Výber natáčacích lokácii pre tento rozprávkový film rozhodne nebol dielom náhody. Režisér Václav Vorlíček spolu so scenáristom Františkom Pavlíčkom starostlivo pátrali po miestach, ktoré by dokázali vtlačiť príbehu onú nezameniteľnú snovú atmosféru. Natáčanie začalo v decembri 1972 v preslávených ateliéroch Babelsberg, kde vznikli veľkolepé kulisy pre tanečnú sálu a pôvabný interiér špejcharu s Rozárkou. V januári 1973 sa filmári presunuli k zámku Moritzburg, aby tu zachytili ikonické exteriérové zábery [1], ktoré filmu prepožičali čarovný rozprávkový ráz. Druhá polovica snímky sa potom odohrávala v Československu, kde si zahral jednu z hlavných rolí vodný hrad Švihov, ktorý pre nakrúcanie vybral filmový architekt Oldřich Bosák [1]. Práve originálne architektonické rysy týchto miest dokázali citlivo dokresliť rozprávkové ladenie príbehu a vtiahnuť divákov do rozprávkového sveta.
Na hrade Moritzburg sa stratila čarovná črievička
Kto by mohol zabudnúť na majestátny zámok, kde Popoluška očarila princa? Týmto kúzelným miestom je zámok Moritzburg, ktorý sa nachádza uprostred rozsiahlej plochy parku rybníkov len kúsok od Drážďan v Nemecku. Tento barokový skvost so svojimi dokonale symetrickými vežami a pokojnou vodnou hladinou (pozri úvodnú fotografiu), ktorá ho obklopuje, vás okamžite upúta svojou rozprávkovou atmosférou. Nie je teda divu, že bol vybraný ako princovo sídlo. Moritzburg, ktorý bol pôvodne postavený v 16. storočí ako poľovnícky kaštieľ, získal svoju súčasnú veľkolepú podobu vďaka barokovej prestavbe pod vedením Matthäusa Daniela Pöppelmanna, známeho ako architekta drážďanského Zwingeru. Na zámku sa každú zimu koná výstava venovaná filmu, na ktorej si môžete pozrieť originálne kostýmy, rekvizity a užiť si rozprávkovú atmosféru. V letnom období je tu naopak vidieť jedna z najvýznamnejších európskych zbierok loveckých trofejí [2].
Hrad Švihov ako domov Popolušky
Rozprávkový domov Popolušky našiel svoje miesto na vodnom hrade Švihov v západných Čechách. Tento nádherný gotický hrad z 15. storočia patrí k jedným z najzachovalejších a zároveň najmladších v Česku. Hoci samotný hrad vo filme priam nefiguruje, jeho nádvorie sa stalo kľúčovým miestom natáčania. Filmári tu vytvorili stodoly, obytnú časť a bránu, ale aj schodisko s ochodzou, po ktorom macocha s Dorou schádzali pred odchodom na ples. Dnes na statku stále nájdete niektoré pripomienky slávneho filmu. Vedľa holubieho domu stojí malá kulisa balkóna s maketou macochy a Dory a nechýba ani šafár Vincek so svojimi saňami [3]. Vnútri hradu na vás v jarnom období čaká príjemná výstava venovaná rozprávke. Môžete si na nej prezrieť pôvodný scenár, fotografie z natáčania, ukážky filmových scén aj niekoľko rekvizít.
Zdroje:
[1] GRACLÍK, Miroslav; NEKVAPIL, Václav. Tři oříšky pro Popelku : příběh legendárního filmu a jeho hrdinů. Praha: Dobrovský, 2014. 375 s. ISBN 978-80-7390-225-4.
[2] Zámek Moritzburg. České Švýcarsko.www.ceskesvycarsko.cz
[3] Tereza Havlíčková. Pohádkový vodní hrad Švihov láká na Popelku i lodičky. 2. 6. 2023 Novinky.cz. Dostupné z: www.novinky.cz
[4] Historie hradu Švihov. Národní památkový ústav. Dostupné z: www.hrad-svihov.cz
Súvisiace články: