GROHE RAPID SLX – PRIPRAVENÝ NA ZAJTRAJŠOK. UŽ DNES.
vyhľadávanie
Dnes je 22.11.

Čo nezabudnúť pri stavbe plota

Zverejnené: 19. 7. 2020

Plot je užitočný pomocník, ak sa chcete chrániť pred neželanými pohľadmi okoloidúcich, nápormi vetra alebo ak chcete udržať psov na pozemku. Poradíme vám, ako postupovať pri výbere a výstavbe plota, aby vydržal čo najdlhšie.

Foto: Suti Stock Photo, shutterstock

Potrebujete stavebné povolenie?

Oplotenie je drobná stavba, a vo všeobecnosti na jeho výstavbu nie je potrebné stavebné povolenie. Výstavbu však musíte riadne nahlásiť stavebnému alebo obecnému úradu. Aj pri výstavbe plotov sa však vyskytujú výnimky, kedy je potrebné o povolenie požiadať. To budete potrebovať ak váš plot spadá do jednej z týchto kategórií:

• plot je vyšší ako 2 metre,
• pozemok sa nachádza v ochrannom pásme,
• pozemok sa nachádza v pamiatkovej zóne,
• pozemok sa nachádza na nezastavanom území,
• na výstavbu sú potrebné zemné práce alebo úprava terénu.

Ak plánujete stavať plot, je vhodné upozorniť vašich susedov. Síce nejde o zákonom danú povinnosť, no včasným upozornením si môžete upevniť dobré susedské vzťahy.

Štýl a údržba

Dizajn oplotenia by mal ladiť s vašim domom a tiež s okolitým prostredím. Vzhľad by však nemal byť na prvom mieste. Oplotenie by malo spĺňať aj určitú funkciu, ako napríklad pohľadovú ochranu alebo ochranu proti vetru. Materiál preto vyberajte aj na základe klimatických podmienok, náročnosti na údržbu a, samozrejme, aj z hľadiska finančných nákladov spojených s výstavbou. Jedinečný charakter domu vytvoríte kombináciou viacerých materiálov. Vyberať môžete z materiálov ako drevo, plast, drevoplast, kov, drôt, kameň či živé oplotenie.

Príprava terénu

Pred inštaláciou oplotenia sa prejdite pozdĺž celého obvodu pozemku, a ohraničte celú líniu oplotenia. „Zamerajte sa na nerovnosti, veľké kamene, korene stromov a všetky ostatné prekážky. Premyslite si, kde budú zarazené stĺpy a aká bude medzi nimi vzdialenosť. Ak si správne zmeriate plochu, ktorú budete oplocovať, lepšie si naplánujete kúpu všetkého potrebného materiálu,“ radí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach. Ak sa chcete uistiť, že plot staviate skutočne iba na vašom pozemku využite služby geodeta. Ten vám všetko správne zameria a tak predídete možným komplikáciám alebo pokutám.

Stavba a ukotvenie stĺpov

Stĺpiky plotu sa rýchlejšie a ľahšie stavajú pomocou vrtáku do zeme. Rýľom vyryte pôdu na hĺbku a šírku rýľa a potom jednoducho "vŕtajte". Stĺpy ukotvite pomocou zatĺkacích alebo skrutkovacích kotviacich pätiek. Výhodou skrutkovacích kotviacich pätiek je, že ich nemusíte zakotviť pomocou betónu, tak ako je to pri zatĺkacích pätkách. Tento postup ale nie je vhodný pre všetky typy oplotenia. Takto jednoduchý spôsob sa využíva najmä pri plotoch, ktoré majú prevažne ohraničujúcu alebo dočasnú funkciu a nebudú príliš namáhané. Ide o pletivové a drôtené panelové ploty. „Ak hľadáte estetické oplotenie, ktoré nezmenší plochu pozemku, siahnite napríklad po vrbovom plote LaFiora. Jeho montáž je jednoduchá ako pri montáži pletivových plotov, no svojím prírodným dizajnom zapadá do okolitého prostredia. Navyše zabezpečí aj ochranu pred pohľadmi zvedavcov,“ odporúča Richard Klička z Hornbachu.

Pokiaľ staviate pevný plot, stĺpiky bude nevyhnutné upevniť do pevného základu. „Pre zabetónovanie plotových stĺpikov vyvŕtajte zemným vrtákom otvory do hĺbky rovnajúcej sa ¼ dĺžky stĺpika s prídavkom cca 20 cm na potrebnú štrkovú drenáž. Otvor ešte rozšírte lopatou, aby vznikol dostatok miesta pre betónový základ. Na upevnenie použite H stĺpikové nosníky, ktoré zabezpečia stabilitu. V Hornbachu nájdete kompletnú ponuku náradia a materiálu potrebného na výstavbu rôznych druhov oplotenia. Odborníci vám nielen poradia pri výbere materiálu, ale tiež pri výbere správneho oplotenia pre váš projekt,“ dodáva Richard Klička.

Nezabúdajte na bránu

Brány a bránky sú neoddeliteľnou súčasťou plotu a ohraničenia pozemku. Poznáme jednoduché a dvojité bránky. Ak chcete zaistiť jednoduchý prístup do vašej záhrady vystačíte si s jednoduchou bránkou. Pokiaľ však plánujete prístupovú cestu na pozemok pre auto, odporúčame zvoliť dvojitú bránu. Výber vhodného materiálu je dôležitý ako pri výstavbe oplotenia, tak pri stavbe brány. Brány či ploty z dreva budú vyžadovať pravidelnú starostlivosť a ošetrovanie povrchu. Kovové brány sú menej náročné na údržbu, no aj tie si vyžadujú ošetrenie proti vplyvom vlhka. Drevoplastové materiály sú najodolnejšie a takmer bezúdržbové. Navyše nie sú náchylné na zmeny farieb kvôli pôsobeniu UV žiarenia. Ponúkajú tiež široké možnosti farebných prevedení.

Autor: Tlačová správa
Foto: Hornbach, shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Vonkajšia sudová sauna  - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Vonkajšia sudová sauna - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Zverejnené 21.11. Ak ste niekedy vyskúšali saunu, určite viete, aká relaxačná a terapeutická môže byť a aké má výhody pre vaše fyzické či duševné zdravie. Vďaka barelovým alebo tzv. sudovým saunám môžete tento zážitok prežiť vo svojej záhrade a to kdekoľvek, kam si… ísť na článok

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Zverejnené 18.11. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa domy, existujúce kancelárie a priemyselné budovy dostávajú nový účel, zastarané komerčné budovy sa modernizujú. A spoločnosť Xella na tento trend reaguje a… ísť na článok

Ako navrhnúť izbu pre malého školáka?

Ako navrhnúť izbu pre malého školáka?

Zverejnené 22.11. Školský rok je v plnom prúde a s ním prichádza množstvo nových výziev, povinností, ale aj radostí. Či už váš školák práve vstúpil do prvej triedy, alebo je z neho skúsený "školský mazák", jedno je isté: potrebuje miesto, kde sa bude cítiť dobre, kde… ísť na článok

reklama