Energetickú náročnosť budovy je možné znížiť výmenou súčasného technického zariadenia za účinnejšie, zasklením balkónu, zateplením obvodových konštrukcií a inštaláciou nových okien. A práve oknám sa budeme venovať detailnejšie v tomto článku. Výmenou môžete ušetriť až 30 % nákladov na vykurovanie, zlepšíte ich zvukovo izolačné vlastnosti a úspornejším riešením navyše pomôžete životnému prostrediu. Základom úspechu je vsadiť na osvedčeného dodávateľa a výrobcu.
Okno nie je nepriepustná bariéra
Okná predstavujú z pohľadu úniku tepla jeden z najslabších článkov vonkajšej obálky domu. Niekedy je problém spôsobený len zlým nastavením, opotrebovaným tesnením alebo rozbitým kovaním. V starších domoch a bytoch sa však často musí prejsť ku kompletnej výmene. Tá by mala mať prednosť pred obstaraním si iného zdroja tepla, napríklad tepelného čerpadla. Na výmenu nemusíte čakať do jari či leta. Plastové varianty je možné inštalovať do -10 °C. V zime sú navyše montážne firmy menej vyťažené, čo sa môže prejaviť na nižších cenách za produkt aj za samotnú inštaláciu. Rovnako tak je možné v tomto ročnom období následne vymaľovať. Moderné farby schnú rýchlo, na vás bude len zakúriť a vyvetrať. Všeobecne však platí, že pokiaľ udrú skutočne veľké mrazy, mal by solídny dodávateľ montáž odložiť.
Okno má viacero režimov. Prepnite na ten zimný
Vedeli ste, že moderné plastové okná môžete jednoducho nastaviť do zimného režimu? Ako na to? Všimnite si kovového rámu lemujúceho krídlo. Práve na ňom objavíte nastavovací čap, ktorý má najčastejšie podobu prepínača so šesťhranným otvorom a bodkou. Ak je bodka dole, nachádza sa okno v letnom režime a naopak. Na prepnutie stačí pootočiť imbusovým kľúčom alebo kliešťami v smere hodinových ručičiek. Ak nemá prepínač bodku, postačí vziať imbusový kľúč a pootočiť prepínačom. Ďalší typ má podobu šesťhranného cumlíka s rovnou čiarou uprostred. Tá leží v letnom režime vodorovne, v zimnom zvisle. A ak nájdete na ráme oválny čap, otočte ním zo 45° do vodorovnej polohy.
Sklo vyberajte s orientáciou na svetové strany
Univerzálne perfektné okno neexistuje, vždy záleží na jeho konkrétnom použití. V súčasnosti patrí k najpoužívanejším variantom s dvojsklami, ktorých priestor vypĺňa vzduch, vzácny plyn alebo izolačná pena. Väčšie izolačné vlastnosti potom ponúkajú trojkomorové zasklenie . Sklo vždy vyberajte s ohľadom na orientáciu na svetové strany a podnebné podmienky, v ktorých sa nachádzate. Napríklad do garáže alebo chodby stačia obyčajné dvojsklá. Voľba materiálu záleží úplne na vašich preferenciách a finančných možnostiach. Najviac obľúbený je plast, ktorý má slušnú odolnosť a je takmer bezúdržbový. Jeho kvalita sa odvíja od kvality jednotlivých častí, ale aj výrobcov. Ďalším typom sú drevené rámy, ktoré majú dobré zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti, avšak bez povrchovej úpravy podliehajú najľahšie nepriazni počasia. Vysokou odolnosťou voči nepriaznivému počasiu, UV žiareniu a starnutiu potom oplýva kombinácia dreva a hliníka.
Na aké ukazovatele sa upriamiť?
Hlavným ukazovateľom, ktorý vypovedá o izolačných vlastnostiach okna ako celku, je súčiniteľ prestupu tepla UW s jednotkou W/(m²K): čím nižšia hodnota, tým väčší izolačný účinok a úspora energie. Hodnota pre nové okná by nemala prekročiť UW = 1,1 W/(m²K), v prípade nízkoenergetických domov UW = 1,0 W/(m²K) a u pasívnych UW = 0,8 W/(m²K). Ďalším šikovným ukazovateľom je prestup tepla rámom Uf, opäť s jednotkou W/(m²K). Čím je Uf nižší, tým vyššia je odolnosť proti kondenzácii vodnej pary na povrchu profilov. U plastových a kovových variantov sa využíva princíp zrušenia tepelného mostu pomocou komôr – čím viac, tým lepšie. Z ďalších ukazovateľov menujme index vzduchovej nepriezvučnosti – RW [dB], ktorý stanoví mieru izolácie proti hluku.
Bez kvalitného vetrania to nepôjde
Ani najlepšie okná vám neprinesú maximálnu pohodu, pokiaľ doma nebudete dodržiavať režimové opatrenia, najmä vetranie. Pokiaľ nemáte rekuperačnú jednotku, nemali by ste zabudnúť na správne vetranie ani v zime. V chladných mesiacoch roka vetrajte krátko a intenzívne podľa potreby - zníži sa tak vlhkosť a rýchlo sa vymení vzduch. Odborníci odporúčajú vyvetrať byt ráno pred odchodom do práce a následne večer pred spaním. V kuchyni a kúpeľni pravidelne používajte odsávače pár. Zaobstarať možno aj odvlhčovač vzduchu, ideálne s integrovanou čističkou.
Redakčná poznámka: Či už české, tak aj slovenské stavebné inžinierstvo trvalo prehliada význam vetrania či už na teoretickej, tak praktickej úrovni. Maximálna koncentrácia CO2 v budovách by podľa vyhlášky 268/2009Zb nemala prekročiť hodnotu 1500 ppm. V USA je táto hranica 1000 ppm. Pritom čerstvý vonkajší vzduch vykazuje obsah CO2 ľahko nad úrovňou 400 ppm a bezpečná a zdravá hladina CO2 je do 700 ppm. Obsah do 1200 ppm je v SR ešte vyhovujúci. Avšak od tejto hladiny vyššie je odporúčané obmedziť pobyt a pracovné úsilie ľudí.
Z pohľadu riadenia zdravého vnútorného prostredia je ideálne vybaviť dom čidlom (čidlami) CO2, ktoré ideálne ovláda aj vetranie. Pokiaľ čidlo pri vydýchanom vzduchu spustí len alarm, aj to je dobré riešenie, ktoré bude nabádať bývajúcich k akcii (vetraniu).
Obstarajte si vlhkomer a dbajte aj na prúdenie vzduchu popri stenách
V nezateplenom byte si postrážte po výmene okien ešte steny. Nábytok od nich odtiahnite asi o 20 cm, aby tu mohol prúdiť vzduch a nevytvárala sa vlhkosť a plesne. Praktickým pomocníkom bude digitálny vlhkomer. Ten mechanický stojí okolo 4 eur, v digitálnom prevedení ho zoženiete od cca 10 eur. Vlhkosť sledujte najmä tam, kde sa pracuje s vodou, tzn. v kúpeľni, na toalete, v kuchyni, prípadne v práčovni a sušiarni. Relatívna vlhkosť by nemala prekročiť pri 20 °C hodnotu 40 až 60 %.
Čítajte tiež: