Presvetlený otvorený priestor
Otvorený priestor s dostatkom okien v človeku prebúdza pocit voľnosti. Dovoľuje rodinným príslušníkom permanentnú interakciu, zároveň však ponúka rôzne zákutia určené či už k práci, tak relaxácii. Bytový model, v ktorom je obývacia izba prepojená s kuchyňou a veľakrát aj druhým poschodím rodinného domu, fungujúcim ako galéria, je v súčasnosti veľmi populárny. Jednotlivé časti priestoru sú opticky rozdelené sklenenými priečkami, schodmi či nábytkom. Tento trend potvrdzuje aj Tomáš Kaláb z developérskej firmy Kaláb.
Veľkú rolu hrá aj osvetlenie, a to či už prirodzené pochádzajúce zo Slnka, tak umelé, ktoré po zotmení vytvára žiadanú atmosféru. Denné svetlo však hrá najdôležitejšiu rolu a dostatok okien, vrátane tých strešných, ktoré v prípade otvoreného krovu výrazne ovplyvnia vnútornú klímu aj presvetlenosť, vytvorí ten pravý domov.
Prepojenie kúpeľne so spálňou
Kedysi bola obvyklá len v hoteloch, dnes pomerne bežná aj v domácnostiach – je kúpeľňa prepojená so spálňou. Nejedná sa pritom len o akési súkromné spa oddelenú dverami a umiestnené vedľa spálne. Kúpeľne sú často integrované priamo do priestoru izby či dokonca na terasu. Výhľad na oblohu zabezpečí dizajnová vaňa umiestnená pod strešným oknom, presvetlenosť kúpacieho priestoru umožní transparentná sklenená priečka. Návrhári navyše dokážu vaňu si sprchový kút v spálni umiestniť a naprojektovať tak, aby obohacovala celkový dizajn miestnosti. Zaujímavé sú aj tzv. walk-in sprchy, ktoré sú umiestňované v rovine s okolitou podlahou. Nelíšia sa dekorom ani výškovou úrovňou a sú doplnené o špeciálne odtokové žľaby.
V kúpeľniach sú veľmi populárne aj veľkoformátové obklady, hlavne dlaždice s dekorom imitujúcim prírodné materiály ako je kameň. Sú kombinované s drevenými policami či skrinkami a finálny efekt je často až berúci dych. Výnimkou nie je ani použitie dekoratívnej stierky, ktorá pasuje do industriálnych interiérov. Všetko môže doplniť vhodne zvolené osvetlenie umiestnené priamo vo vani. Apel je kladený aj na úsporu vody. Do kúpeľní sú inštalované úsporné sprchové hlavice, perlátory vody. Toalety sú vybavené minimálne dvojtlačidlovými splachovačmi s možnosťou výberu množstva vody a pod.
Exteriérové tienenie objektov
S pribúdajúcimi horúcimi dňami sa ľudia veľmi často prikláňajú k inštalácii exteriérovej tieniacej techniky. Tá umožňuje dokonale zatieniť okno zvonku, slnečné žiarenie tak vôbec nedopadá na sklenené tabule a neohrieva ich, potom tabule svojim sálavým teplom ďalej neprehrievajú interiér. Pokiaľ je vonkajšie tienenie uvážlivo využívané, je ním možné znížiť teplotu v interiéri až o niekoľko stupňov smerom dole. Príjemná vnútorná klíma a úspora na klimatizácii sú potom zjavné. V prípade záujmu je možné rolety ovládať pomocou diaľkového ovládača, cez mobil či ich prednastaviť tak, aby sa automaticky zatiahli či stiahli v konkrétny čas.
O tieniacej technike píšeme aj v tomto článku.
Zeleň v interiéri aj na fasádach
Ani zelené strechy nie sú dnes výnimkou. Môžeme ich nájsť či už na rodinných domoch, tak na bytových objektoch. Takisto aj fasády sú čím ďalej tým častejšie pokrývané zeleňou. Dôvodom je či už estetická funkcia, tak ochladzujúca. Dom sa, pokiaľ je pokrytý zeleňou, podstatne pomalšie ohrieva. Zelená strecha môže navyše slúžiť ako príjemný pobytový priestor. Terasa či malý háj z kríkov a stromčekov vytvorí zo strechy najobľúbenejšie miesto na rodinné posedenia. V kurze sú aj rastliny v interiéri. Trend začal v kancelárskych budovách, kde boli ako prostriedok proti stresu umiestňované tzv. vertikálne záhrady. Tie zahŕňajú rastliny umiestnené po celej stene. Okrem psychologického efektu tiež čistia vzduch.
Súvisiace články:
Bosco verticale - najkrajší zelený mrakodrap na svete
Dom v skleníku čerpajúci energiu z prírody
Spôsoby presvetlenia bungalovov
Chceme zdravý dom? Nastavme si priority