Prašná brána je jednou z najvýraznejších dominánt Prahy – táto hrdá gotická strážkyňa tento rok oslavuje 550 rokov od položenia základného kameňa. Každý ju pozná ako slávnostný vstup na Kráľovskú cestu, ale málokto tuší, aké príbehy a tajomstvá sa za jej múrmi skrývajú. Poďte s nami nahliadnuť do menej známych kapitol jej histórie, odhaliť detaily, ktoré ste si možno nikdy nevšimli a znovu objaviť stavbu, ktorá už pol tisícročia tvorí neodmysliteľnú súčasť pražskej panorámy.
Bráne vtlačili tvár 3 architekti
Architektúra Prašnej brány je významným predstaviteľom neskorej gotiky a jedinečného štýlu Vladislavskej doby. Písal sa rok 1472, keď kráľ Vladislav Jagelovský dal pokyn na začatie stavby, ktorá mala niesť pečať svojej doby aj jeho mená. Na stavenisku sa čoskoro objavil zručný murársky majster Václav, ale hlavný tvorivý odtlačok tu zanechal architekt Matěj Rejsek – muž, ktorého umenie už vtedy obdivovali v Kutnej Hore. Tam sa podieľal na výzdobe slávneho chrámu svätej Barbory. Práve tu Rejsek naplno ukázal majstrovstvá gotického slohu – bohatá plastická výzdoba, fiály, baldachýny, kráľovské erby aj groteskné motívy sa zachovali dodnes. Svoj dnešný názov získala brána až v 18. storočí, kedy začala slúžiť ako skladisko pušného prachu. Ako taká bola tiež poškodená, keď počas sedemročnej vojny Prusi obliehali Prahu. Svoj pôvab získala brána späť až v 19. storočí, kedy bola čiastočne dostavaná pod vedením architekta Jozefa Mockera. Ten ju doplnil o elegantnú dlátkovú strechu s nárožnými vežičkami a ochodzou, zároveň však odstránil hodiny, ktoré ju zdobili len necelých päťdesiat rokov.
Aj stredovekí kamenári mali zmysel pre humor
Na Prašnej bráne nájdeme vyše 500 sochárskych prvkov, z ktorých mnohé ukrývajú zaujímavú symboliku. "Napríklad na západnej strane veže sú konzoly so Zelenými mužmi - motívom, ktorý sa v Prahe opakuje častejšie. Ide o symbol duchov lesa," uviedol v podcaste Prague City Tourism reštaurátor Tomáš Rafl. Málokto tiež vie, že na vznešenej stavbe nájdete aj pomerne kontroverzné scénky z bežného života. Napríklad pod sochou Přemysla Otakara II. by ste našli znázornené dievča dávajúce "za vyučenú" mladíkovi, ktorý jej siaha pod sukňu. Takými detailmi dokázali kamenári odľahčiť inak slávnostnú výzdobu venovanú kráľom a svätcom. Okrem sochárskych artefaktov a kamenárskych plastík stoja rozhodne za zmienku aj pozoruhodné interiéry. Na prvom poschodí vás privíta elegantná hviezdová klenba, zatiaľ čo v druhom zaujme majstrovsky prevedená sieťová klenba – obe pochádzajú z novogotickej úpravy Jozefa Mockera.
Poltisícročná strážkyňa Prahy oslávi jubileum a prejde rekonštrukciou
Pri príležitosti 550. výročia pripravilo mesto Praha bohatý celoročný program. Od marca do decembra 2025 sa verejnosť môže tešiť na tematické výstavy v Múzeu hlavného mesta Prahy, komentované prehliadky zamerané na gotickú architektúru a Rejskovu tvorbu, rovnako ako na sériu koncertov v historickom duchu. Vrcholom osláv bude májový videomapping. Na fasádu brány premietne príbeh jej histórie sprevádzaný hudbou prepájajúcou minulosť s budúcnosťou. Viac informácií o programe nájdete na webe prague.eu.
Zároveň v roku 2025 odštartuje citlivá obnova samotnej Prašnej brány. Reštaurovanie povedie Tomáš Rafl spolu s tímom ateliéru Fatum, ktorý stojí za rekonštrukciami katedrály sv. Víta či interiérov Národného múzea. Práca sa zameria na očistenie kamennej fasády, konzerváciu sochárskej výzdoby a opravu škôd spôsobených vekom aj pražským ovzduším. Obnova prebehne za plnej prevádzky – slávna veža tak zostane prístupná aj počas svojho „ozdravenia“. Už v roku 2024 sa začalo prvé „mapovanie“, kedy odborníci vykonali prieskum a skúšobné čistenie, aby získali presný obraz o stave pamiatky a mohli pripraviť všetko potrebné pre generálnu opravu.
Zdroje:
Oslavy výročí 550 let Prašné brány. Prašná brána. [online]. [cit. 2025-04-22]. Dostupné z: https://prague.eu/cs/550
NEMOCHOVSKÁ, Věra. Prašná brána: Velkolepý vstup do středověké Prahy. [online]. 16. 12. 2020 [cit. 2025-04-22]. Dostupné z: https://prazskevyhledy.cz/prasna-brana/