Inštalácia novej dlažby či obkladu umožňuje majiteľovi vložiť do interiéru svoju osobnosť. Výber novej dlaždice sa však v záplave materiálov a tvarov môže stať až nepríjemným. V prvom rade je teda potrebné zúžiť možnosti. Ujasnite si, či je vám milšia drahšia, ale prírodná surovina alebo uprednostníte umelé, ale nízkoúdržbové produkty. Uvedomte si, aké úžitkové vlastnosti by mal materiál mať (a kam bude umiestňovaný), aké farby preferujte a či si prajete vzorované, či monochromatické kachličky.
Materiál
Hlina je základný materiál, z ktorého sú vyrábané rôzne druhy keramických dlaždíc. Rozdiel medzi nimi je v spôsobe spracovania hliny. Menej opracovaná keramika ponúka prirodzenejší vzhľad, ale takisto nižšiu odolnosť voči škvrnám. Porcelán je naopak univerzálny produkt, ktorým je možné napodobniť napríklad aj kameň, oproti ktorému je však porcelán nielenže menej náročný na údržbu, ale lacnejší. Terakota je naopak vypaľovaná pri nižších teplotách a výsledok patrí medzi chúlostivejšie výrobky. Drobné odreniny, ktoré môžu vznikať, však dlaždici často dodávajú žiadaný šarm.
Kameň je ďalším prírodným materiálom, ktorý je dosť žiadaný pri výbere obkladačiek či dlažby. Najznámejší je zrejme mramor. Často aplikovaná je žula, ktorá sa môže pochváliť autentickým vzhľadom a disponuje pridanou hodnotou v podobe vysokej tvrdosti a rezistencii voči odreninám. Nevýhodou je však jej náchylnosť k nevratnému znečisteniu olejmi a vyššia cena. Lacnejšia je oproti tomu bridlica, ktorá sa vyznačuje výhodami v podobe prirodzenej protišmykovosti a vďaka minimálnej pórovistosti aj lepšou odolnosťou. Niektoré bridlice sú dokonca mrazuvzdorné. Ich povrch však svojim charakterom nedovoľuje hladkú finálnu úpravu.
Ručná výroba cementových obkladov.
Dlhou životnosťou a rôznymi možnosťami povrchových úprav sa vyznačujú aj cementové dlaždice. Ich ručná výroba je zaujímavá aj pre úplných laikov a odporúčame pozrieť video, ktoré je zaradené v tomto článku. Na trhu s obkladmi sú samozrejme dostupné aj všetkým známe betónové dlaždice, tehlové alebo dokonca kovové kachličky a veľa ďalšieho.
Povrchová úprava a úžitkové vlastnosti
Obklady či dlažbu je možné variabilne upraviť do lesku, matu či konkrétnej farby. Vykonáva sa to často tenkou vrstvou glazúry, do ktorej je vytláčaný vybraný vzor. Vyššej akosti sú potom dlaždice spekané, ktoré nie sú prefarbené iba na povrchu, ale tzv. v celom črepe a ktorých odolnosť je ešte pred výpalom zabezpečená lisovaním keramickej hmoty pod veľmi vysokým tlakom.
Okrem štandardných tvarov dlaždíc v mnohých veľkostiach sa na trhu nachádzajú aj dekoratívne prvky, ktoré obvykle dopĺňajú klasické obklady. Patria sem páskové kachličky ornamentových vzorov či reliéfnych typov, ktoré môžu dokonca vystupovať nad rovinu ostatnej plochy (listely a bombato). Doprostred dlaždíc je možné vložiť ozdobný prvok odlišujúci sa vzorom (inzerto). Po obvodu miestnosti sa u podlahy využíva kachličkový sokel, na schodisko sa umiestňujú protišmykové kachličkové dekorácie. A všetkým známa je mozaika. Všetky typy slúžia ako obohatenie existujúceho alebo aj nového obkladu, výrazne zvyšujú originalitu konkrétneho výsledku. Nie je ich pritom potreba mnoho a získaný nezvyčajný charakter steny, podlahy atď, je vo výsledku za málo peňazí.
A aká vlastnosť je u dlaždíc najčastejšie hodnoteným parametrom? Je to nasiakavosť. Jej hodnota zákazníka informuje o tom, či je produkt odolný poveternostným podmienkam aj mechanickému opotrebeniu a teda vhodný aj k použitiu napríklad na terase, alebo či sa jedná o dlaždicu určenú do interiéru. V zásade je však možné povedať, že keramické a porcelánové kachličky s glazúrou sú vhodné na obklady vaní, naopak vysoko nasiakavej terakote sa vo vlhkých priestoroch radšej vyhnite. Do kúpeľní sa všeobecne hodí prírodný kameň (vybavený vodotesnou membránou) a vďaka svojej nulovej nasiakavosti aj sklo. Na schodiskách a podlahách môžeme nájsť odolný mramor, do priestorov s vysokou frekvenciou pohybu je dobrá žula.
Vzory, farby a široké možnosti
Väčšina vyššie uvedených materiálov dovoľuje inštaláciu obkladu aj v bohatých farebných a vzorových variáciách. Dajú sa vytvoriť očarujúce vzory, ktoré svojim majiteľom doprajú priestor k vyjadreniu svojho osobitého štýlu bez limitov. Dlaždica môže sama o sebe obsahovať vzor či obrazec a je možné ju umiestňovať samostatne, iné kusy dávajú zmysel až pri aplikácií do zostavy, ktorá vo výsledku vytvára podobný dizajn ako tapeta. Okrem pravidelných vzorov odporúčame skúsiť motívy abstraktné, kombinujúce rôzne geometrické tvary, ideálne podobných farebných tónov (tieto môžu aj opticky zväčšovať danú miestnosť). Veľmi vyhľadávané sú tiež orientálne a stredomorské vzory.
Neváhajte kombinovať kachličky aj s inými materiálmi. Svedčí im zoskupenie s drevinami (keramika v spojení s dubom, teakové drevo s bridcicou) aj s betónovými stierkami. Buďte však s ďalšími vzormi na dlaždiciach opatrní, ak je miestnosť už dosť farebná. V takomto prípade aplikujte len jemný dezén alebo kachličky vystriedajte s neutrálnymi, napríklad bielymi kachličkami. Ale aj samotné dlaždice môžu byť vyrobené v pohľadovej úprave drevo (vrátane všetkých optických detailov akými sú letokruhy a suky). Sú obľúbené kvôli ľahšej údržbe a odolnosti voči vode, ale aj pre svoju cenu. Ich nevýhodou oproti drevu je však ich chladný povrch v zime.
Často je potrebné myslieť na akustickú podkladovú vrstvu pod dlažbu, aby sme eliminovali odozvy prípadných mechanických nárazov do bytu o poschodie nižšie. A aby v miestnosti nehrozil vznik ozveny, situujte v interiéri tiež materiály pohlcujúce zvuk(závesy, koberce apod.).
Pozor tiež na výber škárovacej hmoty. Výrazne ovplyvňuje výsledný vzhľad. Tmavá hmota umožňuje vzorom „vystúpiť na povrch“, svetlá ich skôr posúva do pozadia. Pokiaľ potom túžite po kontinuálnom obrazci, vytvorte medzi dlaždicami tie najmenšie možné škáry, aby vzor nenarúšali.
Nebojte sa experimentov!
A ako dlaždice vhodne zakomponovať do našich interiérov a využiť ich potenciálu na maximum?
Samostatnou kapitolou je kúpeľňa, kde si väčšina z nás len ťažko dokáže predstaviť na stenách aj na podlahe niečo iného než obklady a dlaždice. To však neznamená, že by miestnosti chýbala originalita. Pokiaľ túžite po sprche v duchu kúpeľov, pomôže sklenená mozaika, prípadne bridlica. Pokiaľ je sprcha v kúpeľni zapustená a využijete pre jej obklad sýte farby s výraznými vzormi, stane sa toto miesto ústredným miestom priestoru, ktoré veľakrát pripomína až umelecké dielo. V kúpeľni sú pôsobivé aj neutrálne farebné odtiene s tým, že priestor prežiari aplikácia výrazných kachličiek iba na vytŕčajúce alebo naopak zapustené police apod.
Pozor tiež na voľbu medzi svetlými a tmavými farbami obkladov. Svetlejšie sa hodia k umiestneniu na tmavšie, denným svetlom menej osvetlené miesta, ktoré tak vďaka obkladu prekuknú. A naopak. Eleganciu a luxusný návrh interiéru dodajú mramorové obklady so svojim typickým žilkovaným vzorom. Žulová dlažba zasa dodáva miestnosti rustikálny charakter.
Pokiaľ sa snažíte o ucelené miestnosti, používajte na viac plôch dlaždice a obklady rovnakej farby či podobného motívu. A to nielen na stenu či podlahu, ale napríklad aj na pracovnú dosku v kuchyni. Prípadne pridajte lištely rovnakého vzoru ako je ten na stene napríklad priamo na kuchynskou linkou. Tam, kde sa často odiera stena, ju obložte keramikou a vytvorte efektné a praktické riešenie. Veľmi užitočné sú dlaždice aj na schodiskových stupňoch. Použite napríklad orientálne vzory a pokojne obložte každý schod trochu inak.
Obkladové prvky sa hodia pre obmenu starších obrazových rámov, obloženia zrkadiel (ideálne sú lištely). Krásne vyzerajú na parapetoch, je možné ich využiť však aj ako podložky pod hrniec či kvetináč. V poslednej dobe je tiež veľmi populárna tvorba mozaikových stolových dosiek vo veľmi dynamických dizajnoch či obklad lavíc. Takýto kus nábytku rozžiari balkón, zimnú záhradu, ale aj vstupný priestor vo Vašom byte.
Sám doma
A čo môžete spraviť už teraz? Navrhnite si napríklad dlaždice so svojim unikátnym vzorom. Niektoré fotospoločnosti ich vyrobia na základe Vášho návrhu cez internet a obkladačky potom prídu poštou až domov. Jednofarebné obkladačky a dlaždice je možné tiež dozdobiť obrazovou maľbou. A starší obklad môžete renovovať pretrením farbami určenými na dlaždice a to doslova tak za pár eur premeniť celú miestnosť v čistú a pôsobiacu novo.
Extra rýchle riešenie je tiež ponechať niektoré staré obklady medzi novými. Svojou patinou dodajú výslednému riešeniu kúzlo. A nevadí ani to, že sa líši hrúbka dlaždíc, vystupujúce kusy dotvárajú štýl nedbalej elegancie.
Pokiaľ máte doma nazbierané črepy zo starých obkladov či dlažieb, neváhajte z nich vytvoriť mozaiku. Vytvoríte tak obraz, najlepšie abstraktný. Mozaika je užitočná aj ako prechodový prvok (rovnako ako lištely) medzi obloženou spodnou časťou steny a tou vrchnou, ktorá je len omietnutá. Vyskúšajte niečo nové, aj malá zmena môže spraviť veľkú radosť!