Štúdio 2AD Architecture sa neobvyklým spôsobom pohráva s tradičným farebným kódexom na predmestí Paríža. Novopostavené liečebné centrum pokryli tzv. šupou z hliníkových kosoštvorcových šablón PREFA v troch rôznych odtieňoch zelenej a realizovali architektúru, ktorá pôsobí vľúdne nielen na jeho klientov. Na zákazku vyrobené farby – šedozelená, reseda zelená a mätovo zelená – sú takmer rovnomerne rozložené po celej ploche fasády.
Nielenže tým rešpektujú mestské predpisy, ale budova tým získala akúsi hadiu kožu. Tá slúži ako odkaz na spirituálne silové zviera - hada a tiež na Asklépia, gréckeho boha lekárstva. Touto symbolikou poukazuje na jej primárnu liečebnú funkciu. Architektom sa navyše podarilo, že budova je vďaka svojej fasáde vizuálne dokonale integrovaná do okolitých záhrad. Svojimi zelenými farbami a zmiešaným usporiadaním kosoštvorcových šablón vstupuje do dialógu so svojim prírodným okolím.
Dve samostatné štruktúry
Myšlienka pavilónovej budovy v úhľadnom parku bola stredobodom vízie 2AD Architecture pre stavebnú parcelu v Marly-le-Roi, ktorá sa nachádza medzi pôsobivým kostolom zo 60. rokov, niekoľkými panelovými bytovými domami z približne rovnakej doby a súčasnou školskou budovou. Ich víťazný projekt bol vybraný v rámci developerskej súťaže a zahŕňa ďalších 3500 m² zastavanej plochy vrátane zariadení starostlivosti o deti za terapeutickým centrom. Architekt Martin Armingeat spolu so svojim tímom dokázal presvedčiť niekoľkými jasnými projektovými rozhodnutiami. Stavebný priestor rozdelili na dve samostatné budovy podľa požadovaných funkcií. Najprv realizovali budovu ponúkajúcu 60 bytov a zariadení starostlivosti o deti, ktoré kompaktne umiestnili na severný okraj pozemku. Potom prišla na rad samostatne stojaca budova v tvare elipsy, v ktorej sa nachádza liečebné terapeutické centrum La Dubiniere. Usadená je trochu bokom, na južnej strane záhrady, aby bola prístupná priamo z parkoviska a mohli ju tak využívať všetci obyvatelia Marly-le-Roi.
Od materiálu k udržateľnosti
Pretože centrum nemá vďaka svojmu elipsoidnému tvaru jasnú prednú ani zadnú stranu, musela byť hliníková fasáda navrhnutá aj priebežne. Dvere a okná sú umiestnené v hlbokom ostení a naznačujú tak geometrickú zložitosť zakrivenej fasády aj jej spodnej konštrukcie. Polomer zaoblenia, ktorý zohráva úlohu pri zostavovaní fasádnych šablón, sa priebežne mení v závislosti na polohe jednotlivých šablón v ploche. Podľa Armingeata by ťažko nejaký iný materiál dokázal lepšie vyhovieť požiadavkám ich architektúry. "Výrobky PREFA Aluminiumprodukte môžu nasledovať akékoľvek architektonické nápady a vízie. Hliník je navyše udržateľný a úplne recyklovateľný materiál," upresňuje Armingeat. Tento aspekt sa postupom času stal pre kanceláriu, ktorá bola založená v roku 1974, nesmierne dôležitým.
O projekte:
Objekt, miesto: zdravotnícke stredisko, Marly-le-Roi, Francúzsko
Typ stavby: novostavba
Architekti: 2AD Architecture, Vanves
Realizácia: Raimond SAS
Typ fasády: fasádne šablóny PREFA
Farba fasády: farba na prianie - šedozelená, reseda zelená, mätovo zelená
Súvisiace články:
Hliník - materiál 21. storočia
Futuristický dizajn budovy technologického centra s použitím strešných šindľov Prefa
Spojenie dobrého jedla a mimoriadnej architektúry zaistí komplexný zážitok
V Českej republike pristálo ufo
Chameleón medzi fasádami
Individuálny dizajn pre vašu fasádu