné zručnosti pre celkový výsledok rekonštrukcie nevyhnutné, je napríklad úspešné prenesenie a opätovná pokládka osemtonovej plzenskej kamennej dosky, ktorú architekti objavili v kamenárskom bazáre. Kamenári najprv detailne zdokumentovali presnú polohu jednotlivých dlaždíc na pôvodnom mieste a po prevoze na Šumavu jednotlivé zhruba 150-kilové kamene opäť precízne poskladali.

Výsledkom otvoreného prístupu architektov a fortelných rúk remeselníkov je dom, ktorý pôsobí ako harmonické spojenie historických prvkov s modernými detailmi. Rekonštrukcia ukazuje, že citlivý prístup k tradičným stavebným materiálom doplnený o nevšedné riešenia môže viesť k vzniku priestoru, ktorý rešpektuje minulosť, ale zároveň sa prispôsobuje súčasným potrebám. Táto šumavská chalupa je dokladom toho, aké dôležité je pri rekonštrukciách počúvať nielen prianie investora, ale aj samotnú stavbu, ktorá počas procesu často odhalí nečakané poklady. Dom dnes rozpráva svoj príbeh a zároveň ponúka rodine moderné a pohodlné bývanie s očarujúcim výhľadom na šumavské lúky a kopce. O vydarení výslednej rekonštrukcie svedčí aj jej nominácia v súťaži Grand Prix Architektov.

Viac na: https://www.archport.cz/

Čítajte tiež:

Hliník - materiál 21. storočia
Futuristický dizajn budovy technologického centra s použitím strešných šindľov Prefa
Spojenie dobrého jedla a mimoriadnej architektúry zaistí komplexný zážitok
V Českej republike pristálo ufo
Chameleón medzi fasádami
Individuálny dizajn pre vašu fasádu

Autor: Tlačová správa
Foto: PREFA Aluminiumprodukte
reklama

Nové

Rekonštrukcii kamenného domu na Šumave korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá sa tej pôvodnej

Rekonštrukcii kamenného domu na Šumave korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá sa tej pôvodnej

Zverejnené 7.4. Na okraji malebnej šumavskej obce stojí chalupa, ktorá vďaka citlivej rekonštrukcii získala nový život. Pod taktovkou architektov Vojtecha Hyblera a Davida Dvořáka z pražského ateliéru Archport sa z domu, ktorého základy tvoria pozbierané kamene z… ísť na článok

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Obecný dom v Rudimove

Obecný dom v Rudimove

Zverejnené 4.4. Obecný dom v Rudimove vyrástol na mieste svojho predchodcu. Prevádzkovo a technicky nevyhovujúcu stavbu nahradil funkčný objekt ponúkajúci potrebné zázemie pre spoločenský život a potrebnú administratívu malej dediny v Bielych Karpatoch. ísť na článok

reklama