Vegetačné strechy pomáhajú zmierňovať dôsledky otepľovania. Patria k nim najmä intenzívne suchá striedané s prudkými prívalovými dažďami, čoraz viac tropických dní v lete a horúčava zadržiavaná v oceli a betóne miest. Práve tieto fenomény budú podľa vedcov v najbližších rokoch aj na Slovensku čoraz viac ohrozovať kvalitu života ľudí vo väčších mestách.
Zelené strechy nielenže plnia mnoho ekologických funkcií, ale sú aj estetickým prvkom budov a zároveň prinášajú ekonomické výhody v podobe úspory nákladov na chod rodinných domov a budov. Tie sú v súčasnej dobe čoraz viac potrebné, a preto je dôležité podporovať takéto projekty.
Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru v spolupráci s hlavným mediálnym partnerom, magazínom ASB, chce opäť do súťaže zapojiť ako laickú, tak i odbornú verejnosť. Cieľom súťaže je napomôcť popularizácii vegetačných striech ako súčasti udržateľnej výstavby.
V minulom ročníku sa do súťaže zapojilo 14 zelených striech. Aj tento rok sa bude súťažiť v dvoch kategóriách, a to rodinná zelená strecha a verejná zelená strecha. Okrem ceny odbornej poroty budú prihlásené strechy súťažiť aj o cenu verejnosti a cenu inovatívnosti. Tú odborná porota udelí projektom, vyznačujúcim sa niečím inovatívnym, čo vylepšuje kvalitatívne parametre projektu alebo má významný vplyv na životné prostredie.
„Organizujeme súťaž na podporu povedomia o vodozádržných adaptačných opatreniach, ktoré nevyhnutne potrebujeme. Každý tak môže zahlasovať za strechu, ktorá sa mu páči a podporiť inšpiratívne projekty, ktoré sa na Slovensku zrelizovali,“ povedal o súťaži Branislav Siklienka, prezident Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru.
Zahlasovať môžete aj vy, a to priamo na stránke zelenestrechy.org, kde nájdete zoznam nominovaných, a to až do 31. augusta 2023.
Víťazi budú vyhlásení 26. septembra 2023 počas konferencie Zelené strechy pre odolnejšie mestá, ktorá sa bude konať 26. až 28. septembra. Konferencia je určená architektom, projektantom, zástupcom samosprávy a štátnej správy, stavebným firmám, developerom, správcom bytových fondov, pedagógom, študentom a nadšencom vodozádržných a adaptačných opatrení.
Súvisiace články:
Zelených striech by malo byť viac
V Holandsku vybudovali viac ako 300 autobusových zástaviek so zelenými strechami
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou