Krbové kachle nájdu využitie predovšetkým na jar a na jeseň, keď ešte nie je taká zima a neoplatí sa púšťať celý vykurovací systém. Ich účinnosť sa pohybuje medzi 40 a 80 percentami. Jednoplášťové sálavé kachle sú vhodné na vykurovanie iba jednej miestnosti, ale ich sálajúce teplo je rýchlejšie. Oproti tomu dvojplášťové konvekčné kachle ohrievajú vzduch v medzere medzi dvojitým plášťom, ten stúpa a šíri sa po miestnosti. Susedné izby môžete vykurovať tak, že do nich otvoríte dvere.
Spočítajte potrebný výkon
Hoci je vzhľad kachlí veľmi dôležitý, zamerajte sa predovšetkým na ich výkon. Vykúriť malý a dobre izolovaný priestor je relatívne jednoduché, naopak, vykúriť hrad či výrobnú halu až tak nie. Predimenzované kachle vám môžu v malom priestore napáchať škody v podobe popraskaných podláh či dreveného nábytku. Poddimenzovaná pec sa naopak prehrieva a vysokou teplotou sa môžu poškodiť dymovod, okolie či samotné kachle. Ako správne dimenzovať výkon? „Je dôležité vedieť, aký výkon by mali kachle, či už na drevo, či na iné palivá, mať. To znamená, koľko kubických metrov v dome či byte budete vykurovať. Výkon kachlí sa uvádza v kW. Všeobecne platí, že čo kW, to cca 20 m3 vykúreného priestoru. Pred výberom kachlí si tiež overte či komín, ktorý máte v dome, bude zodpovedať požadovanému výkonu,“ radí Marcela Bínová, špecialistka na kachle a kúrenie v projektových marketoch Hornbach.
Zvoľte vhodný materiál
Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti a vzhľad. Oceľové kachle sa správajú inak ako kachle z prírodného kameňa alebo keramická kachľová pec. Rozdiel pritom nie je vždy v cene. Pre všetky druhy kameňa – či už sa jedná o mramor, žulu, prírodný kameň alebo mastenec platí, že každý výrobok je unikát. Kremenné žily, póry, prieduchy alebo farebné odtiene sa nedajú zmeniť. Materiál sa musí použiť tak, ako sa nachádza a získava v prírode. Pri prírodných materiáloch nemožno očakávať, že tovar bude vyzerať rovnako, ako je tomu pri strojovo vyrábaných materiáloch, kde je každý výrobok identický. „Krbové kachle z ocele rýchlo hrejú a rýchlo tiež chladnú. Sú teda vhodné do miestností, ktoré treba rýchlo vyhriať, ale pri nepoužívaní nechať tiež rýchlo vychladnúť. Krbové kachle s obložením potrebujú na poriadne rozohriatie dlhšiu dobu, zato ale teplo tiež uchovávajú. Vyhriaty priestor tak rýchlo nevychladne a teplo si potom možno užívať ešte aj nasledujúci deň,“ vysvetľuje Marcela Bínová z Hornbachu. Obľúbené je romantické kachľové obloženie, ktoré tiež ponúka nespočetné množstvo dizajnových možností. Práve kachle zaisťujú postupné uvoľňovanie tepla, takže je ich prevádzka tiež ekonomická, pretože nespotrebujú toľko paliva.
Výber vyhovujúceho paliva
Väčšina kachlí a krbov ponúkaných na slovenskom trhu je konštruovaná výhradne na kúrenie drevom a drevnými briketami. „Niektorí výrobcovia však ponúkajú aj kachle, v ktorých je možné kúriť uhoľnými briketami či dokonca uhlím. Jedným z dôvodov, prečo sa ale mnoho kachlí na uhlie nevyrába, je ten, že uhlie pri spaľovaní dymí a dechtuje, a teda sa veľa špiní sklo, celé kachle aj komín. Musíte ich potom oveľa častejšie čistiť,“ dopĺňa Marcela Bínová, špecialistka na kachle a kúrenie z Hornbachu. Ak viete, na aký účel budete kachle zhotovovať, vyberte podľa toho aj druh paliva. Ak však chcete ušetriť a správať sa šetrne k prírode, používajte palivá z obnoviteľných zdrojov, teda drevo, drevné brikety alebo pelety. Pelety sa vyrábajú z odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní dreva. Ide vlastne o zlisovaný kúsok pilín, ktorý neobsahuje žiadne chemikálie. Je to ekonomické i ekologické kurivo a využitie nájde hlavne u majiteľov krbov a krbových kachlí v mestách, kde nie je možnosť skladovania väčšieho množstva dreva.
Bezpečnosť na prvom mieste
Uistite sa, že máte funkčný komín. Ten by mal prechádzať pravidelnou revíziou. Kachle musia stáť na nehorľavom materiáli, napríklad na dlažbe. Môžete ich však dať aj na plávajúcu podlahu, potom ale pod nimi musí byť izolačná doska z plechu či skla, ktorá musí presahovať po stranách a vzadu minimálne o 10 cm a vpredu o 30 cm. Okolo kachlí by nemali stáť horľavé predmety.
Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.