„Myšlienka postaviť si vlastný dom nás napadla v čase, keď sme sa rozhodli založiť rodinu. Po narodení dcéry sme sa pustili do intenzívneho hľadania vhodného pozemku v meste, kde žijeme, avšak netušili sme, že cesta k nemu bude taká zdĺhavá a strastiplná,” spomína investorka.
„V našom meste je stavebných pozemkov veľmi málo, mnohé nie sú určené na predaj alebo nespĺňali naše požiadavky. A do okolitých dedín sme sa sťahovať nechceli. Nakoniec sa nám pozemok podarilo získať po dlhých šiestich rokoch. Leží v okrajovej, veľmi pokojnej časti mesta a rozloha je pre nás úplne ideálna - 1 000 m². Všetka občianska vybavenosť je na dosah.”
S architektonickým riešením a realizáciou projektu sa rodina na základe odporúčania obrátila na architektku Blanku Zlamalovú, ktorá po niekoľkých spoločných schôdzkach začala domu dávať konkrétnejšiu podobu. „Spoluprácu s pani architektkou si veľmi ceníme, pretože jej mnohoročné skúsenosti, rady a odporúčania nám pomohli v mnohých zásadných veciach, ale aj v maličkostiach, ktoré by sme sami nedomysleli a ktoré v celkovom koncepte domu hrajú dôležitú úlohu (či už sa jedná o orientáciu svetových strán, hru svetla vo vnútri interiéru, dôraz na súkromie alebo funkčnú a praktickú stránku domu),” pokračuje investorka.
Dôraz na svetlo a vzdušnosť priestoru
V zadaní pre architektku investori kládli dôraz na svetlo a vzdušnosť. Prioritný pre nich bol hlavný spoločný priestor, kde trávia ako rodina najviac spoločného času. Priali si, aby bol vzdušný a po celý rok dostatočne presvetlený (aj počas tmavých jesenných a zimných mesiacov), ale zároveň v lete chránený pred ostrým slnkom. S tým súvisela aj požiadavka na veľkú zastrešenú terasu, ktorá na obývací priestor plynule nadväzuje. „Chceli sme adekvátnu veľkosť všetkých miestností, aby neboli veľmi malé ani zbytočne veľké a aby sa nám do projektu podarilo zakomponovať všetko ostatné, čo sme požadovali (šatník, špajza, vonkajšia technická miestnosť s kúpeľňou, dvojgaráž s pracovným kútom a s výklenkom na bicykle a športové vybavenie). Pre pani architektku to nebola celkom ľahká úloha, ale poradila si s ňou úplne skvele.“
Nízkoenergetický dom
„Pri voľbe stavebného materiálu manžel zisťoval všetky dostupné možnosti a varianty a na základe referencií a odborných rád sme sa rozhodli pre tehly HELUZ FAMILY 44,“ hovorí investorka. Dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohral fakt, že tieto tehly majú výborné tepelnoizolačné parametre bez potreby dodatočného vonkajšieho zateplenia (stačí iba tepelnoizolačná omietka). „A hlavne sú určené na stavbu nízkoenergetických domov, kam sa radí aj ten náš. V dome využívame aj bezdrôtovo ovládanú vonkajšiu tieniacu techniku, takže ďalším faktorom, ktorý nám pomohol pri výbere stavebného materiálu, je ten, že firma HELUZ rieši kompletnú hrubú stavbu – od rôznych typov tehál až po žalúziové preklady. Tým pádom sme docielili kompletnú, jednoduchú a rýchlu hrubú výstavbu.“
Aj keď sa majitelia kvôli oneskoreným dodávkam interiérového vybavenia nakoniec nestihli nasťahovať pred Vianocami, ale až na jar, na nový dom si rýchlo zvykli a hneď sa v ňom všetci zabývali. „Sme veľmi spokojní a nič by sme rozhodne nemenili. Postavili sme si dom presne podľa našich požiadaviek a potrieb a hlavne v dobe covidu sme sa presvedčili o tom, že naše rozhodnutie bolo správne. Počas on-line výučby a home office sme si všetci v dome našli to svoje miestečko a súkromie a počas voľna sme naplno využívali záhradu, bazén a okolie domu, takže tzv. covidové obdobie nás nijako nepoznamenalo,“ dodáva investorka.
Čítajte tiež: