Hlavný smer v bývaní bude v roku 2024 určovať snaha o udržateľnosť a energetické úspory. Tie sú dominantnou témou najmä v oblasti vykurovania. Prioritou bude zaistenie slabých miest, ktoré teplu dovoľujú voľne unikať z nehnuteľnosti. Problémové sú najmä vchodové dvere a okná. „Oknami podľa odborníkov uniká dokonca až 30 % tepelnej energie. V lete, naopak, týmito miestami zbytočne prúdi teplo dovnútra,“ vysvetľuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá pre slovenský trh vyrába garážové vráta, okná alebo žalúzie.
Nižšia spotreba energií na prvom mieste
Trend v šetrení sa odrazí nielen v úpravách exteriéru, ale aj v bytovom dizajne. Aj vnútri domu je totiž možné urobiť efektívne zmeny, vďaka ktorým sa ceny za energie znížia. „Napríklad správne interiérové dvere či tesnenie môžu pomôcť s únikom, a ušetriť tak až 40 % tepla,“ opisuje Pavla Beranová, bytová dizajnérka zo štúdia 3D interiéry Čtvrtek.
Snaha o udržateľnosť a šetrenie sa dlhodobo prepisuje aj do výbavy domácností. V spoločnosti narastá napríklad záujem o recyklovaný nábytok, ktorý láka na originálny a neobvyklý dizajn aj nižšiu obstarávaciu cenu. Recyklované skrinky, regály či lustre, ktoré šetria prírodu, sa najčastejšie vyrábajú z použitých kovov, textílií alebo starých drevených paliet.
Moderné technológie
Ľudia si čím ďalej tým častejšie zvykajú aj na automatického pomocníka – inteligentnú domácnosť, ktorá prepája elektrické zariadenia a ľahko sa ovláda pomocou mobilného telefónu alebo tabletu. Aj tá bude trendom pre rok 2024. K inteligentnej domácnosti je možné pripojiť napríklad moderné screenové rolety, ktoré sú čím ďalej tým obľúbenejším riešením tienenia okien. Zatiaľ čo klasické žalúzie a rolety znamenajú pre obyvateľov domu či bytu stratu svetla a výhľadu, screenové rolety sľubujú prirodzené svetlo v miestnosti a zároveň zachovanie súkromia.
„Jednou z hlavných predností je čiastočná svetelná priepustnosť. Pre zákazníkov sú screenové rolety skvelou voľbou nielen na klasické okná, ale aj na pergoly, terasy a zimné záhrady. Látky sú veľmi kvalitné, odolné a majú dlhú životnosť,“ vysvetľuje Přichystal. Screenové rolety majú dizajnový vzhľad a zároveň si zachovávajú svoju praktickú stránku. Chránia totiž pred priamym slnkom a slúžia ako pasívne chladenie. Najčastejšie sú vyrobené zo skleného vlákna obaleného PVC alebo polyesterovej tkaniny s nánosom PVC.
Obľúbené prírodné materiály
A ako vyzerajú vyhliadky do nového roka v súvislosti s trendy farbami a materiálmi? Experti očakávajú, že záujem o bývanie v neutrálnych tónoch, ktoré hrajú v moderných tuzemských domácnostiach prím, bude aj naďalej pretrvávať.
„Nezmení sa príklon k prírodnému, až organickému dizajnu s použitím surových materiálov, ako je drevo, kameň a hlina. Zákazníkov, ktorí hľadia na ekológiu, už tento trend zaujíma dlhší čas, a tak aj v našich končinách vidíme stále častejšie celé domy postavené z prírodných materiálov,“ opisuje architektka a dizajnérka interiérov Dana Doleželová zo štúdia Dadode.
Prírodné farby sa v stavebníctve a dizajne dlhodobo osvedčujú pre svoju praktickosť. Z ponuky od teplých až po studené tóny si z nich klienti vyberajú aj pri nákupe nových dverí, okien či roliet. „Sivá je najpraktickejšou farbou pre tienenia aj garáže. Odtiene strieborná, svetlosivá, basalt grey a silver máme pre klientov zvýhodnené. Ak si zvolia všetko v jednej farbe, ušetria stovky eur,“ vysvetľuje Přichystal.
Čítajte tiež: