Tradičné domy na južnej Morave sa vyznačujú efektívnym urbanizmom. Stavalo sa do tvaru L a domy boli radové. Každý dom tak získal svoj dvor. Toto riešenie bolo skvelé či už ekonomicky, tak sociálne.
Domy sa skladali z troch častí. Na strane otočenej k ulici bývali rodičia s deťmi. Starí rodičia potom žili v zadnej časti smerom do dvora. Zvyšok domu, ktorý bol pokračovaním traktu, slúžil ako hospodárske budovy.
Predná časť domu bola kvalitatívne na vyššej úrovni. Fasáda, ktorá mala vytvárať dobrý dojem navonok, bola farebne omietnutá. V zadnej časti už často omietka nebola použitá, pretože takéto riešenie bolo nákladnejšie. Zadné hospodárske budovy boli bez omietky. Takto vlastne mimovoľne vznikala tehlová "architektúra" vo dvoroch stavieb - príjemná a dlhodobá.
Autor sa rozhodol túto tradíciu rešpektovať a použiť tehly pre novú budovu vo dvore. Novostavba je dlhá a úzka. Slúži ako prirodzený plot k susedom. Urbanistické riešenie je teda veľmi podobné tomu pôvodnému, s jediným rozdielom: nový dom je oddelený od starého. Tým sa dosiahlo rozdelenie starého a nového.
Použitím plochej strechy sa minimalizoval konečný objem stavby, čo pôsobí na malom priestore elegantne. Fasáda domu tak evokuje ďalšiu stenu, ktorá potom definuje tvar dvora a zrkadlí sa v dlažbe. Pôdorys samotného domu je riešený jednoducho a funkčne. Objektu dominuje miestnosť s kuchyňou, veľký stôl a veľké okno do záhrady. Vedľa je spálňa s úzkou kúpeľňou. Cieľom bolo navrhnúť malý dom, ktorý rešpektuje svoje okolie.
Miesto: Prušánky, Česká republika
Autor: Jan Proksa
Úžitková plocha: 55 m2
Zastavaná plocha: 74 m2
Plocha dvora: 201 m2
Projekt: 2012
Realizácia: 2016
www.janproksa.com