Vianoce patria k najočakávanejším sviatkom roka. Každú sezónu prichádzajú dizajnéri s novými farbami a materiálmi. Tento rok sa ale mnohí z nich držali pri zemi. Na miesto míňania úspor odporúčajú recyklovať výzdobu našich starých rodičov. Papierové a retro sklenené ozdoby doplnené klasickými teplými žltými svetielkami budú hitom číslo jedna. Módne budú ale aj krikľavé kombinácie, ktoré premenia interiér na farebnú džungľu.
Osvedčené farby a tvorivé nápady
Tento rok stavajú dizajnéri na osvedčené farby ako je biela, modrá, červená a zelená. V kurze má byť tiež ručne vyrábaná výzdoba z papiera a dreva, ktorá vás prenesie v čase späť do detských rokov a vďaka ktorej ušetríte prírodu aj svoju peňaženku.
Vystrihnúť z papiera snehové vločky alebo vyrobiť reťaz na stromček zo starých novín zvládne každý. Odvážnejší z vás sa môžu pustiť do papierového betlehemu, prípadne do výroby vlastných originálnych ozdôb či už v štýle macrame alebo háčkovaných ozdôb.
Pôvod tradičnej sklenenej gule
Vôbec prvú sklenenú gulôčku vyfúkol v polovici 19. storočia istý sklár z Goetzenbrucku, aby mal čím ozdobiť stromček, keď sa toho roku urodilo málo ovocia. O pár desaťročí neskôr zasiahla táto móda už celú Európu, vrátane našich krajín. Medzi tradičné tvary patria zvončeky, šišky, muchotrávky, mikulášovia a snehuliaci. Okrem sklenených figúrok možno na povale svojich starých rodičov nájdete tiež známe perličkové ozdoby.
Pre milovníkov prírody
Prírodná výzdoba je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí milujú minimalizmus a čisté tvary. Pusťte sa do výroby venca z borovicových či smrekových šišiek a orechov. Na stromček môžete navesiť šišky, perníčky, škoricové tyčinky alebo sušené ovocie, ktoré získate tak, že pokrájate jablká a pomaranče na tenké kolieska a necháte ich niekoľko dní sušiť na radiátore. Potom už ich len stačí zavesiť na nitku. Bonusom bude krásne prevoňaný interiér.
Stromček odetý v čiernej? Netradičné ale prečo nie?!
Okrem osvedčených farieb so sebou trendy prinášajú elegantnú šedú, čiernu a hnedú, ktoré v spojení s lesklými prvkami vytvoria nevšedný interiér. K čiernej a šedej sa hodí biela, zlatá a strieborná. Čo sa týka hnedej, tá najviac vynikne s bielou alebo zlatou – pre nepreplácaný vzhľad medzi sebou kombinujte vždy maximálne dve farby.
Optimistické 20. roky
Vráťte sa do energických a hravých 20. rokov a dajte šancu extravagantným dekoráciám v podobe zlatých a strieborných gulôčok, korálikov, anjelsky krídiel a pierok. Nemali by chýbať ani filtre a krištálové girlandy, ktoré pripomínajú opojné povojnové obdobie. Tento trend u vás doma zaručene nastolí optimistickú atmosféru.
Návšteva zo severských krajín
Že už ste týchto škriatkov niekde videli? Niet divu! Minulý rok sa s nimi roztrhlo vrece. Zakúpiť ste ich mohli v obchodoch s bytovými doplnkami, na vianočných trhoch a internetových trhoviskách. Takzvaní Gonkovia, inšpirovaní gnómami a škriatkami zo škandinávskej a severskej mytológie, sa hodí ako originálna dekorácia pred dvere, na schody alebo ako zátišie do detských izieb. Škriatkov si môžete vyrobiť doma. Postačí vám na nich stará pletená ponožka, výstrižok telovej látky na nos, vatelín ako výplň do nosa, kožušina na fúzy, nožnice, ihla, niť a tavná pištoľ.
Vianočné osvetlenie v teplých odtieňoch a vôňa medovníčkov
Vianočné osvetlenie sa od roku 2019 postupne menilo a na scénu sa dostávalo skôr namiesto chladnej bielej osvetlenie skôr v teplom žltom odtieni. Do popredia sa odvtedy dostalo prirodzené teplo od sviečok a lampášov. Takéto teplé svetlo nám evokuje pocit ohňa, rodinného kruhu a spojenia. Samozrejme nesmieme zabudnúť na tradičnú vianočnú vôňu v podobe vareného vína a pečeného perníku, ktorý si môžeme pripomenúť aj krásnou perníkovou dekoráciou.
Súvisiace články: