Prirodzený samočistiaci efekt je v oboch prípadoch dosiahnutý spojením klasických silikátových spojív s aplikáciou nanotechnologických princípov2. Porovnávacie pokusy v laboratóriách aj na reálnych objektoch v Nemecku, Rakúsku a v Českej republike preukázali, že rozdiely medzi štandardnými omietkami či farbami a Baumit Nanopor omietkou a farbou rovnakého odtieňa sú zrejmé už po jednom roku.
Vpravo Nanopor omietka po dvoch rokoch (vľavo obyčajná omietka)
Nanopor farba 500× zväčšené
Nanopor omietka 500× zväčšené
Silikónová omietka 500× zväčšené
Fasády s Baumit Nanopor omietkou či Baumit Nanopor farbou zostávajú preukázateľne dlhodobo jasné a nezašpinené. Predpoklad, že vydržia najmenej dvakrát tak dlho pekné ako bežné fasády, je veľmi reálny. Špeciálna nanoporézna štruktúra zaisťuje, že fasády s Baumit Nanopor omietkou či farbou, na rozdiel od iných samočistiacich povrchových úprav, nemusia čakať pre naštartovanie očistnej kôry kým začne pršať alebo na čistenie prúdom vody z čistiaceho zariadenia. Nemusia byť ani natierané ďalšími špeciálnymi nátermi.
Na tomto dvojdome je možné veľmi dobre porovnať kvalitu omietok. Vľavo je Baumit Nanopor omietka po roku, vpravo je obyčajná omietka
Vila v Jablonci nad Nisou s Baumit Nanopor omietkou
Na rozdiel od prefarbenej tenkovrstvej pastéznej omietky Baumit Nanopor, ktorá sa používa predovšetkým na zatepľovacích systémoch alebo pri dôkladných renováciách fasád, nachádza Baumit Nanopor farba uplatnenie aj v oblasti sanačných omietkových systémov a pri optických renováciách už existujúcich zachovalých fasád. Avšak rovnako tak je možné ju použiť aj ako konečný náter vápennocementových omietok a štukov, neprefarbovaných ušľachtilých omietok či omietkových stierok na novostavbách a zatepľovacích systémoch.
Rodinný dom v Doubí u Turnova, kde bola použitá Baumit Nanopor omietka
Baumit Nanopor farba je dodávaná v 200 odtieňoch Baumit „colours of more emotions”. V mimoriadnych prípadoch je možné ju tónovať aj podľa vzorkovníka farieb.
Baumit. Nápady s budúcnosťou.
2 Podrobně jsou hlavní východiska nanotechnologie popsána v časopise Stavebnictví a interiér v čísle 3/2003, Bramac Protector – nový rozměr skládané střešní krytiny, autor článku RNDr. Jiří Hejhálek a Marcel Hrdý, nebo v článku PCI-Nanolight® – skutečně flexibilní lepidlo pro obklady a dlažby.