V prvom rade si pripravte všetok potrebný materiál a náradie. Základom všetkého je výkop a preto bude potrebné buď osloviť bagristu, alebo sa pripraviť na drinu, ktorú uľahčí iba pevný krompáč, lopata a rýľ. Popri tom bude nevyhnutné mať po ruke špagát, porovnávaciu latu a vodováhu. Určite tiež zainvestujte do kvalitnej netkanej textílie, odolnej jazierkovej fólie a lepidla, zožeňte si dostatok štrku, piesku a dekoračného materiálu (napríklad väčších kameňov). Nepovinné, ale odporúčané je tiež jazierkové čerpadlo, filter a s tým súvisiace technológie. Ak budete chcieť nádrž osadiť rastlinstvom, navštívte tiež záhradníctvo, kde vám pomôžu vybrať náležité druhy. Ak je všetko pripravené, môžete začať s budovaním.
Výhodou fóliového jazierka v porovnaní s prefabrikátmi je to, že nie ste obmedzení žiadnym tvarom ani veľkosťou, jeho finálna forma sa odvíja len od preferencií majiteľa či okolitých podmienok. Majte však na pamäti, že najlepším priestorom pre záhradné jazierko je také miesto, ktoré je oslnené maximálne šesť hodín denne, aby sa voda príliš nekazila. Taktiež oceníte, keď vodná plocha nebude v dosahu potenciálnych zdrojov znečistenia, akým sú listnaté stromy.
Príprava pred uložením fólie
Pred začatím výkopových prác si najprv špagátikom a kolíkmi dobre vyznačte či už obvod plochy, tak výškové prechody - podľa toho, ako chcete, aby sa jazierko zvažovalo. Potom môžete začať hĺbiť jamu, ktorej utlačené dno by malo byť tak hlboko, aby sa do neho vošiel aj sací kôš čerpadla. Dbajte tiež na to, aby okraje jamy boli v rovine. K tomu vám poslúžia porovnávacie laty a vodováha. Prechody medzi jednotlivými hĺbkovými zónami potom zaoblite. Po vyrovnaní okrajov vyhĺbeniny ešte očistite, aby sa v nej nenachádzali žiadne nerovnosti a vysypte ju asi centimetrovou vrstvou piesku, prípadne jemným štrkom frakcie 4 až 8 milimetrov. Piesok prekryte netkanou textíliou, ktorá ochráni vrchnú fóliu pred poškodením.
Montáž fólie
Jazierkové fólie sú vyrábané z rozmanitých materiálov, odborníci pritom odporúčajú najmä špeciálne kaučukové, ktorých životnosť je až 50 rokov, alebo známejšie PVC fólie, ktoré v prípade správnej inštalácie vydržia až 25 rokov. Pre menšie dekoračné jazierka postačí materiál s hrúbkou 0,5 až 1 milimeter. Zvoľte takú veľkosť fólie, aby po uložení presahovala asi pol metra cez okraje jazierka.
Jej inštalácia vyžaduje starostlivosť, fólia musí byť vytvarovaná a natiahnutá tak, aby bola nakoniec pokiaľ možno čo najrovnejšia a s minimom skladov. Jednoduchšie je pracovať s fóliou za teplejšieho počasia, kedy je poddajnejšia. Rozhodne ju však silne nenapínajte, inak vzniknú trhliny, ktorých oprava je zložitá. Na ňu (na dno i po stranách) potom vysypte a uložte okruhliaky alebo kamienky bez ostrých hrán, ktoré prevezmú nielen rolu dekoratívnu, ale aj fóliu zaťažia a zabránia jej posúvaniu. Úplne nakoniec uložte a zabudujte jazierkovú techniku a nádrž sčasti napustite vodou. Potrvá niekoľko dní, než sa fólia úplne usadí, potom je už možné jazierko naplniť úplne.
Dokončovacie práce
Brehy jazierka nezabudnite spevniť, napríklad dlažobnými kockami, aby pri nášľape nedochádzalo k ich deformácii. Takisto je vhodné vybaviť brehy bariérou, napríklad v podobe priekopy, ktorá zabráni pretekaniu vody.
Jazierko je vybudované a zostáva len upraviť jeho okolie, prípadne ho osádzať vodným rastlinstvom. Jeho výber sa odvíja najmä od toho, či sa jazierko nachádza na tienistom či slnečnom mieste a od hĺbky, do ktorej rastliny osadzujeme. K tomuto účelu existujú na trhu aj špeciálne tkaniny, ktoré udržia rastliny na svojom mieste, či dokonca sadiace vrecká, ktoré zvesíme po stranách jazierka a zaťažíme kameňmi. Efektné je umiestniť do jazierka aj špeciálne podvodné osvetľovacie telesá či ho doplniť ďalšími prvkami, ako sú vodotrysky či vodopády.
Fantázii sa medze nekladú a finálna podoba práve vášho jazierka môže byť celkom jedinečná. Je to len vo vašej réžií.
Súvisiace články: