Dom je situovaný neďaleko historického centra Nového Jičína a zároveň v blízkosti vnútorných mestských parkov. Prianím investora bolo žiť z veľkej časti vonku, čo na malom, urbanisticky zložitom pozemku nebolo ľahké splniť.
Dvojpodlažná vila je zasadená do mierne svahovitého terénu a to sa odráža aj na jej vnútornom usporiadaní. Autori tu navrhli vnútornú krajinu v podobe átria, umožňujúceho priehľady do susedných záhrad a ulice. Stavba má tri výškové úrovne. Prvá, kde je umiestnené zázemie, je v úrovni ulice, druhá, so spoločenskou časťou, je o necelé poschodie vyvýšená a posledná, relaxačná časť, je o ďalšieho pol metra vyššie. Spoločenská a relaxačná časť sú drevené, k sebe navzájom kolmé a nadväzujú na trávnaté átrium, ktoré je jadrom celého domu. K nemu prilieha sauna s ochladzovacím bazénikom, ktorý funguje aj ako oddelenie od ulice. „Vila v Novom Jičíne je variáciou na antický átriový dom. Konkrétne átrium displuviatum, teda bezodkvapové átrium, ktoré opisuje Vitruvius vo svojich Desiatich knihách o architektúre. Je to átrium bez stĺpov a strešná voda je zvedená mimo neho,“ hovorí Marek Jan Štěpán, autor projektu.
Funkčné usporiadanie
V suteréne, kde je vstup do domu, sa nachádza všetko zázemie ako dvojgaráž, technická miestnosť, šatňa, sklady a kancelária. Nadzemná časť je umiestnená v dvoch úrovniach - spoločenská časť je v rovnakej úrovni ako átrium, relaxačná časť so spálňami je o pol metra vyvýšená. V spoločenskej časti nájdeme jedáleň, kuchyňu, špajzu, obývaciu izbu a pracovňu. Oddelene medzi oboma úrovňami je hosťovská izba, hosťovská kúpeľňa a WC. V kľudovej časti sú dve spálne, zimná záhrada, šatňa a kúpeľňa. Jedáleň je presvetlená kruhovým svetlíkom, zdôrazňujúcim centrum domu, v obytnom priestore je umiestnený krb. Z obývacej izby a spální sa vstupuje na drevenú terasu, pred izbou hosťa (či pracovňou) je balkón.
Konštrukčné a materiálové riešenie
Dolnej časti stavby dominuje betón, horné drevo. Suterén je riešený ako biela železobetónová vaňa z pohľadového betónu. „Betón mi z materiálov, ktoré používame, pripadá najpravdivejší, najsurovejší. Ako ho odlejem, tak zostane, nič nám neodpustí,“ hovorí architekt Marek Jan Štěpán. Dodávky betónu na realizáciu betónových konštrukcii zaisťovala betonáreň v Novom Jičíne spoločnosti Českomoravský betón. „Na základy boli dodávané betóny v pevnostných triedach C 16/20 a C 20/25. Na realizáciu pohľadových železobetónových konštrukcií typu biela vaňa našiel uplatnenie vodonepriepustný betón PERMACRETE v pevnostných triedach C 25/30 – XA1 a C 30/37 – XA1 s maximálnou veľkosťou zrna 16 a 8 milimetrov. Celkom sme na túto stavbu – v priebehu rokov 2016 a 2017 – dodali 420 metrov kubických betónu,“ spresnil vedúci betonárne Roman Volek.
Nadzemné podlažie, vrátane pultovej strechy, je konštrukčne riešené ako drevené z masívnych, krížom lepených CLT panelov. Vonkajší obklad stien má podobu drevených agátových dosiek na zraz. Podlahy v interiéri sú dubové a betónové, vonkajšie terasy sú taktiež z agátových dosiek. Okná sú čierne hliníkové, zasklené izolačným trojsklom. Fasády domu sú jednoduché, abstraktné, vyjadrujúce jeho materiálovú podstatu.
Dom s názvom Vnútorná krajina je variáciou na antický átriový dom. Átrium je bez stĺpov a strešná voda je zvedená mimo neho.
Udržateľnosť
Dom je nízkoenergetický. Vnútorná klíma je podporená núteným vetraním s rekuperáciou, vykurovanie je podlahové teplovodné v kombinácii s nástennými telesami, zdrojom tepla je plynový kondenzačný kotol. TÚV je ohrievaná solárnym panelom umiestneným na streche. Vzhľadom k výške podzemnej vody je okolo suterénu spravený vzdušník a pod átriom je zásobník na dažďovú vodu, využívanú na zavlažovanie rastlín.
Architektúra v betóne
S vnútornou krajinou novojičínskej vily aj s jej autorom, architektom Markom Janom Štěpánom, sa môžete zoznámiť aj prostredníctvom YouTube kanálu spoločnosti Českomoravský betón. V 15. diele videodokumentu s názvom Architektúra v betóne približuje architekt divákom architektonické riešenie stavby a odkrýva princípy premýšľania pri tvorbe návrhu.
Čítajte tiež: