vyhľadávanie
Dnes je 14.1.

Dom pre Júliu je prvý detský hospic v Čechách

Zverejnené: 13. 1. 2025

Vytvoriť útočisko, miesto na prežitie tých najťažších chvíľ aj na nájdenie pokoja a vyrovnanie sa s osudom. Priestor pre úľavu, vzájomnú podporu aj samotu, keď ju najviac potrebujete, ale aj miesto pre chvíle normálneho žitia a radostného stretávania. Táto neľahká úloha bola zverená brnenskému architektonickému štúdiu ČTYŘSTĚN.

Detský hospic Dom pre Júliu sa nachádza v Brne a do prevádzky bol uvedený v auguste roku 2024. Stavba je zasadená v teréne a dobre splýva s okolím. Hlavným konštrukčným materiálom je preto monolitický železobetón.

Dom pre Júliu patrí medzi priekopníkov detskej paliatívnej (útešnej) starostlivosti v Čechách. Tá je v Českej republike stále pomerne novinkou a cieli na ťažko choré deti a ich rodiny. Tento prvý detský hospic bol nedávno dokončený v Brne. Výstavbu unikátneho detského lôžkového hospicu dlhodobo podporuje štatutárne mesto Brno. Pozemok pre výstavbu bol vybraný už v roku 2018, následne bola zahájená spolupráca s architektonickým štúdiom ČTYŘSTĚN architekti. V rokoch 2018–2021 prebiehali práce na architektonickej štúdii, projektovej dokumentácii a vykonávacej dokumentácii k stavbe. Stavebné povolenie pre stavbu bolo vydané v decembri 2021. Začatie stavby prebehlo symbolickým poklepaním základného kameňa 19. júla roku 2022 a o dva roky neskôr sa uskutočnilo odovzdanie dokončenej budovy do užívania neziskovej organizácii Dom pre Júliu.

Štyri časti s rôznym účelom

Architektonický návrh hospicu v sebe musel spájať vysoké nároky zdravotníckeho zariadenia, zázemie pre rodičov, priestor na trávenie voľného času, miestnosti s terapiami aj administratívne zázemie samotnej organizácie. Dom pre Júliu je aj napriek svojej veľkosti celkom nenápadný, citlivo zasadený do prírodného amfiteátra pôvodného parku a otočený do chráneného vnútorného átria so zachovanými pôvodnými stromami. Do neho sa obracajú spoločné miestnosti aj súkromné izby pre deti. Na vegetačnej streche sa nachádza vyhliadkový chodník vedúci k miestu na rozjímanie na vrcholku svahu. Z izieb rodičov v hornom podlaží sa naň sem dá vyjsť v ktorúkoľvek dennú aj nočnú hodinu.

Hlavné podlažie je rozdelené na štyri časti s rôznym účelom. Vpravo od vstupu sa rozkladá veľká spoločenská časť s jedálňou a pobytovými terasami. Mimo jedálňu, teda veľká obývacia miestnosť a miesto pre všetky spoločné aktivity návštevníkov a klientov domu.

Jedáleň a spoločenská miestnosť sa nachádza na hlavnom podlaží.
Jedáleň a spoločenská miestnosť sa nachádza na hlavnom podlaží.

Okolo menšieho átria vľavo je poskladaná časť pre denné a rehabilitačné aktivity - fyzioterapia, arteterapia, muzikoterapia, bazén pre watsu terapiu alebo snoezelen a malá kinosála. Tretia časť predstavuje dlhé pobytové krídlo obtáčajúce veľké átrium. V pobytovom krídle sú umiestnené izby detí s terasami, sesterská izba a samostatný byt poslednej rozlúčky s malým pietnym átriom. Okruh okolo átria uzatvára veľkoryso presklená pobytová chodba, ktorá poskytuje krásne výhľady a na ktorej strope sa mihotajú odrazy z hladiny jazierka.

Z poschodia rodičov vedie priamy výstup von, ale aj na pobytovú strechu s vyhliadkovým chodníkom a veľkou terasou s panoramatickým výhľadom na Brno.
Z poschodia rodičov vedie priamy výstup von, ale aj na pobytovú strechu s vyhliadkovým chodníkom a veľkou terasou s panoramatickým výhľadom na Brno.

Okružný charakter chodieb s pobytovými zákutiami a mnohými priehľadmi von je jeden z najdôležitejších prvkov návrhu. Domom sa dá pohybovať pešo, s kočíkom aj na vozíku, striedať prostredie a tráviť čas osamote aj v spoločnosti. Môžete mať kontakt s prírodou, výhľad na stromy, oblohu aj na vodu v jazierku a to všetko za akéhokoľvek počasia a bez ohľadu na prevádzku v okolitom parku.

Schodisko a výťah zo vstupnej haly vedú hore na poschodie pre rodičov a dole do administratívnej časti. Poschodie pre rodičov je zámerne oddelené od zvyšku prevádzky hospicu. Ponúka súkromie a oddych s pocitom, že o dieťa je na chvíľu dobre postarané. Na poschodí sa nachádzajú rodinné izby s terasami a výhľadmi do okolitého parku i spoločná miestnosť pre neformálne stretnutie s ostatnými rodičmi. Z poschodia rodičov vedie priamy výstup von, ale aj na pobytovú strechu s vyhliadkovým chodníkom a veľkou terasou s panoramatickým výhľadom na Brno. Tá bude slúžiť spoločenským akciám organizovaným Domom pre Júliu, ale aj pre cvičenie, pozorovanie hviezd alebo jednoducho len ako miesto na relaxáciu.

Výrazné presahy monolitických stropov kryjú pobytové terasy, vytvárajú závetrie pri každom vstupe zvonku a zároveň slúžia ako tienenie.
Výrazné presahy monolitických stropov kryjú pobytové terasy, vytvárajú závetrie pri každom vstupe zvonku a zároveň slúžia ako tienenie.

Administratívna časť v podzemnom podlaží je výrazne zapustená do terénu, disponuje vlastným vstupom aj zásobovacím príchodom a zaisťuje zázemie pre prevádzku Domu pre Júliu. Nájdete v nej kancelárie, rokovacie miestnosti, technické zázemie, šatne pre zamestnancov aj sklady posteľnej bielizne, postelí a kompenzačných pomôcok. Pozdĺž východnej fasády domu je nenápadný vonkajší prístup do pietneho átria a izby poslednej rozlúčky.

Železobetón, drevo a zelená strecha

Stavba domu je z veľkej časti zapustená do terénu, takže hlavným konštrukčným materiálom je monolitický železobetón. Jeho estetika sa prepisuje do interiéru aj na fasádu domu, kde betónovo šedé brúsené interiérové omietky dopĺňajú drevené obklady smrekovcovými biodoskami a veľkoformátové presklenie v drevených rámoch. Výrazné presahy monolitických stropov kryjú pobytové terasy, vytvárajú závetrie pri každom vstupe zvonku a zároveň slúžia ako pasívne tienenie proti prehrievaniu interiéru. Na stropy, zádverie, výťahovú šachtu, svetlíky a schodiská bol použitý pohľadový betón. Vonkajšie pochôdzne plochy tvorí žulová dlažba, pochôdzne plochy v átriu potom dropbetón (drenážny betón, poznámka redakcie).

Stavba je zasadená v teréne a dokonale splýva s okolím. Hlavným konštrukčným materiálom je monolitický železobetón.
Stavba je zasadená v teréne a dokonale splýva s okolím. Hlavným konštrukčným materiálom je monolitický železobetón.

Vykurovanie a chladenie budovy riešia rozvody skryté v betónových stropoch a sadrovláknitých podhľadoch. Zdrojom tepla i chladu je sústava troch tepelných čerpadiel vzduch-voda skrytých v nikách fasády podzemného podlažia. Za účelom splynutia s terénom bola strecha navrhnutá ako zelená. Vegetačná strecha zároveň bráni prehrievaniu interiéru, akumuluje dažďovú vodu a spomaľuje jej odtok. Prebytok dažďovej vody zbiera podzemná nádrž, z ktorej je dopúšťané záhradné jazierko a zavlažujú sa stromy a trávnik v átriu.

Dom pre Júliu:

• Architektonické štúdio: ČTYŘSTĚN, www.ctyrsten.cz
• Autor: Tomáš Págo, Milan Joja, Karel Kubza
• Spoluautor: Marek Holán, krajinárska architektúra, exteriéry
• Príprava: štúdie 2019, dokumentácia pre prevedenie stavby 2020–21
• Rok dokončenia: 2024
• Zastavaná plocha: 1 841 m²
• Hrubá podlahová plocha: 2 712 m²
• Úžitková plocha: 2 101 m²
• Plocha pozemku: 7 146 m²
• Náklady na realizáciu: 184,5 mil. Kč (cca 7,4 mil Eur)

Chlapci a dievčatá budú prevažnú časť dňa tráviť v spoločenskej časti, kde sa bude odohrávať väčšina programu.
Chlapci a dievčatá budú prevažnú časť dňa tráviť v spoločenskej časti, kde sa bude odohrávať väčšina programu.

Slová najpovolanejších

Prvý námestník primátorky mesta Brna René Černý k projektu uvádza: „Celkové náklady na výstavbu hospicu dosiahli 184,5 milióna korún bez DPH. Podarilo sa nám získať podporu Európskej únie. Dotácia z Integrovaného regionálneho operačného programu má hodnotu 86 miliónov korún a získali sme ju prostredníctvom nástroja integrovaných investícií ITI. Zostávajúcu čiastku zaplatilo mesto zo svojho rozpočtu.“

„Mnoho zásadných míľnikov je za nami, vízia sa stala realitou. A to vďaka úspešnej spolupráci s mestom Brnom aj ďalšími podporovateľmi. Bez darcov totiž nemôžeme pomáhať. Česká legislatíva aktuálne nepozná detský hospic a preto zdravotnú starostlivosť deťom v našom zariadení musíme hradiť predovšetkým z finančných darov verejnosti,“ hovorí riaditeľka Domu pre Júliu Radka Vernerová.

Paní Petra Trnková, matka Júlie, po ktorej nesie organizácia meno, dodáva: „Aj zlé konce sa dajú pretaviť do dobrých úmyslov. Ako matku ma teší, že odkaz mojej dcéry žije ďalej.“

Stavbári sa počas prác museli vyrovnať hneď s niekoľkými nepríjemnosťami, čo malo za následok predĺženie doby výstavby. „Ukázalo sa, že svah, do ktorého je budova zasadená, nebol úplne prírodného charakteru. Pod vrchnou vrstvou zeminy sme totiž našli skládku, po jej odbornej likvidácii mohli práce pokračovať. Ďalšou vecou, ktorá nás potrápila, bolo nestabilné podložie nielen v priestoroch vznikajúceho hospicu, ale aj na vonkajších pojazdných plochách. Túto zeminu sme museli vyťažiť a nahradiť vhodnejšou,“ vysvetlil podpredseda predstavenstva spoločnosti UNISTAV Martin Řehůřek a podotkol: „Mám veľkú radosť, že sa všetko podarilo a takto jedinečný projekt začne slúžiť svojmu účelu.“

Architekt Tomáš Págo k projektu hovorí: „Hospic by mal byť miestom, kde je možné všetko. Hlavná je veľká miera flexibility. Primárne sú však izby koncipované ako jednolôžkové - chlapci a dievčatá budú prevažnú časť dňa tráviť v spoločenskej časti, kde sa bude odohrávať väčšina programu. Sú tu miestnosti denných aktivít, ako napr. muzikoterapia, počítačová herňa, dielne, divadlo, wellness, detské ihrisko. Po čase strávenom s ostatnými kamarátmi, rodičmi a opatrovateľmi potrebuje mať dieťa aj trochu súkromia.“

Organizácia Dom pre Júliu sa od roku 2020 tiež venuje terénnym službám priamo v rodinách klientov. Jedná sa o odľahčovaciu a domácu starostlivosť v celom Juhomoravskom kraji. Ponúka tiež poradňu pre rodičov, súrodencov a blízkych chorých detí. Pani riaditeľka Radka Vernerová za tento projekt dostala na konci októbra Medailu za zásluhy v oblasti kultúry, ktoré prevzala z rúk prezidenta Petra Pavla.

Poschodie pre rodičov je zámerne oddelené od zvyšku prevádzky hospice. Ponúka súkromie a oddych s pocitom, že o dieťa je na chvíľu dobre postarané.
Poschodie pre rodičov je zámerne oddelené od zvyšku prevádzky hospice. Ponúka súkromie a oddych s pocitom, že o dieťa je na chvíľu dobre postarané.

Štúdio ČTYŘSTĚN

Brnenské štúdio ČTYŘSTĚN architekti spoločne vedú architekti Karel Kubza, Milan Joja a Tomáš Págo. Zaoberajú sa bývaním a verejnými stavbami s výrazným spoločenským akcentom, ako sú ocenené Sociálne byty v Bieloviciach nad Svitavou, rožnovská Mestská knižnica alebo práve detský hospic Dom pre Júliu v Brne. Architektúru berú ako výraznú spoločenskú disciplínu, ktorá má vplyv nielen na obyvateľov navrhovaných domov, ale aj celé širšie okolie. Vo svojich projektoch preto hľadajú silné prepojenie stavby s miestom a riešia súvislosti presahujúce hranice parcely aj zadania. Chcú navrhovať zmysluplné, nadčasové a spoločensky zodpovedné stavby, ktoré budú dobre slúžiť a potom pôjdu ľahko prestavať aj nahradiť.

1) Čerpané z podkladov architektonického štúdia ČTYŘSTĚN a vytvorené so spoluprácou Mgr. Venduly Tůmové, Ph.D.

Čítajte tiež:

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová 1)
Foto: Alex Shoots Buildings, Pavel Barták
reklama

Nové

Strecha je samostatný objekt

Strecha je samostatný objekt

Zverejnené 14.1. Krásna funkčná strecha je nepochybne korunou domu. Fyzicky ochraňuje hodnotu celej stavby, ale taktiež zásadne prispieva k celkovému štýlu domu a jeho vnímaniu zo strany jeho obyvateľov a okolia. Nejde iba o farbu strechy, resp. krytiny, ktorá do… ísť na článok

Dom pre Júliu je prvý detský hospic v Čechách

Dom pre Júliu je prvý detský hospic v Čechách

Zverejnené 13.1. Vytvoriť útočisko, miesto na prežitie tých najťažších chvíľ aj na nájdenie pokoja a vyrovnanie sa s osudom. Priestor pre úľavu, vzájomnú podporu aj samotu, keď ju najviac potrebujete, ale aj miesto pre chvíle normálneho žitia a radostného… ísť na článok

THERMO|SOLAR na úvod roka s novinkou. Pribudli tepelné čerpadlá AirfloW-M

THERMO|SOLAR na úvod roka s novinkou. Pribudli tepelné čerpadlá AirfloW-M

Zverejnené 10.1. THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., prichystal na úvod roka 2025 novinku vo svojom sortimente. Predstaví vzduchové tepelné čerpadlá AirfloW-M, s reguláciou kompatibilnou s kotlami Hargassner. Ide o vzduchové tepelné čerpadlá, s výkonom od 2 až do 20kW,… ísť na článok

reklama