Šiesty ročník konferencie Brownfieldy sa konal tentokrát v Pardubiciach. Opäť potvrdil, že regióny majú záujem vrátiť život do týchto opustených lokalít a že s nimi majú veľké plány. Vydarený projekt Automatické mlyny Pardubice je živým dôkazom, že Na trhu sú dostupné brownfieldy a skrývajú v sebe obrovský potenciál. Táto konferencia sa každý rok koná na inom mieste, v inom brownfielde. Každé miesto so sebou prináša novú inšpiráciu a témy. Téma tohto ročníka znela: Brownfield ako priestor pre odvahu, kreativitu a inovácie. Konferenciu organizuje Asociácia developerov a spoločnosť le Plan.
Ako hovorí Erik Štefanovič, konateľ DELTA Group ČR: „Oživenie brownfieldov podporuje aj fakt, že vo väčších mestách nie je dostatok vhodných pozemkov a výstavba na zelenej lúke už naráža na prirodzené limity. Či už hovoríme o chýbajúcej infraštruktúre alebo dostupnosti občianskej vybavenosti. Brownfieldy tento problém nemajú, často sú takmer v centrách miest, len potrebujú pomôcť nájsť nový zmysel, nové využitie, nový príbeh.“ Tieto myšlienky veľmi názorne a renesančne prezentoval na mnohých zaujímavých príkladoch na konferencii s kolegom Chrisom Müllerom. Ukážkovým príkladom, kde DELTA preukázala úspešné uchopenie projektu, je areál bývalej továrne na výrobu cigariet tzv. Tabakfabrik Linz. Detaily o projekte, kde sa z továrne na spracovanie tabaku stala továreň na nápady, si môžete prečítať napríklad TU.
Z portfólia DELTA Group je možné vybrať aj ďalšie inšpiratívne príklady. Zaujal nás napríklad rezidenčný projekt budovaný v bývalom viedenskom brownfielde. Ako potvrdila Mgr. Marcela Kolářová, hovorkyňa DELTA Group ČR: „Áno, brownfieldy síce vyžadujú náročnejšiu prípravu, vyššie náklady na sanáciu znečistených území a architektonický cit na zachovanie špecifických fragmentov, ktoré pripomínajú históriu a pôvodný príbeh danej lokality. Ale pokiaľ architekt dokáže v projekte udržať nádych histórie, ktorý doplní inovatívnymi technológiami pre moderný štandard budov a komfort budúcich užívateľov, tak v kombinácii s lukratívnou lokalitou nemá o nájomcu či kupujúceho núdzu.“
Takým inšpiratívnym rezidenčným projektom je napríklad bytový projekt Schichtgründe vo Viedni. Oblasť Schichtgründe bola pôvodne priemyselným areálom továrne na výrobu mydla, založenej rodinou Schicht a preslávenej predovšetkým výrobou známeho jeleniaho mydla. Dnes obľúbená lokalita pre Viedenčanov, kde sa pohodlne býva. Detaily k tomuto projektu nájdete TU.
Brownfieldy: Premena minulosti v budúcnosť
Inšpiratívny je aj projekt bývalej pradiarne, textilnej továrne v Bratislave. Ako uviedla Kolářová, kolegovia z DELTA Group ČR v rámci celého poschodia budovy Pradiareň 1900 v úlohe lokálneho architekta realizovali výnimočný projekt inovatívneho centra pre farmaceutickú spoločnosť Takeda.
To najzaujímavejšie z tejto industriálnej budovy, ktorá kombinuje ochranu historického dedičstva s moderným využitím a udržateľnými princípmi, krásne zhrnula Broňa Tarnócy, redaktorka magazínu ASB v tomto článku. Jej dojmy z osobnej prehliadky tohto objektu, ktorý prešiel zásadnou premenou a potom úplne zmenil reputáciu - z brownfieldu, je označovaný za architektúru a kancelárie budúcnosti - odporúčame prečítať TU.
Ostatne aj štvrť Hagibor Praha, kde teraz s developerom Crestyl pracuje náš tím DELTA Group ČR na projekte ďalších dvoch rezidenčných domov Hagibor Gamma a Delta, bolo územie, ktoré možno nazvať brownfieldom. Konkrétne v oblasti Prahy 10, medzi Vinohradmi a Strašnicami. Táto lokalita bola dlho nevyužívaná a teraz prechádza revitalizáciou, čo presne zodpovedá brownfieldu – územie, ktoré bolo predtým nevyužívané, ale teraz je opäť pripravené na nové využitie.
Teraz je tu v pláne celkom päť rezidenčných budov a rovnako toľko administratívnych budov. Celá oblasť bude prepojená centrálnym peším bulvárom s obchodmi a reštauráciami, ktorý povedie od stanice metra Želivského. V pláne je tiež dvojhektárový park a ďalšie verejné priestory, ktoré túto lokalitu ozelenia a osviežia. Celá štvrť by mala byť dokončená do roku 2030.
Ako uzavrela Marcela Kolářová za spoločnosť DELTA Group ČR: „Brownfieldy majú pre celú spoločnosť skrytý potenciál. Je čas ich objaviť a začať ich skutočne robiť. Odmenou bude oživenie často vybývaných lokalít, ktoré len čakajú na nový účel alebo zmysel, ktorý bude aj ekonomicky funkčný. S tým sme pripravení mestám a obciam v úlohe architekta či projektanta pomôcť.“
Súvisiace články: