Stratégiu spoločnosti AGC tvoria dva základné ciele. Prvým je byť v prednej línii pri vývoji nových produktov a prinášať klientom udržateľné výrobky. Druhým cieľom je, aby boli pri výrobe týchto produktov používané technológie, ktoré budú najvhodnejšie z ekologického hľadiska a budú minimalizovať dopad na životné prostredie.
„Dosiahnutie uhlíkovej neutrality vyžaduje komplexnú transformáciu našej výroby skla,“ hovorí Davide Cappellino, prezident AGC Architectural Glass Europe & Americas Company. "Zahŕňa tak získavanie a používanie udržateľných surovín a zvyšovanie obsahu črepov, ako aj spôsob tavenia skla pomocou nových technológií, alternatívnych energií s rastúcim podielom obnoviteľnej elektriny bez toho, aby sme zanedbávali vzhľad a funkciu našich výrobkov napomáhajúcich optimalizácii klimatických benefitov počas svojej životnosti."
Udržateľnosť bez kompromisu
Spoločnosť AGC Glass Europe už oznámila svoj záväzok na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 aj cieľ, ktorým je zníženie priamych a nepriamych emisií CO2 o 30 % do roku 2030 (v emisných kategóriách 1, 2 a 3 v porovnaní s rokom 2019). Plán na dosiahnutie tohto cieľa a zníženie nepriamych emisií CO2 zahŕňa niekoľko opatrení na nadchádzajúce roky. Tieto opatrenia sú založené na integrovanom prístupe – od výskumu a vývoja, cez zásobovanie a výrobu, celý dodávateľský reťazec a dopravu až po ukončenie celého cyklu v súlade s prístupom Cradle to Cradle.
Komplexný prístup k udržateľnej výrobe skla s nízkou uhlíkovou stopou zahŕňa šesť kľúčových sfér:
• udržateľné získavanie surovín,
• používanie vysoko výkonných taviacich pecí,
• väčšie využívanie sklenených črepov (recyklovaného skla),
• využívanie ekologických zdrojov energie,
• optimalizáciu dopravy medzi závodmi zabezpečujúcimi dokončovanie procesy (vrstvenie skiel, nanášanie povlakov),
• optimalizáciu prepravy hotových výrobkov k zákazníkom.
Na rastúci dopyt trhu po udržateľných produktoch odpovedá spoločnosť už dlhodobo svojou širokou škálou skiel pre všetky aplikácie. Do svojho portfólia výrobkov teraz zaradila aj sklo so zníženou uhlíkovou stopou. Sklo Low-Carbon Planibel Clearlite ako základné sklo je k dispozícii pre kľúčové škály skiel: bezpečnostné sklá, tepelnoizolačné sklá a sklá s protislnečnou ochranou. Vďaka komplexnému procesu zahŕňajúcemu vyššie uvedené oblasti vyrába spoločnosť AGC plavené sklo Low-Carbon Planibel Clearlite, ktorého uhlíková stopa je iba 5,5 kg CO2 ekv. na m² (pre hrúbku 4 mm). Na porovnanie, štandardné štvormilimetrové plavené sklo má GWP (Global Warming Potential) 10,3 kg CO2 ekv. na m².
Tieto nové výrobky zo skla s nízkou uhlíkovou stopou si zachovávajú rovnaký estetický vzhľad, kvalitu a technické parametre ako tradičné ploché sklo AGC. Treťou stranou overené EPD (Environmental Product Declaration) týchto výrobkov, ako aj kľúčových výrobkov AGC, je k dispozícii prostredníctvom konfigurátora skiel na www.agc-yourglass.com.
Nové technológie
Prvé sklo s nízkou uhlíkovou stopou bolo úspešne vyrobené vo výrobnom závode v belgickom Moustier (okrem iného, jedná sa o vôbec prvý závod na výrobu plaveného skla založený v kontinentálnej Európe), ktorý bol nasledovaný závodom vo francúzskom Seignbouse. Tretím závodom je nemecký závod Osterweddingen, v ktorom prebehla úprava výrobnej linky v minulom roku. Počas prevádzky bol inštalovaný elektrický posilňovač priamo do podlahy taviacej pece. Táto jedna z inovatívnych prelomových technológií vyvinutá vo vlastnom výskumnom stredisku spoločnosti AGC znamená priame použitie elektriny ako zdroja energie na tavenie skla.
Ďalším významným krokom v snahe dosiahnuť uhlíkovú neutralitu je pilotný projekt Volta, pri ktorom spojili svoje sily globálni výrobcovia plochého skla a lídri v oblasti udržateľnosti – spoločnosť AGC a Saint-Gobain. Prelomový projekt linky na výrobu liateho vzorovaného skla v závode Barevka v Dubí pri Tepliciach, finančne podporovaný z Inovačného európskeho fondu, by mal veľmi výrazne znížiť priame emisie CO2. Prvá linka tohto typu v Českej republike bude z 50 % elektrifikovaná a z 50 % bude využívať kombináciu kyslíka a plynu. Okrem najnižších možných emisií uhlíka dosiahne zrekonštruovaný závod aj najvyššie štandardy v oblasti bezpečnosti, životného prostredia (NOx, SOx), spotreby energie a kvality.
Investori volia udržateľné stavebné projekty
Investori a majitelia budov stále častejšie požadujú, aby sa v ich projektoch používali udržateľné materiály. Udržateľné budovy majú menšiu ekologickú stopu, minimalizujú spotrebu neobnoviteľných zdrojov a znižujú emisie skleníkových plynov. Vo fáze projektu je potrebné zohľadniť rôzne aspekty, ako je použitie dekarbonizovaných materiálov, recyklovateľnosť, možnosť opätovného použitia stavebných prvkov a zníženie množstva odpadu a to či už počas procesu výstavby, tak aj po ukončení životného cyklu budovy. Pre investorov a vlastníkov hovoria aj finančné argumenty: zdravé a ekologické budovy znamenajú vyššie nájomné a vyššie predajné ceny, čím sa zase zvyšuje potenciál dlhodobého rastu hodnoty investície. V súlade s tým môžu investori a investiční manažéri vďaka snahe o udržateľné portfóliá aktív riešiť svoje ciele v oblasti nepriamych emisií nadväzujúcich činností (Scope 3) a zlepšiť svoje referencie v oblasti ESG (Environmental, Social, Governance) – vyjadruje hodnotenie environmentálnych, sociálnych a správnych aktivít spoločnosti). Podľa Klimatickej výzvy [1] sa podiel sklenenej fasády na celkovom zabudovanom uhlíku budovy pohybuje od 10 % do 20 %, čo predstavuje významnú motiváciu v ESG stratégiách či už pre výrobcov, tak pre investorov.
Rastúci dopyt po udržateľnom stavebníctve sa u spoločnosti AGC Glass Europe už prejavuje v prvých projektoch, ktoré využívajú sklo s nízkou uhlíkovou stopou AGC:
• Výskumné a diagnostické stredisko UMC, Amsterdam, Holandsko.1 600 m² skla Low-Carbon ipasol Ultraselect 62/29 (sklo s protislnečnou ochranou) a sklá Low-Carbon Planibel Clearlite (jednoduché sklo).
• Nervesa 21, Miláno, Taliansko.6 500 m² skla Low-Carbon Stratophone 66.2 a skla Low-Carbon Planibel Clearlite.
• Mobilis, Brusel, Belgicko. Projekt prestavby spoločnosti D‘Ieteren Immo. Low Carbon Stratobel 44.2 a Low-Carbon Stratophone 44.2.
• NDR Fernsehen, Hamburg, Nemecko. Na fasáde novej budovy televízie NDR Fernsehen v hamburskej štvrti Lokstedt bolo použitých približne 2 000 m² skiel Low-Carbon Stratobel iplus 1.1 a Low-Carbon Energy 72/38.
Ak hľadáte odborné posúdenie vášho projektu z hľadiska použitia skla s nízkou uhlíkovou stopou, kontaktujte odborníkov na sklo zo spoločnosti AGC Flat Glass Czech.
Zdroje:
[1] RIBA 2023 Climate Challenge. Royal Institute of British Architects. www.architecture.com, www.agc-yourglass.com
Súvisiace články: