Terasa slúži najmä na odpočinok a relaxáciu. Je tiež miestom spoločných stretnutí s rodinou a priateľmi. Počas teplých dní, keď zatúžite načerpať čerstvý vzduch a chytať teplé slnečné lúče, ale efektívne nahradí aj pracovňu, herňu alebo jedáleň. Aby vám bola príjemným útočiskom aj v čase letných horúčav, myslite na zatienenie vonkajšej terasy. A aké sa nám tu ponúkajú možnosti? Predstavíme vám štyri najpoužívanejšie typy vonkajšieho zatienenia.
Čo od tienenia očakávate?
V prvom rade by ste sa pri rozhodovaní mali zamyslieť, čo od tienenia očakávate. Terasu perfektne zatieni či už markíza, tak aj napríklad pergola. Oba tieniace prvky majú svoje prednosti. Stačí vám ochrana pred slnkom, alebo chcete tráviť čas na terase v suchu, aj keď prší?
Tieniace plachty
Jednou z možností, ktorá vám poskytne úkryt pred slnkom, sú tieniace plachty. Tieniace plachty sú vyrobené zo špeciálnej látky, ktorá je odolná proti UV žiareniu. Väčšina plachiet je navyše ošetrená impregnáciou, ktorá chráni pred ľahkým dažďom. Tieniacu plachtu môžete napnúť medzi stromami či pripevniť pomocou lán k zábradliu a inej časti domu. Plachty môžu mať rôzne tvary – trojuholník, štvorec alebo obdĺžnik. Jedná sa o lacnejší variant tienenia a v sume 150 eur už viete zaobstarať celkom kvalitnú a veľkú tieniacu UV plachtu.
Markízy
Ďalším variantom zatienenia balkóna, terasy alebo lodžie sú markízy. Markízy nevyžadujú náročné stavebné úpravy, pritom poskytnú dostatok tieňa aj pre väčšie plochy a široký výber dezénov a látok z nich robí krásny architektonický doplnok. Okrem zatienenia terás pri rodinných domoch sa môžu inštalovať aj na terasy a balkóny pri bytoch.
Markízy môžu byť ovládané manuálne, kedy ich vysúvate a stáčate pomocou kľučky, alebo na elektrický pohon. Výhodou markízy je možnosť zatienenia pomerne veľkej plochy, umiestnite tak pod ňu aj veľký set záhradného nábytku, a tiež to, že ju v prípade potreby môžete mať vytiahnutú len čiastočne. Možno ich prirobiť k stene alebo stropu a majú nastaviteľný sklon. Trendy sú aj zvislé (bočné) markízy, ktoré sú využívané predovšetkým na zatienenie balkónov. Rovnako ako tieniace plachty, aj markízy môžu byť impregnované a ošetrené proti plesniveniu.
Otvorené markízy - spojenie jednoduchosti a kvality
Jednoduchá kvalitná konštrukcia a cenová dostupnosť je charakteristická pre otvorené markízy, ktoré sú ideálnym riešením na zatienenie terás, vonkajších posedení reštaurácií alebo obchodov. Otvorené markízy majú látku navinutú na hriadeli, ktorá môže byť chránená strieškou. Výsuv markízy zaisťujú kĺbové ramená. Ide o najčastejšie používaný typ markízy. Vyberať je možné zo širokej ponuky farieb, dekorov a typov látok, na manuálne alebo elektrické ovládanie.
Bočné markízy - ochrana pred nízkym slnkom, vetrom aj zabezpečenie súkromia
Ako si ešte viac skomfortniť posedenie na terase? Bočné markízy vás na terase či balkóne ochránia pred nežiaducim bočným vetrom, nízkym podvečerným slnkom alebo zvedavými pohľadmi susedov. Skladajú sa z vonkajších látkových clôn, ktoré sú kotvené do fasády domu. Ich ovládanie je ručné pomocou madla. Pri vytiahnutí sa upevní na protiľahlú stenu alebo do špeciálneho stojana. Veľkou výhodou je, že si bočné markízy môžete zaobstarať nielen ako bočné zatienenie pergol, ale aj samostatne ako praktickú clonu.
Pergoly
Pergoly sú vďaka svojej konštrukcii stabilnejšie a hodia sa na zatienenie veránd, átrií či ako samostatné stavby do záhrady a sú aj okrasným prvkom vášho bývania. Najmodernejšie majú hliníkové lamely, ktoré je možné naklápať až po uhol 140 °. Zatvorené lamely do seba krásne zapadnú a chránia okrem slnka aj pred dažďom. Dažďová voda odteká do žľabu, ktorý je schovaný v nosných nohách a nie je teda vidieť. Pergolu môžete doplniť vonkajším kúrením alebo clonami, ktoré ochránia pred vetrom, a stráviť tak vonku na terase takmer celý rok.
Pergoly slúžia nielen na zatienenie, ale Môžu byť buď samostatne stojace alebo pripevnené k fasáde domu. Nad ostatnými druhmi zatienenia vynikajú tým, že znesú dážď, vietor, sneh aj krupobitie a pýšia sa dlhou životnosťou. Rámy pergol sú najčastejšie hliníkové alebo drevené.
Screenové rolety
Screenové rolety sú moderným a elegantným prvkom exteriérovej tieniacej techniky, ktorý umožňuje dokonalým spôsobom zatieniť okná na všetkých typoch budov, zvýšiť obytný komfort a zároveň znížiť faktúru za energiu.
Najdôležitejšiu časť screenovej clony tvorí špeciálna textília, ktorá zamedzí prudkému slnečnému žiareniu, prieniku tepla a nežiaducim pohľadom, a pritom vám umožní zostať v kontakte s vonkajším prostredím. Vďaka svojím vlastnostiam dokáže screen odtieniť až 95 % slnečnej energie a škodlivého UV žiarenia. V horúcich letných dňoch je možné znížiť teplotu v interiéri pri použití vhodného tienenia o 3 – 7 °C.
Slnečníky – najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie
Najpredávanejším typom zatienenia sú bezpochyby slnečníky. Môžete si vybrať z radu farieb a veľkostí, naklápacie, otočné alebo napríklad s polohovacou bočnou nohou. Niektoré sú ošetrené impregnáciou a vydržia tak aj ľahší dážď. Výhodou slnečníkov je ich skladnosť a jednoduchá manipulácia, nevýhodou je, že s veľkou pravdepodobnosťou neprežijú silnejší vietor ani iné nepriaznivé počasie.
Prirodzené zatienenie: vysaďte stromy, brečtan či vinič
A posledná možnosť, ktorú na tienenie môžete využiť je spolupráca s prírodou. Popínavé rastliny na terase patria ku krásnym a ekologickým riešeniam. Použite vínnu révu, brečtan či psie víno. Zelená strecha či stena vám bude udržiavať príjemnú klímu, ale musíte sa o ňu starať – prerezávať rastliny, zalievať a odpratávať opadané lístie. Rozkvitnuté stromy v lete urobia chládok pri terase a čiastočne vás ochránia aj pred dažďom. Kríky vám zase doprajú súkromie. Prípadne uvedené možnosti nakombinujte.
Slovo na záver
Nákup tienenia predstavuje dlhodobú investíciu a preto by ste mali venovať náležitú pozornosť výberu či už vhodného typu, tak aj použitým materiálom. Najvýhodnejšie je samozrejme využiť služby odborníkov, ktorí prídu najprv všetko zamerať, potom navrhnú najlepšie riešenie a následne tienenie profesionálne nainštalujú.