Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 12.4.

Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou

Aktualizované: 9. 8. 2019

Hlavné mesto aj v tomto roku podporí malé projekty udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou, teda na zmiernenie dopadov meniacej sa klímy. Vyhlásilo preto výzvu na podávanie žiadostí o finančný príspevok. Záujemcovia sa tak môžu uchádzať o príspevok do výšky 50 percent preinvestovaných nákladov, maximálne však do výšky tisíc eur.

Zvýšiť svoju vodnú „sebestačnosť“ a zároveň šetriť pitnú vodu môžu obyvatelia napríklad už len jednoduchým zachytením zrážkovej vody zo strechy domu do zberných nádob tzv. retenčných nádrží, ktorú môžu využiť následne na polievanie.

Retenčné- zadržiavacie nádrže na dažďovú vodu
Retenčné- zadržiavacie nádrže na dažďovú vodu

Ďalšou možnosťou je, ak sa umožní zrážkovej vode vsiaknuť do zeme, čím zabezpečíme ochladzovanie okolitého vzduchu pri jej vyparovaní. Vítané je to najmä počas horúcich letných mesiacov.

Zelená strecha vo Fakultnej nemocnici v Plzni, ktorá získala tohtoročnú cenu verejnosti v súťaži Zelená strecha roku
Zelená strecha vo Fakultnej nemocnici v Plzni, ktorá získala tohtoročnú cenu verejnosti v súťaži Zelená strecha roku

„O finančný príspevok môže požiadať vlastník alebo správca nehnuteľnosti, na ktorej sa projekt bude realizovať. Ale aj iný subjekt, ak tento so súhlasom vlastníka alebo správcu nehnuteľnosti preukáže vzťah k nehnuteľnosti a jeho súhlas s realizovaním prvkov hospodárenia so zrážkovou vodou,“ priblížil hovorca mesta Peter Bubla.

Výška príspevku

Príspevok môže byť poskytnutý do výšky 50% z preinvestovaných nákladov, maximálne však do výšky 1000,- eur na jedného žiadateľa

Príspevok sa poskytuje po zrealizovaní projektu na základe skutočne vynaložených nákladov. Termín vyúčtovania nákladov je najneskôr 15. 12. 2019.

Príklady podporovaných opatrení

Vodozádržné opatrenia na vsakovanie zrážkovej vody na pozemkoch vlastníkov (drenážne a vsakovacie systémy – povrchové, podpovrchové, dažďové záhradky)

Zadržiavanie zrážkovej vody zo striech a jej následné využitie na zavlažovanie alebo jej zachytávanie ako úžitkovej vody pomocou zberných nádob (nákup produktov a zariadení na vsakovanie a filtrovanie, zásobníky dažďovej vody, retenčné nádrže, čerpadlá)

Realizácia vodopriepustných povrchov, nahradenie nepriepustných spevnených plôch za priepustné (napr. zatrávňovacia dlažba a pod.)

Realizácia vegetačných striech alebo „zelených“ stien na fasádach budov

Vytvorenie systémov pre využívanie zrážkovej vody pre ďalšie činnosti (úžitková voda v domácnosti – sprchovanie, pranie, WC)

Viac o finančnom príspevku sa dočítate: TU.

Súvisiace články:

Dažďová voda - cesta k úspore aj nezávislosti
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Vegetačné panely pre zelené strechy
Krásne ozelenenie fasády
Zelená steny v interiéri
Nádrže na dažďovú vodu

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock, Archív redakcie
reklama

Nové

Šesť chýb v zariaďovaní interiéru

Šesť chýb v zariaďovaní interiéru

Zverejnené 12.4. Máte pocit, že vášmu interiéru stále niečo chýba alebo naopak prebýva? Možno za to môžu drobné dizajnové prešľapy, ktoré si na prvý pohľad nevšimnete, ale ktoré vás dlhodobo stoja nielen pohodlie, ale aj zbytočne utratené peniaze. Zle umiestnený… ísť na článok

Hrubá stavba a solárna energetika pre rodinný dom

Hrubá stavba a solárna energetika pre rodinný dom

Aktualizované 9.4. Pojem hrubá stavba nie je podľa Wikipédie presne ukotvený v zákone, norme či v projektovej dokumentácii. Ide o nedokončenú stavbu pred finálnymi úpravami (omietky, podlahy, fasáda), často bez rozvodov (elektrina, voda, kanalizácia, vykurovanie,… ísť na článok

Rekonštrukcii kamenného domu na Šumave korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá sa tej pôvodnej

Rekonštrukcii kamenného domu na Šumave korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá sa tej pôvodnej

Zverejnené 7.4. Na okraji malebnej šumavskej obce stojí chalupa, ktorá vďaka citlivej rekonštrukcii získala nový život. Pod taktovkou architektov Vojtecha Hyblera a Davida Dvořáka z pražského ateliéru Archport sa z domu, ktorého základy tvoria pozbierané kamene z… ísť na článok

reklama