Realizácia domu vlastnými rukami nie je tak jednoduchá, ako sa môže na prvý pohľad zdať
Predtým nebolo budovanie domu vlastnými silami (najmä murovaného) ničím neobvyklým. Stavebný trh však prešiel za posledné desaťročie dlhú cestu a na Slovensku dnes nájdete nepreberné množstvo firiem ponúkajúcich domy „bez práce“, teda na kľúč. Ceny pozemkov a nehnuteľností ale v posledných rokoch vystúpili do závratných výšin a tí, ktorí nechcú investovať do prenájmu, často pristupujú k výstavbe či rekonštrukcii svojpomocne. Realizácia domu vlastnými rukami však nie je taká jednoduchá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Základom úspechu je starostlivé plánovanie (finančné i organizačné), kvalitný architektonický projekt minimálne v stupni dokumentácie na vykonanie stavby (DPS) a povedomie o stavebnej činnosti. Na druhú stranu, keď zvládnete niektoré činnosti sami, môžete významne ušetriť – a ešte sa mnohým veciam priučíte!
Nevhodný projekt
Prvou a najčastejšou chybou býva nevhodný projekt. Pri navrhovaní preto aktívne spolupracujte s architektom (či projektantom), ktorý vám nielenže môže poradiť s kúpou pozemku, ale predovšetkým navrhne dom, ktorý bude zodpovedať potrebám a životnému štýlu vašej rodiny. Pri plánovaní je potrebné sa rozhodnúť, či preferujete bungalov alebo poschodový dom, ale aj to, koľko potrebujete parkovacieho miesta. Pamätajte, že od kvalitného projektu sa odvíja celé vaše ďalšie počínanie aj spokojné bývanie. Koberce alebo pohovku v interiéri vymeníte kedykoľvek si spomeniete, s nevhodne navrhnutým projektom však prichádzajú len starosti a ďalšie výdavky.
„V prvom rade pri stavbách svojpomocne dochádza k problémom už vo fáze spracovania projektovej dokumentácie, poprípade výberu projekčnej kancelárie. V dobe spracovania projektu nie vždy projektant dobre počúva požiadavky stavebníka a v projekte sa následne objavia konštrukcie s ktorými pri realizácii stavebník nesúhlasí. Tiež bude vždy zásadnou témou cena projektu a cena prác projekčnej kancelárie, vrátane stavebného konania,“ hovorí Petr Valach z pozície autorizovaného technického dozoru stavieb zo spoločnosti DORAZIL, s.r.o.
Dodajme, že pri stavbe svojpomocne ste zo zákona povinní si zaistiť oprávnenú osobu (stavebný dozor), ktorá bude dohliadať na kvalitu vykonávaných prác a upozorní na chyby, ktoré by mohli ohroziť celý projekt.
Absencia finančného plánu
Okrem projektu nezabúdajte ani finančný plán. Neverte nízkym – väčšinou neúplným – odhadom a nechajte si z projektovej dokumentácie vypracovať položkový rozpočet. V ňom by okrem iného mali byť zahrnuté aj zemné práce a tiež náklady, ktoré sa samotnej stavby toľko netýkajú, ako odvoz sutiny, odpadu alebo navážky materiálu. Lepšie je mať výpočty ľahko nadhodnotené, než v polovici prác zistiť, že na dokončenie nemáte dostatok financií - také prípady bohužiaľ nie sú výnimkou, rozostavané domy nájdete dnes v ponuke mnohých realitných kancelárií.
Nenaštudovaná projektová dokumentácia
Dostali ste od úradu overenú stavebnú dokumentáciu a štítok stavba povolená. Potom máte poslednú možnosť na jej dôsledné preštudovanie. Nezabudnite ani na záväzné stanoviská dotknutých orgánov, mnoho činností je potrebné ohlásiť vopred, zdokumentovať alebo zabezpečiť doloženie ich vykonania. Ešte než sa kopne do zeme, býva väčšinou potrebné nechať si vytýčiť siete (plyn, elektrina, telefón, internet a pod.).
Nedostatok trpezlivosti a organizačných schopností
Budovanie domu vo vlastnej réžii má jednu veľkú výhodu. Sami si budete môcť rozhodovať o výbere remeselníkov, použitom materiáli aj časovom rozvrhnutí prác. Táto voľnosť si ale žiada určité organizačné schopnosti a prirodzenú disciplínu, aby sa na konci nestalo, že budete stavať dom napríklad 5 rokov. Myslite nielen na zaistenie materiálov a pracovníkov, ale aj na potrebnú techniku a vybavenie. Minirýpadlá, miešačky alebo elektrické náradie si možno nielen kúpiť, ponúkajú ho aj požičovne. Všetko si musíte starostlivo dopredu rozplánovať tak, aby sa jednotlivé práce navzájom neprekrývali a plynulo na seba nadväzovali.
Ďalšou možnosťou, ako ušetriť, je riešiť výstavbu formou jednotlivých dodávateľov špecifických častí domu. Oslovte zvlášť firmu na výkopové práce, zhotovenie základovej dosky atď. Mnoho profesií pritom môžete zastať sami – záleží na vašich schopnostiach.
Snaha si spraviť svojpomocne úplne všetko
S menšími úkonmi a opravami (v prípade rekonštrukcie) si môžete poradiť aj ako laici sami. Pomôcť vám môžu návody priamo od výrobcov materiálov, ktorí radia vo všetkých rôznych sférach – od porovnania podláh pri rekonštrukciách, cez montáže sadrokartónu, až po aplikáciu dizajnových omietok. Na špecializovanejšie práce zvážte oslovenie odborníkov, alebo všetko aspoň vopred konzultujte so stavebným dozorom. Niektoré úkony, ako sú napríklad rozvody plynu, elektroinštalácie či veci spojené s požiarnou bezpečnosťou dokonca vyžadujú prevedenie od autorizovaných pracovníkov.
Snaha ušetriť na nesprávnych miestach
Všeobecne sa dá povedať, že na dome sa neoplatí šetriť skoro nikde. Samozrejme, že drahé materiály či cenovo nákladnejší remeselníci nie sú zárukou kvality, rozhodne ale bývajú lepšou voľbou ako nekvalifikovaná výpomoc alebo pochybné produkty, s ktorými narobíte pri stavbe domu viac škody ako úžitku. „Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ide občas o rozprávkové príbehy zhotoviteľa pri obhajobe krivých stien, nedostatočného krytia armatúry alebo nevhodne zvolených (lacných) materiálov, ktoré napríklad nenadväzujú na požiadavky statiky objektu. V prípade vlastných prác stavebníka sa najčastejšie objavujú pocity, že nie je nutné toľko armatúry, či je dôležitá trieda betónu a podobne,“ dodáva Petr Valach.
Na čom sa rozhodne nevypláca šetriť, sú bezpochyby základy, nosná konštrukcia, krov so strešnou krytinou (pamätajte, že „strecha všetko neschová”) a obvodový plášť, ktorého chybné prevedenie znamená vyššie účty za energie či minimálne nesplnené zvukovoizolačné predpoklady. Medzi podceňované, ale zároveň dôležité prvky domu, na ktoré vo finále nezostáva toľko financií, patrí kvalitné zabezpečenie objektu, vonkajšie osvetlenie, okná a dvere alebo vonkajšia tieniaca technika znižujúca náklady na vykurovanie aj klimatizáciu.
Zvážte svoje schopnosti
Budovanie domu svojpomocne má zmysel hlavne pre tých ľudí, ktorí už majú so stavbou nejaké skúsenosti alebo sa ňou sami živia. Na druhú stranu treba počítať s tým, že realizácia domu vlastnými silami vám s najväčšou pravdepodobnosťou zaberie viac času. „Následná záchrana stavby z pozície technického dozoru stavieb je vždy zložitá, a nie vždy aj lacná. Zažili sme aj nutnosť odkrytia konštrukcií a ich výmenu,“ uzatvára Petr Valach. Na dom realizovaný svojpomocne navyše nemáte žiadne záruky a prípadné napravovanie chýb vás vyjde oveľa drahšie, než keby ste si od začiatku na niektoré práce rovno pozvali tzv. majstrov od fachu.