Majiteľ parcely v blízkosti lesa oslovil ateliér A I R so žiadosťou o návrh bezbariérového, priestranného domu, ktorého architektúra by sa vyhýbala okázalosti, pripomínala skôr rekreačný objekt než luxusnú stavbu a tak vhodne zapadla do okolitej prírody. Autori projektu sa pritom museli vysporiadať s prekážkami v podobe vtedajšieho územného plánu - bolo potrebné dodržať obmedzenia dané ochrannými pásmami lesa, nadzemného aj podzemného vedenia a prispôsobiť teda tvar domu týmto podmienkam.
Dispozícia v dvoch hlavných priestoroch
Dom je možné pomyselne rozdeliť do dvoch hlavných častí. Prvá z nich, tá spoločenská, ponúka impozantný obytný priestor s výhľadom do krovov, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je aj galéria. Je orientovaný na severnú stranu a okná tu poskytujú pohľady smerom k lesu. Interiér tejto obývacej izby spojenej s kuchyňou a jedálňou je veľmi svetlý, k čomu prispieva či už veľkorysé presklenie vrátane strešných okien, tak farba povrchovej úpravy povrchov stien, podláh a predovšetkým otvorené konštrukcie krovu. Ten pozostáva z mierne bieleného dreva.
Biele interiéry s čiernymi elementmi
Takisto podlaha, nábytok a väčšina ďalšieho vnútorného vybavenia (až na čierne závesné svietidlá, ktorých nosná konštrukcia sa "prepletá strešnými trámami") sú ladené do svetlých odtieňov, bielo omietnuté steny potom spestrujú čiernobiele fotografie. Priliehajúca uzatvorená terasa – oddelená od záhrady s bazénom posuvnou sklenenou stenou - s obkladom stien z opaľovaného dreva a tmavo hnedou doskovou podlahou s týmto priestorom efektne kontrastuje.
Druhá, súkromná časť v západnom krídle, ponúka dvojici majiteľov šatňu, spálňu, pracovňu a kúpeľňu, na ktorú nadväzuje druhá malá terasa s celoročne využiteľnou vonkajšou saunou. Vo východnom krídle boli vybudované izby pre hostí. Prístup do nich je umožnený po schodisku cez galériu, ktorá teraz slúži ako herňa pre deti, avšak je pojatá tak, aby bolo možné jej dispozíciu kedykoľvek pozmeniť podľa aktuálnych potrieb.
Tehla, drevo, kov a betón
Ide o dom vymurovaný z tehlových tvárnic Porotherm 44 T s integrovanou tepelnou izoláciou. Časť muriva bolo v exteriéri vybavené dreveným opaľovaným obkladom (vyneseným na jednoduchom drevenom rošte), ktorý vnáša do architektúry dojem dočasnosti a napomáha stavbe zapadnúť do okolitej zelene, zatiaľ, čo zvyšné murivo je omietnuté nabielo. Trámové stropy sú vyplnené akumulačnou betónovou doskou vylievanou do debnenia, ktorá je v niektorých miestnostiach ponechaná priznaná. Strešný plášť, či už tvorený tmavou plechovou falcovanou krytinou (pultová strecha) alebo štrkom (ploché strechy západného a východného krídla), bol zateplený polyisokianurátovými doskami (PIR) hrúbky 16 centimetrov. Stavebné otvory boli osadené drevenými oknami s izolačným trojsklom, strešné okná navyše doplnené elektrickými vonkajšími žalúziami. Vykurovanie domu zabezpečuje podlahové sálavé kúrenie, zdrojom tepla je plynový kotol, pričom je do budúcnosti možné pripojiť aj tepelné čerpadlo. Ako sekundárny zdroj poslúži v najchladnejších ročných obdobiach alebo pre vytvorenie útulnej atmosféry krb na drevo.
Architektonický koncept aj svojpomocná výstavba
Zaujímavosťou je, že majitelia dokončovali dom svojpomocne. Skvele sa v ňom teraz cítia či už stáli obyvatelia domu, tak aj častí návštevníci z radov potomkov investorov vrátane vnúčat. Autori stavby dodávajú: „Súčasná architektúra je často prvoplánová a mnohokrát za každú cenu zahŕňa moderné „vychytávky“. Na tých však nakoniec toľko nezáleží. Najdôležitejší je silný koncept, ktorého pokiaľ sa stavebníci držia, zaručí perfektný výsledok."
Čiernobiely dom:
- Lokalita: Rosice nad Labem (ČR)
- Zastavaná plocha: 441 m2
- Úžitková plocha: 158,5 m2
- Energetická náročnosť objektu: B
- Návrh: Ateliér A I R (Architektúra Inšpirovaná Rozumom)