Podľa platných noriem by zábradlie malo byť umiestnené pri všetkých schodiskách vyšších ako 50 centimetrov. Madlo by pri úchope nemalo kĺzať ani mať ostré hrany, o ktoré by ste sa mohli poraniť. V tomto článku sa ale zameriame skôr na estetickú stránku a predstavíme najčastejšie materiály, z ktorých môže byť zábradlie vyrobené. V súčasnej dobe vedú predovšetkým bezúdržbové riešenia - nerez, sklo či hliník. Nestarnúcou klasikou, ktorá u vás doma vytvorí príjemnú atmosféru, je drevo.
Hrejivé drevo
Drevo je stávkou na istotu. Skrášli každý priestor a vyzerá výborne či už v retro, tak v modernom interiéri. Drevené zábradlia pre vnútorné schody obvykle nie sú plné, ale skladajú sa z lamiel usporiadaných zvisle alebo vodorovne, do tvaru mreže či geometrického obrazca. V bielej farbe sa hodí najmä do domácností v provensálskom a vintage štýle. Najlacnejšie sú mäkké dreviny, napríklad smrek či borovica, pri ktorých však hrozí vyššie riziko oderu, s čím je spojená kratšia životnosť. Preto je lepšie voliť drevo tvrdšie, ako je buk a dub, alebo stredne tvrdé, napríklad jelšu, smrekovec alebo jedlu. Luxusný variant predstavuje teak a obľúbený mahagón. Drevené zábradlie môže mať aj podobu schodiskových stĺpikov a výplní, vyrezaných do najrôznejších tvarov. Snáď jedinou nevýhodou, s ktorou musíte počítať, je náročnejšia údržba (vrátane občasného prebrúsenia).
Nadčasové sklo
Sklo sa najčastejšie uplatňuje v moderných interiéroch. Má nadčasový a elegantný vzhľad a pri správnej údržbe vydrží desiatky rokov. Hodí sa najmä do malých priestorov, ktorým dodá lesk a opticky ich zväčší. Aktuálne sú najmódnejšie celosklenené zábradlia (ideálne s tvrdým sklom), teda tie, ktoré nie sú rozdelené stĺpikmi. Tento typ sa pripevňuje ku schodom pomocou svoriek alebo sa uzatvára v drevených či kovových rámoch. Popri odolnom tvrdom či laminovanom skle existujú aj dekoratívne varianty – maľované, potiahnuté fóliou či potlačené grafikou. Ich údržba nie je nijako náročná, stačí ich utrieť navlhčenou handrou. Na ochranu pred nežiaducimi odtlačkami prstov dnes existujú špeciálne prípravky na báze nanotechnológie, ktorými je možné potrieť povrch skla. Ak máte malé deti, sklu sa radšej vyhnite. Zábradlie vyrobené z tohto materiálu je hladké a dieťa sa ho nemôže bezpečne chytiť.
Elegantný kov
Dodajte svojmu domovu štýl vďaka originálnemu zábradliu z kovu, ktoré vyzerá netradične a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu! Vedľa terás a balkónov komerčných budov ho možno využiť aj vo vnútorných priestoroch. Najčastejšie sa stretnete s nerezovým variantom, hliníkom či mosadzou. Tieto materiály sú atraktívne, bezpečné a predovšetkým vysoko funkčné. Svojím vzhľadom dokážu odľahčiť interiér presýtený masívnymi prvkami alebo presvetliť malé priestory. Doma ich bez obáv kombinujte s ďalšími materiálmi, ako je sklo či drevo.
Lano
Pokiaľ sa nebojíte originálnych a odvážnych riešení, vsaďte na netradičné zábradlie z lana. Silné pletené lano môžete napnúť napríklad medzi stabilnými drevenými stĺpmi. Najodolnejší a najobľúbenejší je dnes polypropylén, polyester či juta, ktorú si zamilujú hlavne priaznivci ekologického štýlu bývania.
Tipy na záver
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek materiál, pamätajte, že by mal ladiť nielen so schodmi, ale aj s celkovým dizajnom interiéru. Neoddeliteľnou súčasťou schodiska sú aj madlá, ktoré odporúčame pripevniť aj na protiľahlú stranu schodiska, teda k stene. Vždy je komfortnejšie oprieť sa o madlo ako o stenu, na ktorom by navyše po čase boli viditeľné stopy po rukách. Madlá sa najčastejšie vyrábajú z dreva, nerezu a hliníka. Zábradlie zo skla najlepšie doplníte drevenými madlami, nerezovými alebo oceľovými, kov sa často kombinuje s drevenými úchytmi. Najlacnejším variantom sú plastové a PVC navliekacie madlá, ktoré síce nevyžadujú takmer žiadnu údržbu, kráse prírodného dreva sa ale vyrovnajú len ťažko. Zábradlie je možné ozvláštniť aj elegantným osvetlením – či už vstavaným, alebo v podobe LED pások.
Čítajte tiež: