Najrizikovejšími oblasťami sú hlavne rozvody elektriny a plynu. "V starších činžovných či panelových domoch často ešte narazíte na staré hliníkové rozvody elektriny. V takom prípade je potrebné elektroinštaláciu zrevidovať elektrikárom. V opačnom prípade môže hroziť skrat a následný požiar. Rozvody možno samozrejme tiež vymeniť za nové, potom ale počítajte s podstatne vyššou investíciou, v závislosti na veľkosti bytu," hovorí Jan Kovalský z Energie ČS. Pokiaľ je v domácnosti zavedený tiež plyn, je potrebné skontrolovať aj jeho rozvody. Pri podcenení revízií môže hroziť únik, čo by chcel riskovať málokto.
Elektrospotrebiče a potenciálny požiar
S kontrolou rozvodov elektriny a plynu súvisí aj revízia spotrebičov. Elektrospotrebiče v zlom technickom stave môžu veľmi ľahko spôsobiť požiar a plynové spotrebiče zase nebezpečný únik plynu. „Opatrnosť je potrebná najmä v prípade, keď prichádzate do novo prenajatého bytu, s ktorým nemáte skúsenosti a nepoznáte dobre jeho históriu. Tu sa určite oplatí nespoliehať sa na staršie revízie a investovať do vlastného a aktuálneho preverenia technického stavu elektrických a plynových spotrebičov," odporúča Kovalský. Takáto investícia sa určite mnohonásobne vráti v následnom bezpečí.
Voda je živel
Nepríjemné komplikácie a finančná záťaž môže priniesť aj únik vody zo zle tesniacich rozvodov či kúrenia. Starostlivé skontrolovanie vodovodného potrubia, ale aj všetkých roháčkov, sifónov a hadičiek u spotrebičov a sanity sa oplatí. Predídete tak nepríjemnému prekvapeniu pri úniku vody, ktorý môže trvať mnoho hodín aj dní. Škody môžu byť obrovské. Častým prípadom sú napríklad staré a poškodené hadičky s prívodom vody do WC nádržky, ktoré môžu prasknúť a vytopiť nielen vás, ale aj susedov. „Oplatí sa tiež kontrola vykurovacieho systému vrátane tesnosti vykurovacích telies. V neposlednom rade je dôležitá aj revízia prístupnosti a stopercentnej funkčnosti všetkých uzatváracích ventilov," dodáva Jiří Bonk zo spoločnosti Wirtuuu.