Staré Mesto je malebné mesto v srdci hôr na severe Moravy, ktoré ponúka ideálne prostredie pre rodinnú rekreáciu. V minulosti sa tu ťažilo zlato a striebro, dnes je oblasť vyhľadávaná turistami a milovníkmi letných aj zimných športov.
Útek zo všednosti
Predtým tu rodina investora vlastnila dom so štyrmi apartmánmi na protiľahlej strane údolia. Lenže ako hovorí pán majiteľ: „Starať sa neustále o nových a nových hostí nás unavovalo a stávalo sa čím ďalej náročnejším. Nakoniec sme došli k názoru, že s tým sekneme a začali sme plánovať stavbu nového domu. A keď sa naskytol na predaj tento pozemok, tak bolo rozhodnuté. Úžasná lokalita a tie panorámy, tomu skrátka nešlo odolať.“ S výstavbou potom neotáľali a ihneď sa obrátili na svojho kamaráta, architekta Gabriela Kurtisa a jeho kolegu Adama Horáka, aby im vytvorili návrh nízkoenergetického domu. Než sa im podarilo vypracovať konečnú verziu projektu, museli ho niekoľkokrát prepracovať a dokonca párkrát začať úplne od začiatku, pretože investor nevedel príliš sformulovať svoje predstavy. A tak sa plánovalo metódou pokus-omyl až nakoniec našli vo všetkom zhodu a s výsledkom boli všetci spokojní.
Výnimočné miesto pre výnimočný dom
Od začiatku bolo jasné, že na tak krásnom mieste nemôže vyrásť iba priemerný dom. Nielen perfektný výsledok, ale aj kvalita použitých materiálov a celkový koncept objektu a jeho previazanosť s okolím musela byť o úroveň vyššie, než je bežné. A tak bolo rozhodnuté, že skelet budovy bude z CLT dosiek (niekoľko vrstiev masívnych drevených dosiek lepených konštrukčným lepidlom striedavo v pravých uhloch). Výzvou pre architektov bolo, že do záväzného vykonávacieho projektu museli vopred zaznamenať všetky detaily, otvory a vývody, pretože neskoršie úpravy boli prakticky nemožné. Drevená stavba ležiaca na strmom svahu s pôvodným sklonom až 100% je proti nepriazni počasia chránená ľahkou hliníkovou strešnou krytinou PREFALZ v čiernom odtieni, ktorá na zadnej strane plynule a účelovo prechádza vo fasádu. V zime tu totiž nezriedka kedy napadne alebo nafúka aj cez meter snehu a celá zadná časť budovy je preto veľmi exponovaná. Drevený obklad tak dostal zelenú iba na čelnej a bočných štítových stranách.
Jednoduché plánovanie interiéru
Presné výkresy projektu uľahčili nielen plánovanie, ale aj dodávku interiéru. Bolo totiž možné včas sa pripraviť, vypísať čiastkové výberové konania a potom sa rozhodnúť pre tú najlepšiu ponuku. A to sa ukázalo ako šťastné riešenie, vzhľadom na všeobecne dlhé dodacie lehoty. „Čas investovaný do detailného plánovania sa každopádne vyplatil,“ upresňuje architekt Kurtis. „V priebehu stavby bungalovu sa síce vyskytlo aj niekoľko zakopnutí, ale to boli naozaj len drobnosti,“ uzatvára Kurtis.
O projekte:
Krajina: Česká republika
Objekt, miesto: drevený dom pod Králickým Sněžníkom
Typ stavby: novostavba
Architekti: Ing. arch. Gabriel Kurtis, Ing. arch. Adam Horák
Generálny dodávateľ: FOREST HOUSE, s.r.o.
Realizácia: ROOFMAX s.r.o.
Typ strechy a fasády: PREFALZ
Farba strechy a fasády: P.10 čierna
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
Výzvou pre architektov bolo, že do záväzného projektu museli vopred zaznamenať všetky detaily, otvory a vývody, pretože neskoršie úpravy boli prakticky nemožné.
Súvisiace články:
Hliník - materiál 21. storočia
Futuristický dizajn budovy technologického centra s použitím strešných šindľov Prefa
Spojenie dobrého jedla a mimoriadnej architektúry zaistí komplexný zážitok
V Českej republike pristálo ufo
Chameleón medzi fasádami
Individuálny dizajn pre vašu fasádu