Podľa nedávnych výskumov, ktoré iniciovala spoločnosť Wavin Ekoplastik, plánuje celých 75 % českých obcí investovať do výstavby moderných krajinných opatrení. Záujem obcí o modernizáciu kanalizačných sietí, skvalitňovanie technológií na čistenie odpadových vôd či výstavbu prvkov, ktoré dokáže v krajine a hlavne na poľnohospodárskych plochách zadržať vodu, dokladá aj záujem obcí o dotáciu z Ministerstva poľnohospodárstva.
Ako zadržať vodu v krajine
Súvislé poľnohospodárske plochy nezadržia vodu, ktorá steká z častí zeminy z polí a končí v riekach a rybníkoch. Rybníky, ktoré by mali plniť predovšetkým funkciu rezervoárov zadržiavajúcich vodu, sú tak postupne zanášané bahnom (až 1/3 objemu nádrže), až prestávajú slúžiť. Ich údržba je potrebná, avšak neúčinná. Bahno, pokiaľ nedôjde k zlepšeniu hospodárenia s poľnohospodárskou pôdou, sa vráti späť hneď pri prvom prívalovom daždi. Riešením je preto zaistenie vsakovania prostredníctvom moderných postupov a technológií aj revitalizácií krajiny, napríklad budovaním vegetačných pásov, výsadbou stromov atď.
Retenčné a vsakovacie nádrže ruka v ruke so zeleňou a vodnými plochami
Aj obce sa, okrem modernizácie kanalizačnej siete, stále častejšie zaujímajú o budovanie retenčných a vsakovacích nádrží a o krajinotvorné úpravy, ktoré by priniesli viac zelených a vodných plôch a podporili vsakovanie zrážkových vôd. O týchto opatreniach uvažuje 75 % respondentov vyššie spomínaného prieskumu, čo sa podľa Davida Pence zo spoločnosti Wavin Ekoplastik začína prejavovať aj na väčšom záujme o zasakovacie a retenčné boxy.
Prieskum
Na základe realizovaného prieskumu, z ktorého vyplynulo, že len každý štvrtý predstaviteľ českých municipalit vníma kanalizačnú sieť vo svojej obci ako dostatočnú. Pre viac než polovicu obcí je však rozvoj kanalizačnej siete urgentný a dôležitý. Starostovia obcí v prieskume zhodne konštatovali, že finančné prostriedky venované do obnovy vodovodov závisia okrem veľkosti obce, často tiež na schopnosti úradníkov získať poskytovanú dotáciu.